« Hürriyet.com.tr

Barselona halkından turistlere ‘artık gelmeyin!’ çağrısı

Katalan şehri Barselona yıllık 32 milyon ziyaretçisiyle turizmin son 10 yıldaki yükselen değeri. Ancak yerel halk ve belediye bu durumdan memnun değil. Öyle ki turistler gelmesin diye bir plan bile yaptılar. İşte detaylar…

Hürriyet Haber
X

Geçtiğimiz günlerde şehir merkezinde yeni otel kurulmasını yasaklayan Barselona şimdi de 2020 Stratejik Turizm Planı'nı devreye sokuyor. 32 milyon ziyaretçiye rağmen Barselona'nın turizm geliri genel gelirin ancak yüzde 14'ünü oluşturuyor. Bunca az gelire karşın emlak fiyatları sürekli artarken yerel halkın dükkanları bir bir kapanıyor.

Barselona halkından turistlere ‘artık gelmeyin’ çağrısı

Onların yerini turistlere yönelik mağazalar ve dükkanlar alıyor. Ayrıca satılan ürünlerin fiyatları yükseliyor, sokaklar ise turistler tarafından işgal ediliyor. Barselona Belediye Başkanı Ada Colau'nun hazırladığı planla yerel halkın turizmden olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Barselonanın en güzel 10 lezzeti
Barselona'nın en güzel 10 lezzeti

 

Buna göre tatilcilere hizmet veren apart dairelere uygulanan vergiler artırılacak. Ayrıca yeni apart daire açılmasına izin verilmeyecek. B&B'ler de kontrol altına alınacak. Barselona Belediyesi sadece yurtdışından gelenleri değil ülke içinden gelen turistleri de azaltmak istiyor.

Barselona halkından turistlere ‘artık gelmeyin’ çağrısı

Bunun için turist otobüsleri için otopark ücretlerini artırmak, otobüs kiralama ücretlerine zam yapmak gibi ek önlemler var. Ayrıca turistlerin kullandığı Segway'lerin kullanıldığı alanlar kısıtlanacak. Geçtiğimiz Ocak ayında binlerce Katalan, Las Ramblas'a çıkıp artan turist sayısını protesto etmişti.

 

Kolay vatandaşlık veren ülkeler
Kolay vatandaşlık veren ülkeler

 

Barselona halkından turistlere ‘artık gelmeyin’ çağrısı

NPR'a konuşan bir yetkili 'Diğer insanların şehrimizi sevmesini anlıyoruz. Ancak şehrimiz turistler için parka dönüşmeye başlandı. Bakkallar kapanıyor, yerlerine turistler için yerler açılıyor. Yerel halk burada yaşıyor ve çalışıyor. Barselona sadece hafta sonu eğlenilen bir yer değil' diyerek duruma tepki göstermişti.

 

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bütçe dostu kayak merkezleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Buz üstünde yoga
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Cennetin yansıması: Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! Yeni adayı bekleyen büyük tehlike...