« Hürriyet.com.tr
Bayramda tatile nereye gitmeli?
Bu sene Ramazan Bayramı tatili kaç gün diye takvimlere bakanlar biraz üzüldüler. Sadece 3 gün olan tatil süresinde yapılacak şeyler çok ama vakit yoksa, sizler için en güzel bayram tatili rotalarını çıkardık. Türkiye’nin cennet köşelerinin dört bir yanına ya da Avrupa’nın en güzel şehirlerine yapılacak turlarla bu bayram da tatilsiz geçmesin, bayramın tadı doyasıya çıksın diye hazırladığımız listemize göz atmak isterseniz aşağıdaki satırları okuyabilirsiniz. Üstelik hepsi yakala.co üyelerine özel indirimlerle…
YazYaz
Türkiye 'Mavi Bayrak'lı plaj sayısını arttırdı! Dünya sıralamasındaki yerine çok şaşıracaksınız…
Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Hatta bu rakamlarla Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri sizi çok şaşırtacak… Sizin için Türkiye’nin en güzel 10 Mavi Bayraklı plajını listeledik. İşte detaylar…
Hürriyet Seyahat
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkesin giremediği dünyanın en ilginç plajları
Havaların ısınmasıyla birlikte birçok insan güzel plajlara gitme planları yapmaya başladı. Ancak bazı plajlar var ki, bu plajlara her isteyen giremiyor. Çünkü bu plajların çok farklı bir özelliği var.
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En iyi 10 balayı oteli
Düğün sezonu açıldı. Aylarca süren stresli, heyecanlı ve yorucu bir dönemin ardından eşinizle bir tatili hak etmediniz mi? İşte sevdiğinizle birlikte romantik anlar yaşayacağınız, mutfağı, havuzları, plajları, SPA’ları, atmosferi ve manzarasıyla unutulmaz bir balayı sunan en iyi oteller…
Selim ONAT
En İyi
Cennet gibi doğa: Güney Amerika’nın en etkileyici 10 yeri
Bize göre dünyanın diğer ucunda... Efsanelere konu olan tarihi antik kentlerden gizemini koruyan heykellere, doğanın gücüne şahit olacağınız şelalelerden eşsiz doğa manzaralarına sahip Güney Amerika adeta cennetten bir köşe. Jürimiz sizin için bu güzel bölgenin görülmesi gereken yerlerini seçti. Altısının ilk tercihi ise Machu Picchu oldu.
Selim ONAT
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en güzel sahilleri
Yazın gelmesini dört gözle bekleyen ve mavinin tüm hallerine aşık olanlardansanız, bu birbirinden güzel sahillere yolunuzu düşürerek rüya gibi bir tatil geçirebilirsiniz.
Hürriyet Haber
En İyi
Yaz bitmeden sahillerde gidilecek en güzel 10 yer
Yaz aylarında kalabalıktan adım atmakta zorlanacağınız plajları, koyları, tarihi dokusu, kültürel zenginliği, sıcakkanlı insanları, sahil restoranları, butik otelleriyle sahil kasabalarına gitmenin tam vakti! İmkânınız varsa yılın son sıcak günlerinin yaşandığı, sakinliğin içerisindeki sahil bölgelerinde deniz, kum, güneş, lezzetli yemekler ve huzur dolu bir tatille yaza veda edin.
Selim ONAT
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Adalar için plan yapmanın tam zamanı
Havalar ısındı. Artık yavaş yavaş deniz sezonu da açılıyor. Bu yaz eğer bir Yunan Adası’na gitme fikriniz varsa sayfalarımıza göz atabilirsiniz. Yazarımız Füsun Hattat şu sıralar Atina’da. Adalarda ve Atina’da sosyal, kültürel ekonomik neler oluyor bize yerinden bildiriyor...
Füsun HATTAT
En İyi
Kapadokya’da görülmesi gereken en iyi 10 yer
Dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya… Binlerce yıl öncesine uzanan geçmiş, peribacaları, yer altı şehirleri, mağara otelleri, yılkı atları, vadileri, müzeleri, konakları, unutulmaz gün batımı ve balon turlarıyla Kapadokya uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya gibi! Bu hafta Kapadokya’da gezilip-görülecek sayısız yer arasından öne çıkanlarını seçtik.
