GeriSeyahat İtalya'nın 500 kişilik cenneti: Portofino
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
İtalya'nın 500 kişilik cenneti: Portofino

İtalya'nın 500 kişilik cenneti: Portofino

İtalya dendiğinde akla hemen Roma, Milano, Venedik gibi popüler adresler gelir, hâlbuki ülkenin çok güzel cennet köşeleri var. Onlardan biri de Portofino… Üstelik bu şirin kasabada sadece 500 kişi yaşıyor. Burada bir gün geçirmek adeta hiç uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya gibi… Üstelik Portifonu’nun şimdi tam zamanı… Peki nereyi gezmeli, neler yapmalı? İşte detaylar…

Portofino, İtalya'nın Genova şehrine bağlı bir sahil kasabası... Portofino'ya en yakın havaalanı Genova'da bulunuyor. Genovo'dan yaklaşık 1 saat tren yolculuğuyla Santa Margerita'ya gidip, oradan kalkan teknelerle Portofino'ya ulaşabilirsiniz.

İtalyanın 500 kişilik cenneti: Portofino

Bu şirin sahil kasabasının nüfusu yaklaşık 500 kişi. Bahar ve yaz aylarında gidip görmenizi tavsiye ederim. Özellikle yaz aylarında kasabanın nüfusu en az üç katına çıkıyor.1920 yılında Doğal Park ilan edilen Portofino'da en ufak bir taş bile yerinden oynatılamamış. O yüzden evler, sokaklar dokularını hiç yitirmemiş. Sarı, turuncu, yeşil ve kırmızı rengine hakim evler, limanın etrafına sıra sıra konumlanmış. Evlerin arkasında da yeşil ağaçlar hakimiyet kurmuş. Yeşille, mavinin buluştuğu beni çok etkileyen, her fırsatta gelmek isteyebileceğim nadir yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. İtalya'nın en lüks yerlerinden biri olduğu için, limanda çok fazla lüks yat ve tekneler var. Bir günde gezip, keşfedeceğiniz bir yer. Konaklama seçenekleri çok fazla olmadığı otel fiyatları biraz yüksek. Oteller, eşsiz manzaranın tadını çıkarmanız için genelde yüksekte konumlanmış.

İtalyanın 500 kişilik cenneti: Portofino

Küçük bir yer olmasına rağmen, yeme-içme konusunda oldukça alternatif var. Sahil kasabası olduğundan birçok deniz ürününü burada bulabilirsiniz. Malum İtalya'dayız... Pizza ve makarna olmadan olmaz. Marinanın kenarına konumlanmış birçok restoran ve kafede, istediğiniz seçeneği yemeniz mümkün. Fiyatlar bence biraz yüksek ama burada bir gün kalmanız yeterli olacağından sizi maddi anlamda çok fazla etkileyebileceğini düşünmüyorum.

İtalyanın 500 kişilik cenneti: Portofino

Kasabada görmeniz gereken yerlerin başında, Castello Brown Kalesi geliyor. O meşhur Portofino manzaları işte bu kaleye çıkıp çekiliyor. Kaleye çıkmak biraz yorucu ama göreceğiniz manzaraya değer. Portofino adını neden şarkı yazıldığını, kaleye çıkınca daha iyi anlıyorsunuz.

Fotoğraflar: Gülten Özkan


Yorumları Göster
Yorumları Gizle