« Hürriyet.com.tr

Görenleri hayrete düşüren devasa ağaç!

Melek Meşe ağacı Güney Carolina eyaletinin Charleston kentindeki Angel Oak parkında bulunuyor. Devasa görünüme sahip olan ağacın 1500 yaşından daha yaşlı olduğu düşünülüyor. İşte o olağanüstü ağacın görünümü….

Hürriyet Haber
X

Lowcountry bölgesine özgü bir ağaç olan Melek Meşe,  yaşayan canlı bir meşe ağacı. Bu ağaç türü yükseklik olarak çok mesafe alamaz,  fakat ağacın dalları inanılmaz boyutlara ulaşabilir.Güney Carolina’da oldukça değerli olan bu ağaçlar, 18. ve 19. yüzyıllarda gemilerin yapımında kullanılmaktaydı.

Görenleri hayrete düşüren devasa ağaç

Bu ağaçların boyu yaklaşık 20 metreyi aşıyor ve gövdelerinin çapı ise2.47 metre genişliğinde. Ağacın en uzun dalı ise 27 metreyi bulmakta. Ağaç ve çevresindeki yeşil park ise 1991 yılından beri Charleston şehrine ait şekilde günümüze kadar uzanıyor.

İsviçre Alpleri’ne dayanmış ilginç tiyatroİsviçre Alpleri’ne dayanmış ilginç tiyatro

Mississippi Nehri'nin doğu kısmında yaşayan ağaç, birçok yeni nesil meşe ağacının üremesine olanak sağlıyor. Genellikle meşe ağaçları yukarı doğru değil yanlara doğru büyürler fakat bu durum Melek Meşe ağacında çok farklı. Olağanüstü bu ağaç, her iki durumu birlikte yaşıyor.

Görenleri hayrete düşüren devasa ağaç

Fazla ağırlığı taşıyamayan bazı dallar ise yere doğru eğilmekte. Bu dallar bazen yerin altına girip daha sonra tekrar yüzeye de çıkabilme özelliğine sahip.

Ülkemizden yurt dışına kaçırılan 10 tarihi eser
Ülkemizden yurt dışına kaçırılan 10 tarihi eser

Yıllar boyunca birçok doğal afetten ve insanların yıkımlarından zarar gören ağaç, kendini toplayarak eski sağlığına kavuşuyor. 

Görenleri hayrete düşüren devasa ağaç

Fotoğraflar: enteresan, pxhere, pinterest, tripadvisor, terraoko

Kaynak: Hürriyet Haber

GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın en ucuz tatil yerleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Japonya'nın ilginç hayalet şehri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
16 kişinin yaşadığı Avrupa'daki ilginç köy!
Karadeniz
Hem yemekleri hem doğası şahane şehir: Trabzon