GeriElvin LEVİNLER "Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir"

"Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir"

Bazı yerleri bir kere görmek yeter ama bazı yerler vardır ki, kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. İşte Barselona benim için tam da böyle bir yer. Bu güzel şehirle ilgili birçok yazı ve yapılacak listesini belki defalarca okumuşsunuzdur. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden ama turistik güzellikleri harici gelin ben sizi benim Barselona’mı tanıştırayım ve nasıl hiç sıkılmadan defalarca gitmek istediğimi anlatayım. Hazırsanız başlayalım. İşte size Barselona gezi rehberi…

Çok sık seyahat edince, en sık sorulan sorular “En çok nereyi sevdiğine” dair oluyor. Hepsinin bendeki yeri ayrı, hele ki varış noktasından ziyade yolculuğu sevenler için yolculukların hiçbiri zaman kaybı değil. O yüzden ben gittiğim şehirleri ikiye ayırabilirim:

1- Görülmeye değer, çünkü her şehir değer, iyi ki gitmişim ve yanına bir tik atmışım.
2. Yihaa ben burada yaşarım işte!

Barselona’yla ilgili yapılacaklar listesi, mutlaka görülmesi gerekenler listesi, bunları yemeden dönmeyin vb listeler yazılmıştır da yazılmıştır. Eminim her gün bir yenisi daha ekleniyordur. Öyle renkli, şahsına münhasır ve eğlenceli bir şehir ki… Tavsiyeler bitmez.

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


Hele ilk kez giden bir turistin aklını başından alır. La Sagrada Familia, Park Güell, Katalunya Meydanı, Barri Gotic…

Gotik sokaklarında kaybolmak

Bölge ismini, mimarisinden alırken hala eski binalar bütün ihtişamını koruyor. Ama Gotik’i bu kadar özel kılan; mimarisinden de öte bir şey...

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


O daracık sokakların arasında telaşsızca dolaşırken mutlaka bir canlı performansa rastlayıp kendini müziğe bırakabilmek, dev katedralin önünde dans eden insanların arasına karışıp dans edebilmek veya bir-iki tane tapas alıp da kaldırımlarında oturup onları yiyebilmek.

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


Üstelik bu yıl ilk kez kaykayla dolaştım o sokakların arasında! Çok da dar sokaklar, binebilir miyim, acaba birilerine çarpar mıyım derken kendimi orada o kadar rahat ve mutlu hissediyorum ki hemen pır pır kaymaya başladım! Hiç tökezlemeden, aşina olmaya başladığım köşelerden dönüp, kaykayımın arkasına basıp da mis gibi taze demlenmiş bir kahvemi alıp yoluma devam edebildiğimi fark ettim. Sanki çocukluğumdan beri bu sokaklarda kaykaya binermişim gibi bir his, öyle bir sevgi.


Lezzetli tapaslar

Meşhur tapaslar, tabii ki benim de listeme tat katacaklar! Çeşit çeşit zeytinyağlı yemekler ve zengin mezelerle dolu bir ülkeden gelip de tapas sevmemek ne mümkün zaten. 

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


Hele ki siz de benim gibi "küçük küçük ortaya söyleyelim, hatta azar azar ama sık sık yiyelim" diyenlerdenseniz Barselona’daki taptaze deniz mahsulleri, bravas sosuyla patatesi ve ekmek üstü lezzetlerini çok seversiniz.

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


Mavi güzellik: Barseloneta sahili

Deniz kenarında bir şehir olup da o deniz kenarını en iyi kullanan şehirlerden bir tanesi bence. Dar sokaklardan geçip yürüyerek maviye ve melteme varabilirsiniz.

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehirSonrasında çıplak ayak kumlarda yürüyüp kendini yere bırakmak, Xiringuitos (çiringitos) larda soğuk bir şeyler içmek veya sahil boyunca yürümek, koşmak, kaykaya binmek tamamen sizin seçiminiz. En güzeli de turist olarak çok vaktin olduğu için değil, şehir hayatı herkese bu imkanı tanıdığı için.

Kendimi evimde hissettiğim güzel şehir


Sıcakkanlı Katalanlar

Akdeniz insanı olduğumuz için birbirimize çok benziyoruz! Fazlasıyla yüksek sesle konuşurken bol jest ve mimik kullanan, aynı anda konuşabilen ve genellikle çok sıcakkanlı insanlar. Tabii ki çok genel konuşuyorum; ama çalışma saatleri arasında siesta yapan, akşam yemeğini 9’da yemeyi erken bulan ve her şeyden keyif almaya çalışan insanlarla tanıştım hep. Akdeniz ülkesi olduğu kadar Barselona özelinde şehrin insanlar üzerinde bence çok etkisi var.

Barselona’ya hiç gitmediyseniz çok şanslısınız! Turist olmanın, ilk kez o mimariyi görmenin, o yemeklerin tadını çıkarın. Daha önce Barselona’ya gittiyseniz yine çok şanslısınız! Eminim size kattığı çok şey var ve hala her gittiğinizde sizi şaşırtabilir. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle