« Hürriyet.com.tr

Çölün ortasındaki yeşil duvar

Doğu Türkistan'da bulunan dünyanın en büyük ikinci çölü olan Taklamakan Çölü'nü baştan aşağı geçen Tarim Çöl Otobanı dünyanın en uzun yeşil duvarıyla korunuyor. Otobanın uzunluğu 552 kilometre ve 446 kilometre ve bu uzunlukla dünyanın en uzun çöl otobanı sayılıyor.

Hürriyet Haber
X

Otobanın kumla örtülmesini engellemek için otoban boyunca 60 metre genişliğinde ağaç kuşağı ekilmiş. Ağaçlar için sulama systemi temin edildi. Otoban Tarimdeki petrole ulaşmak içini 1995 yılında yapıldı. Tarim, bölgede bulunan en büyük petrol havzası olarak sayılıyor.

Çölün ortasındaki yeşil duvar

Bu otobanı anlamlı kılan ise yol boyunca oluşturulmuş yeşil hat. Çöl sıcaklarında, en az su ile hayatta kalmayı başarabilecek bitkilerle oluşturulan bu yeşil hattın işlevi, otobanın fırtınalar ile yılda ortalama 5 metre yükselen çöl kumlarının altında kalmasını engellemek.

 Çölün ortasındaki yeşil duvar

Otobanın varlığı birbirine bağladığı şehirler arasındaki ticaret ve petrol taşıyan kamyonlar için hayati önem taşımakta.

Çölün ortasındaki yeşil duvar

Burası Mısırın çölleri değil Antalyanın PatarasıBurası Mısır'ın çölleri değil Antalya'nın Patara'sıKaynak: Hürriyet Haber

GezginGezgin
Bu yazın yükselen yıldızı: Fethiye
YazYaz
Tatilcilerin yeni gözdesi: Kadın Azmağı Deresi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kimsenin kesemediği ölümsüzlük ağacı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Vizesiz ve uygun fiyatlı: Saraybosna gezi rehberi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hem vizesiz hem yakın: Budva
YazYaz
Bu yaz vizesiz gidebileceğiniz 10 harika ülke