Selim ONAT
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sessiz ve huzur dolu 10 tatil cenneti
Yazın gelişiyle birlikte Bodrum, Alaçatı ve Alanya gibi gözde tatil beldelerinde iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık oluyor. Sabaha kadar yüksek sesli müziklerin yükseldiği sahillerdeki beach club’lardan, kalabalıktan ve gürültüden uzakta kafa dinlemek ve huzurlu bir yaz tatili geçirmek istiyorsanız listemiz tam size göre! Doğanın kollarında sakin plajlarda yüzmek veya yayla havasında enerji depolamak gibi farklı bir tatil yapmak mümkün.
Selim ONAT
En İyi
Kapadokya’da görülmesi gereken en iyi 10 yer
Dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya… Binlerce yıl öncesine uzanan geçmiş, peribacaları, yer altı şehirleri, mağara otelleri, yılkı atları, vadileri, müzeleri, konakları, unutulmaz gün batımı ve balon turlarıyla Kapadokya uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya gibi! Bu hafta Kapadokya’da gezilip-görülecek sayısız yer arasından öne çıkanlarını seçtik.
Selim ONAT
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Cenneti uzaklarda aramayın: Ege Köyleri
En İyi
Ege'de gezilecek en güzel 10 kasaba
36 Saat
36 saatte Eskişehir'i keşfedin!
GezginGezgin
Kuzey Avrupa’nın tarih ve kültür merkezi: Letonya - Riga
Letonya’nın başkenti Riga, mimari dokusu, benzersiz doğasıyla dikkat çeken bir Kuzey Avrupa şehri. Tarihi merkezi UNESCO tarafından tescillenen şehir, bu yıl Avrupa Kültür Başkenti unvanını aldı. Riga’yı adım adım gezen okurumuz Okan Okumuş izlenimlerini yazdı.
Okan Okumuş
Kuzey Avrupa’yı karış karış gezmek için 6 geçerli neden
Kuzey Avrupa bulunduğu konum ve iklimi ile diğer bölgelerden ayrılmaktadır. Onun bu farklılıkları, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer almasını sağlıyor. Danimarka'nın başkenti olan Kopenhag gibi farklı doğa özelliklerine sahip olan, mutlaka gezilmesi gereken onlarca şehri var. İşte Kuzey Avrupa’yı karış karış gezmek için yeterli nedene sahip olan şehirler.
Kaynak: Doğan Burda
36 Saat36 Saat
36 saatte Vilnius
Litvanya’nın başkenti, Baltık kıyılarının Tallinn, Riga gibi şehirlerine benzemiyor. Onların sokakları turistik ve ucuz, zevksiz hediyelik eşya tezgâhlarıyla dolu. Vilnius’un 13’üncü yüzyıldan kalma barok mimariye sahip tarihi bölgesindeyse çoğunluk ülke içinden gelenlerde. Dar sokaklarında Burberry, Max Mara gibi ünlü markaların yanı sıra yerel moda evleri de varlığını koruyor.
Sarah Khan / © 2015 The New York Times/ Çeviren: Serhan Yedig
GezginGezgin
Yunanistan'ın en popüler seyahat rotaları
Siz de benim gibi deniz tatilinin 4 günü aşmayanı ve şezlonga yapışıp kalınmayanı caizdir diyenlerdenseniz sevgili komşumuz Yunanistan’a ya gitmişsinizdir ya da gitmeyi planlıyorsunuzdur. 2-3 yazdır Yunanistan tatili popüler oldu. İşte Yunanistan'ın en popüler yerleri... Instagram: @unitednaturesofarzu
Arzu ÖZEN
Birleşik Arap EmirlikleriBirleşik Arap Emirlikleri
Çölün içinde bir cennet: Dubai
İtiraf edeyim gitmeden önce çok fazla ön yargım vardı. Belli bir tarihi geçmişinin olmayışı, gökdelenler ve alışveriş üzerine kurulmuş yapay bir şehir bekliyordum. Evet, bana göre halen yapay ama bu insanı rahatsız etmiyor, bilakis şaşırtıyor. Dubai, paranın gücünü kolaylıkla hissedebileceğiniz bir yer. Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Dubai'ye tatile gitmeyi planlayan turistler, en çok 'içkinin yasak olup olmadığını' merak ediyor.
Mehmet Nuri TURAN-mnturan@hurriyet.com.tr
YunanistanYunanistan
Girit’te Minos Uygarlığı'nın peşinde (Yunanistan turu)
Girit'te hep yaptığım sahillere kendimi atma planının dışına çıktım. Girit'te gerçekten de bir tarih yatıyor. Milattan önce 2500'lerde yaşamış Minos Uygarlığı'nın peşine düştüm.
