« Hürriyet.com.tr

O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu!

Kanada'da ağır zırhlı dinozor fosili ortaya çıktı. 110 milyon yıllık bu 'nodosaur' fosili, bugün Kanada Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi'nde meraklı ziyaretçilerini bekliyor. Kemiklerin ilginç bir bulunma hikâyesi de var. İşte ürkütücü görünümü ve tüm ihtişamıyla bir ejderha heykeli gibi olan o fosil... 

Hürriyet Haber
X

 National Geographic dergisinde yer alan habere göre olay, Madendeki ağır ekipman operatörü Shawn Funk, mekanik kepçeyle bir süre sonra başına geleceklerden habersiz bir şekilde tünel kazma işlemi gerçekleştiriyordu. Kazıcı birden etrafını saran kaya yapısından çok daha sert olan ve Funk'ın daha önce hiç görmediği bir şeye çarptı.

O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu

Kepçesinden inerek daha yakından bakan operatör, her biri birbirine tunç grisi taşlarla bağlanmış sıra halinde kum rengi diskler buldu. Shawn Funk'ın keşfettiği şey, ağır zırhlı 'nodosaur'un 5,4 metre uzunluğunda ve 1360 kilogram ağırlığındaki kemikleriydi.

Dünyanın en ilginç terk edilmiş 10 yeri
Dünyanın en ilginç terk edilmiş 10 yeri


Müzeye götürülen fosiller, teknisyenler tarafından yabancı taşlardan temizlendi. Bölgede yaygın bir deniz sürüngeni plesiosaur kemikleriyle karşılaşacağını sanan müze uzmanları şaşkınlıklarını gizleyemedi.

 O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu

Kimse bu kadar iyi durumda bir nodosaur fosiliyle karşılaşacaklarını sanmıyordu.Erken Kretase döneminde yaşamış olan otçul nodosaurlar, kısa bacakları, beş parmaklı ayakları, kendilerini savunurken kullandıkları topuzlu kuyrukları ve 50 santimetreye varan dikenli, kalın zırhlı derileri ile adeta dört bacaklı birer tank gibiydiler. Kısa boyunları ve ejderhayı andıran yüzleri vardı.

O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu

National Geographic'teki makalenin yazarı Michael Greshko, "Bu derecede iyi bir korunmuşluk, piyango kazanmak kadar düşük bir ihtimal. Ona ne kadar çok baksam o kadar aklım başımdan gidiyor.

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçekDünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek!

Fosilleşmiş zırhlı deri kalıntıları, hâlâ kafatasındaki engebeli zırh plakalarını kaplıyor. Sağ ön ayağı yanında uzanıyor, beş parmağını da sayabilirim. Sadece bir iskelete değil, gerçekte nasıl görünüyorsa öyle bir dinozora sahibiz" diyor.

O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu

Uzmanlara göre, nodosaur belki nehir kenarında su içerken büyük bir sel onu sürüklemiş ve bir zamanlar denizin içinde yer alan madende derinlere batmış olabilir.

Rus balıkçı gemisinin karşılaştığı en ilginç türlerRus balıkçı gemisinin karşılaştığı en ilginç türler


Topraktaki mineraller hızla zırhlı deriye sızarak ölü bedeni sardı ve üzerine yığılan kayalar milyonlarca yıl boyunca dinozorun bu şekilde korunmasını sağladı. Tarih öncesi çağlardan gelen dinozor ve bir kepçe operatörünün yolu da böylece kesişmiş oldu.

O ülkede 110 milyon yıllık dinazor bulundu

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tesadüfen bulunan mağarada etkileyici atmosfer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kışın yüzmek için en ideal 7 yer
Hafta sonu Hafta sonu
Hafta sonunun en renkli adresi! İstanbul'a iki saat uzaklıkta...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Mavi ve yeşilin binbir tonu eşliğinde Rally Halikarnassos
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tarihin ve yeşilin şehri: Ordu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en çılgın gezgini! Gittiği ülke sayısını duyunca inanamayacaksınız...