« Hürriyet.com.tr

O ülke ilk bisiklet otobanını açıyor

Almanya 100 km uzunluğundaki ilk bisiklet otobanını açıyor. 100 km’ye varacak bisiklet yolunun ilk 5 km’lik kısmını açtı. Bu dört metre genişliğindeki patikayı, yolun sadece beyaz çizgilerle ayrıldığı ve arabalarla paylaşıldığı tipik bisiklet yollarından ayıran şey, tamamen bisikletlere özel olması.

X

Almanya’daki bisikletçiler kendi otobanlarına sahip oluyor. Bisikletlere özel bu yolda bisiklet sürmek, şehirler arası yolda araba sürmeye benziyor. Sollama şeridi, üst geçit ve kavşaklarda alt geçitler bulunuyor. Aynı zamanda sokak lambaları var ve kış aylarında karlar temizleniyor.

O ülke ilk bisiklet otobanını açıyor

Şehir plancıları bu 'EuroVelo' bisiklet rotasını banliyölerde yaşayan insanları düşünerek yapmış. Yol genişleyerek batıdaki 10 şehri ve dört üniversiteyi birbirine bağlayacak. Bu şehirlerden bazıları Duisburg, Bochum, Hamm. Yol öncelikle Ruhr Endüstri Bölgesi’ndeki artık kullanılmayan eski tren yayları boyunca ilerleyecek.Aynı zamanda ulaşım açısından da kolay olan yolun iki kilometrelik alanı çevresinde iki milyon insan yaşıyor. RVR isimli bölgesel kalkınma grubunun konuyla ilgili bitmiş bir çalışması, her gün otoyollardan 50 bin aracın böylece azalacağını öngörüyor.

O ülke ilk bisiklet otobanını açıyor

Birçok kentsel projede olduğu gibi bisiklet yolunu tamamlayabilmek için para kaynağı engelini aşmak gerekiyor. Yol çalışmaları ve su yollarından Federal Hükûmet sorumlu olsa da, bu tarz bir altyapı yerel yetkililerin sorumluluğu altında.

O ülke ilk bisiklet otobanını açıyor

Fakat bu yerel hükûmetlerin yollar için gerekli bakım, ışıklandırma ve kar küreme gibi ihtiyaçları sağlamakta zorluk çekeceği ortada. Neyse ki bu yüzden bu doğa-dostu ulaşım yolunu desteklemek için 180 milyon avroluk sermaye istenilen yasa sunuldu.

* Başlık fotoğrafı temsilidir.

Kaynak: My Modern Met

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Korkunç geçmişe sahip cennet ada!
GezginGezgin
Minibüsü ev yaptılar, iki çocukla dünya turuna çıktılar
YazYaz
Bu yazın en gözde Balkan rotaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ender görülen tür:Ayna örümcek
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Japonya'nın sıra dışı görünümlü köprüsü
IlkbaharIlkbahar
Huzura davet eden, Türkiye'nin saklı cenneti