GeriSeyahat Slovakya'da bulunan 'Aşk Bankasına' ziyaretçiler akın ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Slovakya'da bulunan 'Aşk Bankasına' ziyaretçiler akın ediyor

Slovakya'da bulunan 'Aşk Bankasına' ziyaretçiler akın ediyor

Slovakya'nın Banska Stiavnica kentinde "aşk bankası" adında bir müze bulunuyor. Sevgililer Günü'nde ziyaretçi akınına uğrayan müzeye gelen çiftler en değerli eşyalarını bir kasanın içine koyarak burada saklıyor. Bu ilginç bankada şuan için 100 bin kasa bulunuyor...

Bankada 100 bin kasa bulunuyor

100 bin küçük kasadan oluşan aşk bankası, Banska Stiavnica kentinde dünyanın en uzun aşk şiiri onuruna kurulan Marina'nın Evi adlı bir müzede bulunuyor.Bu şiir, Andrej Sladkovic'in 1846'da yayınladığı ve 2910 dizeden oluşan Marina şiiri. Andrej, Maria Pischlova'ya aşıktı ama ailesi Maria'yı bir zencefilli çörek üreticisiyle evlendirdi.Marina, tüm Slovak okullarında okutulan bir şiir.

Slovakyada bulunan Aşk Bankasına ziyaretçiler akın ediyor

Dokunaklı Bir Aşk Şiirine İthafen Açıldı

Banska Stiavnica'da yaşayan Andrej ve Maria 14 yaşında birbirlerine aşık olmuştu. O zamanlar yoksul bir öğrenci olan Andrej, Maria'nın ailesinin gönençli evinde Maria'ya ders veriyordu. Maria Andrej'in ilham perisi haline gelse de Maria'nın ailesi zengin zencefilli çörek üreticisini tercih etti. Sonrasında Andrej bir rahip oldu ve Maria'nın düğününden iki yıl sonra bir kilise memurunun kızıyla evlendi.


Şiir, Kültür Mirası Oldu

Bu orta çağ kenti UNESCO Dünya Mirası ilan edildi ve korumaya alındı. Marina şiiri ise Slovakya'nın ulusal hazinesi olarak görülüyor.Müzenin sözcüsü Katarina Javorska, "Aşk bankasında aşıklar aşklarını sonsuza kadar koruyabilir, fotoğraflar, yüzükler, ilk buluşmalarının sinema bileti gibi eşyalarını saklayabilir" diyor ve ekliyor: "Buradaki eşyalarda gerçekten güvende, hepsi özel bir mühürle korunuyor. İçindekileri yalnızca sahipleri görebilir."

Slovakyada bulunan Aşk Bankasına ziyaretçiler akın ediyor

Aşkı Ölçen Aşkmetre

Müzedeki sergilenen bir diğer şey de sevgililerin aşkını ölçtüğü söylenen "aşkmetre". Javorska bu cihazın arkasındaki teknolojinin "büyük bir sır" olduğunu söylüyor:"El ele tutuşurken veya öpüşürken özel bir tutamacı tutuyorlar, o da bedenlerindeki elektriği ölçüyor."Slovakya'da çocuklar Andrej Sladkovic'in Marina şiirinden dizeleri ezberliyor. Şair Slovaklar için o kadar önemli ki sokaklarına, hatta bir kente de onun ismini vermişler.

Slovakyada bulunan Aşk Bankasına ziyaretçiler akın ediyor

Fotoğraflar: BBC


Buraları görmeden "Türkiye'de yaşıyorum" demeyin!
Yorumları Göster
Yorumları Gizle