YazYaz
Yazın en huzurlu seyahati: Dubrovnik / Hırvatistan
Dubrovnik’e doğru şöyle bir yelken alsak şahane olmaz mıydı? “Daha şimdiden mi?” demeyin. Yağmurlu bir kış gününde, kendinizi yazı düşlerken buluyorsanız yalnız değilsiniz. Bu yaz Hırvatistan’a demir atmak inanın size iyi gelecek. Şimdiden planlarınızı yapmanız için, işte size Dubrovnik gezi rehberi…
Ezgi KOPUZ / Instagram: @ezgikopuz
ItalyaItalya
İlk kez gidenler için Floransa
Görkemli Roma, aşkın şehri Venedik veya modanın kalbi Milano gibi, İtalya’da bulunan birçok gözde şehrin zaman zaman gölgesinde kalsa da, Floransa ya da yerel değişiyle “Firenze”, misafirlerine unutulmaz anlar yaşatacak güzelliklere sahip.
En İyi
En iyi 10 ‘cruise’ rotası
Kim bir gemiye binip bütün her şeyi arkada bırakıp huzura, sakinliğe ve yeni dünyaları keşfetmeye ‘hayır’ diyebilir ki? Dünyanın pek çok farklı destinasyonuna cruise turları yapılıyor. Kamaranızda yolculuk ederken egzotik, büyüleyici güzellikler, tarih, kültür ve doğal güzelliklerle karşılaşacağınız en iyi rotaları seçtik!
Selim ONAT
GezginGezgin
İki çocukla ‘cruise’ olur mu?
Bebekle, çocukla gemi yolculuğuna çıkılır mı? Mahalle baskısına karşı cevabım, anne babanın isteği ve cesareti varsa çocuklar her yere gider. Üstelik bebekken gemi yolculuğu taze ebeveynler için en keyifli seçenek.
Canan DEMİRAY
YazYaz
Bavulu bir kez açarak üç ülke nasıl gezilir?
Geçtiğimiz hafta Royal Caribbean filosunun en son ve en teknolojik gemisi unvanına sahip ‘Ovation Of the Seas’i deneyimleme teklifini alınca durup düşündüm. Bir gemide Hint Okyanusu üzerinde geçecek 5 gece... Korkunun ecele faydası yoktu, ben de bu deneyimi yaşamaya karar verdim. Sonuç: “Ne oldum değil, ne olacağım” misali geminin lüksünü terk edip Phuket’e inmek istemedim.
Hakan GENCE
YazYaz
Yunan adaları turunda Gonya’yı değil de Hanya’yı gördüm
Kısa sürede çok yer görmek isteyenlerden misiniz? O zaman cruise ile Yunan adaları turu tam size göre. Dört günde birçok yer görebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Üstelik Yunanistan’ın en büyük adası Girit’teki Hanya’yı da gördüm. Meşhur sözün nereden geldiğini de öğrendim. İşte yunan adaları turu maceram
İhsan YILMAZ
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
2018’in gözde gemi turları
Türk gezginlerin yeni gözdesi turistik gemi yolculuğunun en çarpıcı yanı her sabah ayrı bir coğrafyada uyanmak. Eskiden kıtalararası yolculuk için kullanılan büyük gemiler artık dünyanın dört bir bucağında gezginleri ağırlıyor. Meraviglia gemisinin “Yacht Club” denilen lüks bölümünde, balkonlu kabinlerde konaklayabilirsiniz. 15 Nisan tarihinde hareket ile Cenova, Marsilya ve Barselona limanları ziyaret ediliyor. Özel promosyon fiyatı ise 420 Euro.
Saffet Emre Tonguç
Hafta sonu Hafta sonu
Hafta sonunun en sakin adresi! İstanbul'a iki saat uzaklıkta...
Evliya Çelebi'nin ‘Ruhaniyetli bir şehir’ dediği ve ilk seyahatini gerçekleştirdiği yer burası: Bursa… Hangi mevsimde giderseniz gidin Bursa size mutlaka en güzel özellikleriyle kucak açacaktır. Bu hafta sonu bu güzel şehri keşfe çıkmaya ne dersiniz. Üstelik İstanbul’a da çok yakın, iki saat uzaklıkta... İşte size Bursa’da mutlaka gezilmesi gereken yerler…
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Safranbolu’da bir gün
İnsan bazen yaşadığı şehirden bunalır da kaçıp bir nefes almak ister ya! İşte o nefes alınacak yerlerden biridir Safranbolu. Ve bir kez gittiğinizde bağımlılık yapar Safranbolu. İşte ben de günübirlik de olsa nefes alabilmek için bir otobüse attım kendimi. İki saati aşan bir yolculuktan sonra tarihin tam ortasındaydım.
