GeriSeyahat Siena’da bir Palio günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Siena’da bir Palio günü

Siena’da bir Palio günü

Ortaçağın el değmemiş şehri Siena’ya vardığımda kendimi ‘Game of Thrones’ setindeymiş gibi hissettim. Sanki bir köşeden Jon Snow çıkıp gelecek gibiydi. Tarihi kentte yapacaklarımı düşünürken yılda sadece iki kez yapılan Palio yarışlarına denk geldim. Gerçekten çok şanslıydım.

17 farklı contrada’nın (mahalle) rekabeti sayesinde şehir baştan başa bir festival alanı gibiydi. Şehre adım attığımda ilk karşılaştığım Siena’nın muhteşem manzarası oldu. Siena’ya tepeden bakan kale o kadar ihtişamlıydı ki oraya ulaşmak için adımlarım giderek hızlanıyordu. Sokaklarına doğru ilerledikçe ortaçağın muhteşem atmosferiyle iyiden iyiye bütünleşmeye başladım. Dar sokaklarla, Floransa’nın etkisiyle birlikte Rönesans döneminde yapılan eserlerle ve Toskana Vadisi’nden gelen güzel şaraplarla süslü şehir beni yavaş yavaş Palio yarışlarının yapılacağı Piazza del Campo’ya doğru sürükledi.

Siena’da bir Palio günü


Ve bu masalsı yürüyüş meydana varmamla birlikte yerini bambaşka duygulara bıraktı. Piazza del Campo’yu 360 derece saran evler, binalar ve kafeler yarış için süsleniyordu. Günler öncesinden biletleri tükenen yarışı bir evin balkonundan izlemek binlerce Euro’ya alıcı buluyordu. Her mahallenin ileri gelenleri şık kıyafetleri, korumaları ve özel şoförlü araçlarıyla meydana gelerek adeta güç gösterisi yapıyordu. Bu sadece bir yarış değil onlar için aynı zamanda bir gurur sembolüydü.

Siena’da bir Palio günüİlk olarak 1482’de düzenlenen ve Siena’nın sembolü durumunda olan tarihi yarışın kuralları da bir o kadar ilginç. Yarışlarda bu 17 mahalleden sadece 10’u yarışabiliyor. Sonraki yarışa yedi takım direkt katılırken, diğer üç takım kurayla belirleniyor. Bu döngü sayesinde rekabet her zaman en üst düzeyde yaşanıyor. Toplam üç tur süren ve iki dakika gibi kısa bir sürede biten yarışta birinciyi biniciler değil atlar belirliyor. Çünkü binici attan düşse bile at yarışı birinci bitirirse o contrada kazanmış oluyor. Bu kadar ihtişam ve çalışma sonucunda ödül binicinin kutsal suyla yıkanması ve ipek bir flama olsa da bu gelenek hiç değişmiyor. Yolunuz 16 Ağustos’ta Siena’ya düşerse görkemli Palio yarışları için Piazza del Campo’ya mutlaka uğrayın...

Siena’da bir Palio günü

Siena’da bir Palio günüSiena’nın 17 Contrada’sı

Aquila (Kartal), Bruco (Tırtıl), Chiocciola (Salyangoz), Civetta (Baykuş), Drago (Ejderha), Giraffa (Zürafa), Istrice (Kirpi), Leocorno (Tekboynuz), Lupa (Dişi Kurt), Nicchio (Deniz Kabuğu), Oca (Kaz), Onda (Dalga), Pantera (Kara Panter), Selva (Orman), Tartaruga (Tosbağa), Torre (Kule), Valdimontone (Koç)

Siena’da bir Palio günü


Siena’da ne tatmalı?

Pannforte, Cantucci, Pizza / Şarap

Siena’da nerede kalmalı?

Palazzo Ravizza, Hotel Duomo, Grand Hotel Continental

Siena’da gezilecek yerler

Piazza Del Campo Meydanı, Aziz Catherine Kilisesi, Mangia Kulesi, Palazza Pubblico, Santa Maria Assunta Katedrali, Fonte Gaia Çeşmesi, Palazzo Salimbei


Yorumları Göster
Yorumları Gizle