« Hürriyet.com.tr

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek!

Ötzi, İtalya'nın kuzeyinde ortaya çıktı. En ilginci ise Ötztal Alpleri'nin tepesinde bundan 5300 yıl önce sırtından okla vurulmuş olması... Okun atardamarına gelmesi nedeniyle, büyük ihtimalle birkaç dakika içinde kan kaybından öldü. Bedeni buzulların altında donan adam, dünyanın en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olarak tarihe geçti. Peki Ötzi'yi kim öldürmüş olabilirdi? İşte ortaya çıkan yeni bilgiler...

Hürriyet Haber
X

Ötzi ilk defa 1991 yılında keşfedildi. Bilim insanları 10 yıl sonra da omzuna saplanmış olan taş ok başını buldular. Ancak araştırmacılar birkaç ay önce üst düzey bir dedektifin yönettiği bir soruşturma sonucunda, Ötzi'nin nasıl vurulduğu sorusuna odaklanmaya başladı. Bu bir cinayet miydi? Ötzi'yi kim öldürmüş olabilirdi?

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek

5300 yıllık faili meçhul dava

Ötzi'nin bedeninin sergilendiği Güney Tirol Arkeoloji Müzesi'nin Direktörü Angelika Fleckinger, Münich Polis Departmanı'ndan Dedektif Alexander Horn'u soruşturma için çağırdı. Horn'a daha önce "faili meçhul vakalara bakıp bakmadığı" soruldu: "Daha önce baktığım faili meçhul davalar 20, bilemediniz 30 yıllıktı. Bu defa 5300 yıllık bir dosyaya bakmam isteniyordu."

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek


Dedektif Horn, ilk başta cesedin kötü durumda olduğunu düşündü. Ancak o günlerde çalıştığı ölü bedenlerden çok daha iyi durumdaydı. Alpler'in tepesinde bulunan olay yerini de ziyaret eden Horn, ceset üzerinde 25 yıldır devam eden araştırmayı derinleştirerek yaraları ve mide içeriğini inceledi.

 

120 yıl yaşayan Hunza Türklerinin yaşam sırrı
120 yıl yaşayan Hunza Türklerinin yaşam sırrı!

 

Araştırma sonuçları Horn'un teorisini destekliyordu: "Bu, fazlasıyla bir cinayete benziyordu" diyen Horn, sözlerine şöyle devam ediyor: "Ötzi büyük ihtimalle yaklaşık 30 metre mesafeden vuruldu, yani yakın temas cinayeti değildi."

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçekÖtzi'nin elinde bıçak yarası

Horn, Ötzi'nin vurulmadan hemen önce buzulların üstünde habersizce dinleniyor olduğunu ve okuna davranamadığını tahmin ediyor. Horn, "Ağır bir öğün yemek yiyordu; kaçtığı bir şey veya acelesi yok gibiydi" diyor.

Medeniyet nedir bilmeyen çamurlu kabile
Medeniyet nedir bilmeyen çamurlu kabile


Bir başka dikkat çekici kanıt, ölümünden iki gün önce elinden aldığı yaraydı. Ötzi, büyük ihtimalle bir kavgaya karışmıştı. Bu, klasik bir aktif savunma yarasına benziyordu. Örneğin biri sizi bıçaklamaya çalıştığında bıçağı tutarak itmeye çalıştığınızda aldığınız yara gibi. Ötzi'nin başka bir yarası olmadığı için, kavgadan galip çıktığı düşünülüyor. Horn ve ekibi, buzulların üstündeki Ötzi cinayetinin bu kavganın bir devamı olduğunu, katilin Ötzi'yi Alpler'e kadar takip edip vurduğunu tahmin ediyor. Ancak katil, Ötzi'nin bakır baltasını ya da başka bir değerli aletini çalmamıştı.

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek

Nefret mi, kıskançlık mı, intikam mı? Horn'a kalırsa bu, kişisel bir meseleydi. İtalyan detektif, "Konu nefret, kıskançlık ya da intikamsa, bunu size biz söyleyemeyiz" diyor. Arkeoloji Müzesi'nden Angelika Fleckinger, Ötzi'nin ölümüne ilişkin sır perdesinin aralanmasında gelinen noktadan memnun. Horn ise, "Cinayeti çözememiş olduğumuz gerçeğinden hoşnut değilim" diyor.

Dünyanın en eski mumyası Ötzi hakkında gizemli gerçek

Bu davayı günün birinde çözebileceklerine olan inancı düşük. Buruk bir gülümsemeyle, "Katilin yanına kâr kaldı. Bu da soruşturma yürütürken hoşuma giden bir şey değil" diye konuşuyor.

Kaynak: BBC

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın ulaşması en zor yeri! Buradaki insanların yaşamları görenleri şaşırtıyor...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Okyanusun ortasında göl gibi duran ilginç ada!
GezginGezgin
Açık hava müzesi şehri: Üsküp
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kitaplarla geçmişe yolculuk: Sahaf Festivali
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kendinizi zengin hissedeceksiniz! 'Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye'nin en güzel yılbaşı adresleri