Metin KÖSE
36 Saat
36 saatte Eskişehir'i keşfedin!
Değişik mimarisi ile ilk bakışta sizi kendisine çeken Eskişehir öğrenci kenti olmanın çok ötesinde... Gelin 36 saatte Eskişehir'i keşfedelim...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Doğanın içinde hafta sonu tatili! Üstelik pek fazla cep de yakmıyor...
Bu hafta sonu gidecek bir yer bulamıyor ve baharın güzelliğinden mahrum kalmak istemiyorsanız bu haber tam size göre. İşte birbirinden güzel 10 hafta sonu adresi, üstelik pek fazla cep de yakmıyor...
Ömer Faruk METİN
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul'a yakın hafta sonu adresleri
İstanbul gibi yorucu ve stres dolu bir şehirde yaşıyorsanız, kafa dinlemeye ihtiyacınız var demektir. Şehrin yoğun temposundan uzaklaşarak dinlenmek ve rahatlamak isteyenler için bir liste hazırladık. Hem de listedeki yerlerin hepsi İstanbul’a çok yakın ve çok ucuz. İşte İstanbul’a yakın en güzel hafta sonu adresleri...
Hürriyet Haber
Tatil FırsatıTatil Fırsatı
175 liranın altında Güney Avrupa’da en şık butik oteller
Güney Avrupa’nın beş başkentinde lüks dokunuşlarla kendinizi şımartabileceğiniz en şık butik otellerde hesaplı bir tatil sizi bekliyor.
Zeynep Cansu Arat
OtelOtel
Havuzuna girmeye doyamayacağınız en güzel butik oteller
"Bütün kış yeterince gezdim, tozdum yaz tatilinde de otelimden çıkmak istemiyorum" diyorsanız; havuzum da, şezlongum da yanımda olsun, odamdan çıkayım havuza gireyim isteğindeyseniz otel seçiminden önce havuz seçimine özen göstermeniz gerekiyor. Havuz deyince de akla ilk gelen tabii ki hijyen oluyor. Görsellik ise diğer sırada. İnsan zekâsının en yaratıcı tasarımları sonucu yapılan havuzlar gerçekten de görülmeye değer. Siz de havuz tutkunu bir tatilciyseniz en güzel havuzlu butik otelleri derlediğimiz yazımız hoşunuza gidecektir.
Hürriyet Haber
Hafta sonu Hafta sonu
125 TL'ye doğanın içinde tatil! Hafta sonu buralarda bir başka güzel...
Üçüncü cemre düştü ve artık bahar geldi. Biraz olsun gündemden uzaklaşmak, çiçeklerin, kuş seslerinin içinde huzurlu bir hafta sonu tatiline ne dersiniz? Sizin için hem tüm iş stresinizi unutacağınız hem de bolca aktivite yapacağınız, içinde konaklamanın da olduğu güzel bir liste hazırladık. Üstelik pek fazla cep de yakmıyor.
Ömer Faruk METİN | Baran ARSLAN
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Eylül ayında tatilin tadını çıkaracağınız 14 butik otel
Tatil için en uygun mevsimin yaz olduğu düşünülse de eylül ve ekim aylarında yani sonbaharda tatil planlayanlar da hiç az değil! Her ne kadar çevrenizdekiler siz sonbahar tatili planları yaparken hayretlerle baksa da hiç önemli değil, çünkü sonbaharda yapılan tatilin yaz aylarına göre pek çok güzel yanları da olabilir. Sizin yıllık izniniz son bahara denk gelmiş olabilir ya da farklı nedenlerle bu ayları tercih etmiş olabilirsiniz. İşte size kendinizi daha da iyi hissetmenizi sağlayacak ve sonbahar tatili planlayarak ne kadar haklı olduğunuzu gözler önüne serecek nedenler ve otel tavsiyeleri...
Kucukoteller.com.tr
Hafta sonu Hafta sonu
250 TL'ye doğanın içinde hafta sonu tatili
İstanbul gibi stres dolu bir şehirde yaşıyorsanız, kafa dinlemeye ihtiyacınız var demektir. Peki bu hafta sonunuzu şehrin yorgunluğundan kurutulmak için dağ evinde geçirmeye ne dersiniz? İşte yeşilin mavi ile birleştiği güzel bir hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz yerler. Üstelik fiyatlar da pek fazla cep yakmıyor.
Ömer Faruk METİN