GeriSeyahat Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...

Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan, berrak suları, plajları, kaplıcaları, mesire yerleri, doğal ve tarihi güzellikleriyle Edremit'in gezilecek yerlerinden bazılarını Edremit gezi rehberimizde bulabilirsiniz...

Edremit alternatif turizm imkanları, zengin flora ve faunasıyla Türkiye ve dünyanın sayılı güzelliklerinden olan Kaz Dağları, tarihi konakları ve evleri ile keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Şimdi Edremit’in gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden birkaçını tanıyalım…

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...ANTANDROS ANTİK KENTİ

Antandros Antik Kenti, Edremit’in 4 kilometre doğusunda, İda Dağı (Kazdağı) eteklerinde, Adramytteion (Burhaniye-Ören) – Assos (Behramkale) yolu üzerinde askeri bakımdan stratejik bir konuma sahip olan kentin, M.Ö. 10.yüzyıldada kurulduğu düşünülmektedir. Antik yazar Strabon, Leleg kavminin Bababurnu' ndan (Lekton) İda dağına kadar olan bölgede yerleştiklerini belirtmektedir. Önce Thrakialı Mysialılar' ın yerleştiği bilinen bölge, MÖ 7. yüzyılda Limni üzerinden gelen Aioller tarafından iskan edilmiştir. Pelasgların da bu tarihlerde Antandros'a yerleştikleri antik kaynaklardan anlaşılmaktadır. Alkaios'a göre bir Leleg yerleşimi, Skepsis’li Demetrios’a göre bir Kilikya kuruluşu, Herodot’a göre bir Pelasg, Thukydides’e göre bir Aiol yerleşimi. Edonis ve Kimmeris gibi yan adları da vardır. Atrandos kazılarında MÖ. 7-2. yüzyıl arasında kullanıldığı anlaşılan nekropolde, üst üste iki ve üç kat olarak yerleştirilen lahit mezarların yanı sıra kremasyon (ölü yakma) ve direk toprağa gömü şeklinde bir çok gömü yapıldığı görülmüştür. Bu mezarlardan çıkarılan mezar hediyeleri, Balıkesir Müzesi'nde sergilenmektedir. Kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma dönemine ait bir taban mozaiği çevresinde yapılan sistemli kazılar sonucunda MS 1. yüzyıla tarihlenen ve duvarlarında fresk bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evi bulunmuştur.

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...KAZ DAĞLARI

Kaz Dağları, antik çağda İda Dağı olarak anılmaktaydı. Mitolojik hikayeler bakımından zengin olan Kaz Dağları, Alplerden sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağ özelliğine sahiptir. Balıkesir ilinden Çanakkale’ye uzanmakta olan Kaz Dağları’nda dünyada başka hiçbir yerde yetişmeyen 21 bitki türü ve aynı zamanda mitolojide bilinen, Tanrı Zeus’un Troya savaşını oturduğu yerden izlediği Zeus Altarı bulunmaktadır.

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...

Fotoğraf: www.bizevdeyokuz.com

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...


KURŞUNLU CAMİİ

1231 yılında Edremit Fatihi olan Selçuklu komutanı Yusuf Sinan tarafından yaptırılan Kurşunlu Camii, Kapıcıbaşı Mahallesi Kurşunlu Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Tek kubbeli bir camidir. Sekiz köşeli bir kaideye oturtulan kubbenin dayandığı kemerleri tutan sütunların başlıkları çok süslüdür. Cami kesme taştan yapılmıştır ancak cemaat mahallinde bulunan kemerleri tutan İon ve Korint tarzı sütunların çevrede bulunan antik şehirlerden getirilmiş olduğu düşünülmektedir. Caminin tavanında asılı bulunan iki adet deve kuşu yumurtası dikkat çekicidir. Camiinin yanındaki Yusuf Sinan Türbesi’ndeki kitabe, Balıkesir çevresinde bulunan en eski kitabe olup yazısı “grift sülüs”dür.

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...GÜRE KAPLICALARI

Edremit’e bağlı Güre beldesindedir. Güre beldesi Çanakkale–İzmir karayolunun üzerinde olup deniz kenarında yer almaktadır. Güre Kaplıcaları, şifalı sularıyla ve radyoaktif özellikleriyle tanınmaktadır. Belçikalı ve Türk uzmanların yaptığı araştırmalarda, kaplıca suları içerisinde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum bulunmuştur. Kaplıca suyunun, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, kronik iltihabi sendromlar, üst solunum yolları astım, guatr, kireçlenmeler, sedef, böbrek taşı ve kumları ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...


HASAN BOĞULDU – SÜTÜVEN ŞELALESİ

Sarıkız Yaylası'ndan doğan ve Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan Sütüven Şelalesi, Zeytinli Köyü'ne dört buçuk kilometre mesafede yer alıyor. Kazdağları’nın eteğinde yer alan 3 hektar büyüklüğe sahip olan bu doğal güzellik, Kızıleçili Çayı’nın geçtiği Hasanboğuldu Göleti ve 17 metreden düştüğü şelaleden meydana geliyor. “Sıçrayan” anlamına gelen “tüvleyen” kelimesinden türeyen Sütüven Şelalesi’nin biraz ilerisinde, doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü Hasanboğuldu Göleti bulunuyor. Zeytin ve zeytinyağı ile ünlü belde ve çevresinin doğa tutkunları için uygun mekânlar oluşturduğunu fark edeceksiniz. Deniz seviyesinden yüksekliği 798 metredir.

Berrak suları, plajları, kaplıcaları ve mesire yerleriyle hafta sonu burada bir başka güzel...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle