GeriSeyahat İtalya'nın hayalet kasabası: Craco
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
İtalya'nın hayalet kasabası: Craco

İtalya'nın hayalet kasabası: Craco

İtalya'nın hayalet kasabası Craco, terk edilmişliği ve tarihi kimliğiyle Basilicata bölgesinde bulunan Matera ilinde yer alıyor. Günümüzde de oldukça popüler. Film çekimleri için mükemmel bir set ortamı oluşturan Craco'ya ziyaretler bu nedene bağlı olarak da artıyor. İşte İtalya'nın hayalet kasabası Craco...

Doğal afetler nedeniyle terk edilen eski kasaba günümüzde turistler için en önemli rotalardan biri. Film çekimleri için bir numaralı set ortamı oluşturan Craco'da en bilinen filmlerden biri olan 2004 yapımı ünlü oyuncu Mel Gibson'un başrolünü üstlendiği Tutku - İsa Mesih'in Çilesi adlı filmde geçen Yehuda'nın asıldığı yer burada çekilmiştir. Aynı zamanda ünlü Fransız grup, Ödland'ın 2011 yılında çıkardığı albümdeki Santa Lucia adlı video klip de burada çekilmiştir.

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

İtalya'nın ünlü kasabası aynı zamanda kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan World Monuments Fund tarafından 2010 yılında izleme ve koruma listesine alınmıştır. Etkileyici bir Ortaçağ kasabası olan Craco, dik bir zirve üzerinde yer alıyor ve etrafındaki verimli toprağa sahip inişli çıkışlı vadiler arasında zıtlık oluşturan sert hatlarıyla oldukça dikkat çekiyor.

 

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

Kasabanın dik bir yamaca inşa edilmesinin nedeniyse savunma amacı gütmesi. Bu nedenle sağlam ve çarpıcı bir görünüm elde edildi. Bölgede 8. yüzyıldan kalma mezarlar, orijinal yerleşimin o tarihlere dayandığını gösteriyor.

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

17. yüzyılda kasabada yaşanan veba hastalığı nedeniyle birçok aile yaşamını yitirdi ve kasabanın nüfusu azaldı. 1891 yılında 2000’in üstünde olan Craco’nun nüfusu; kuraklık, deprem, heyelan ve savaşlar nedeniyle oldukça azaldı. Bölgenin son yerlilerinin de 1963’te göç etmesi sonucunda kent bugün çürümeye terkedilmiş durumdadır.

 

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

Bölgeden göç eden Craco göçmenlerinin gelecek nesilleri, 2007 yılında Birleşik Devletler'de 'Craco Topluluğu' nu kurdu.

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

İtalyanın hayalet kasabası: Craco

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle