GeriSeyahat Tarihi şehir: Karabük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tarihi şehir: Karabük

Tarihi şehir: Karabük

Osmanlı dönemleri izlerini taşıyan Karabük, Türkiye’nin en çok turist ağırlayan illerinden biri. Karabük doğal güzellikleri, tarihi eserleriyle ziyaret edenleri büyülüyor. Karabük’ te gezilip görülecek yerleri sizler için derledik. İşte detaylar…

Safranbolu

18 ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle ünlü bir ilçe. Anadolu’nun kuzeybatı kesiminde tarihte Paflagonya (Paphlagonia) olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu’nun bilinen geçmişi M.Ö. 3000 yıllık bir tarihe sahip.

Tarihi şehir: Karabük

Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe en çok Rumlar ve Osmanlılar’dan izler taşıyor. Bu dönemlerden kalma cami, kilise, han hamam, köprü ve konaklara sahip olan Safranbolu, geleneksel Türk evlerini yansıtan konaklarıyla tanınıyor. UNESCO'nun, korunması gereken 2000 kültür varlığı arasında bulunuyor.

İzzet Paşa Camii

Osmanlı padişahı III. Selim'in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. 1796 yılında, bütünüyle kesme taştan inşa edilmiş olan caminin İstanbul'daki Nuruosmaniye Camii'ne benzerliği dikkat çekici.

Tarihi şehir: Karabük

Minber ve mihrabı çok zengin. Mihrabın üzerinde Padişah III. Selim’in tuğrası bulunuyor. İçindeki kalem işleri, bezemeleri, çok köşeli kalem gibi zarif minare gövdesi ile külah ve alemi bu zarafete layık bir şekilde yapılmış. 1902-1903 ve 1990 yıllarında onarım gören caminin külliyesi içinde kütüphane, abdesthane, iki çeşme ve vakıf dükkanları yer alıyor. Cami avlusundaki mezar İzzet Mehmet Paşa’ya ait. Daha önceleri Manisa’da bulunan mezar 2005 yılında buraya taşınmış.

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük'ün Eskipazar ilçesi merkezinin 3 kilometre batısında ‘Viranşehir’ olarak adlandırılan mevki ve çevresinde ki arazi üzerinde dağınık bir şekilde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, Hadrianapolis- Paflagonyalılar ve Romalılar devrinde önemli merkezlerden biri. Tarihi M.Ö. 320’li yıllara rastlayan kentte ilk yerleşimin Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Tarihi şehir: Karabük

Roma Döneminde önemli merkezlerden biri olan antik kent, mahzenler, saray merdiveni kalıntıları ve hamam harabeleri, Roma yapıları ve mezarlardan oluşuyor. Kentin kurulduğu yerin genişliğine bakıldığında, 6 büyük merkezden biri olduğu belli oluyor. M.Ö. 63 yılında buraya Romalılar hakim olmuş. Budaklar Köyü çevresindeki kalıntılarda da Romalılara ait yapılar ve mezarlar bulunuyor. Sütun başlıkları, surlar, kiliseler, kaya mezarları, gözyaşı şişeleri, mahsenler, ve su sarnıçları bulunan Hadrianapolis Antik Kenti’nde tarih kitaplarında geçen para basımı için bir darphane kurulmuş; fakat yeri bulunamıyor. Henüz gün ışığına çıkmamış daha çok kalıntının var olduğu da biliniyor.

Tokatlı Kanyonu

Yine Safranbolu ilçesinde yer alan kanyon, son zamanlarda turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Tarihi şehir: Karabük

Bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise Eski Çarşı'nın Gümüş Mahallesi'ne dayanan Safranbolu Tokatlı Kanyonu, 3 kanyonun birleşmesiyle oluşan bölgede, tam iki kanyonun birleşme yeridir. 80 metre yüksekliğindeki cam teras ile kanyonu izleyebilirsiniz.

Katır Yolu

Trekking yapmak isteyenlerin uğradığı yer olan katır yolu, toplam uzunluğu 33 kilometre. Katır Yolu, Safranbolu ile Eflani arasında tarihi çok eskilere dayanan bazı bölümleri taş döşeli bir kültür yolu. Özellikle sonbaharda tercih edebilecek bu tarihi yol üzerindeki çeşmeler, taş kemer köprüler ve kanyonlar etkiliyi güzelliğe sahip.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle