GeriSeyahat Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne!

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne!

Havalar hâlihazırda güzelken hafta sonu bir yerlere kaçmak için hala vakit var. Alışveriş merkezlerinin kalabalığında dolaşmak ve x-ray kuyruklarında beklemektense günübirlik turları tercih edebilir,  yeni haftaya yenilenerek başlayabilirsiniz. Bu fikri cazip kılan en önemli şehirlerden biri de şüphesiz Edirne!

Bu bir ilandır.

Her Pazar günü hareketlerle Edirne’ye avantajlı bir tur fırsatı yakalamak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne

Benzersiz kervansarayları, Osmanlı Dönemi’ne ışık tutan ihtişamlı camileri, tarihi Türk hamamları ve daima gülümseyen insanlarıyla Edirne, Türkiye’nin en sevilen köşelerinden birisi…

Şimdi gelin, Edirne’de bir günde neler yapabilirsiniz ona bakalım!

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne

Rüstem Paşa Kervansarayı’nı gezin

Edirne’nin merkezinde bulunan Rüstempaşa Kervansarayı, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden birisidir. Büyük usta Mimar Sinan tarafından yapılan kervansarayın içinde, dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar mevcuttur. 1972 yılından itibaren otel olarak hizmet vermeye başlayan kervansaray, Edirne’de gezilecek en önemli noktaların üst sıralarında yer alıyor.

Meriç Köprüsü’nü görün

Yapım talimatı Abdülmecit tarafından verilen Meriç Köprüsü, Meriç Nehri üzerinde konumlanıyor. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri var. Ortasında mermerden bir yazıt köşkü bulunan köprü, hem bu güzel şehrin sembollerinden hem de Osmanlı dönemine ait en güzel köprü örneklerinden de birisidir.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne

Edirne tava ciğerini tadın

Herkesin ciğer tercihi farklı. Kimi Arnavut usulü sever kimisi de doğu usulü şiş şeklinde. Ama zannediyoruz ki kimse Edirne ciğerine hayır demez. Yağda kızartılan pamuk gibi ciğer, bol porsiyonda servis edilir Edirne’de. Yanında da nefis yancılar. Edirne’de her köşe başında lezzetli bir ciğerci bulabilirsiniz. Sırf ciğer yiyip dönmek için Edirne’ye giden günübirlikçilerle de mutlaka karşılaşacaksınız.

Ciğer deyince benim için akan sular durur diyorsanız bu linke tıklayın, bu Pazar soluğu Edirne’de alın.

Badem ezmesi almadan dönmeyin

Edirne’de tatlılardan tatlı beğenin. Eminiz ki hangisinden alacağınıza karar veremeyecek, çantanızı tatlılarla dolduracaksınız. Acıbadem kurabiyesi, bademli Edirne kurabiyesi, kişniş şekerleri, deva-i misk helvası, lokum ve dillere destan Edirne badem ezmesi ve çok daha fazlası. Şehre dönünce sizi bekleyenler de en az sizin kadar çok şanslı!

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne

Selimiye Camii’ni görün

Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii’ni de sona sakladık. Sadece Osmanlı’nın değil, dünyanın en önemli dini yapı eserlerinden biri olan Selimiye Camii, 8 dayanalı cami planının da en başarılı örneği olarak gösteriliyor. Muhteşem mimarisinin yanı sıra taş, mermer, çini ve ahşap sedef gibi süslemelerin de ziyaretçilerini büyülediği cami, 6 yıllık bir çalışmanın ardından 1574 yılında tamamlanmış ve Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük eserlerinden biri haline gelmiştir. Bu cami bile başlı başına Edirne’ye gidiş nedeni.

Tarih, lezzet ve kültür dolu bir Pazar günü geçirmek için bu linke tıklayarak siz de Edirne’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik Yakala.co işbirliği ile hazırlanmıştır...

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle