GeriSeyahat Avatar filmine ilham veren park
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Avatar filmine ilham veren park

Avatar filmine ilham veren park

Avatar filmine ilham kaynağı olan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı tam anlamıyla bir doğal hazine. Eğer kendinizi Avatar’da hissetmek isterseniz Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’na gitmenizi tavsiye ederiz. İşte Avatar filminde gibi hissedeceğiniz Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı hakkında bazı bilgiler…

Avatar filmine ilham kaynağı olan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, doğal güzellikleri ve her an düşecekmiş gibi duran sütunlarıyla göz büyülüyor. Yolunuz Çin'e düşerse uzun yıllar sonucunda oluşan bu doğal güzelliği görmeden geçmeyin... Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Çin’in en değerli doğal hazinelerinden.

Avatar filmine ilham veren park

2008 yılında bir Hollywood fotoğrafçısının görüntülediği Çin’in güneyindeki 'Gökyüzü Sütunu Dağları’ Avatar’ın yapımcılarına ilham kaynağı oldu. Filmin dünya çapındaki büyük başarısından sonra Çin’deki gerçek ‘uçan dağlar’ şimdi turist akınına uğruyor.

Avatar filmine ilham veren park

Gişe rekorları kıran filmi Avatar’a ilham veren muhteşem kaya zirveleriyle bilinen park, 1982 yılında milli park ilan edildi. 1992 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de giren bölge, Hunan eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor.


Ayrıca Çin’in ünlü cam köprülerinden birisi de Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nda bulunuyor. 6 cm kalınlığında cam köprü denizden 1,430 metre yükseklikte ve 60 metre uzunluğunda. 100 metrelik yol, Tianmen Dağı'nın etrafındaki yar boyunca yürüme imkanı tanıyor.

Avatar filmine ilham veren park

Parkın en önemli coğrafi özelliği, Avatar filmindeki kayan dağlar için ilham kaynağı olarak kullanılan sütun benzeri oluşumlar. Karst arazisine benzeyen bu yapılar, kışın buzun genişlemesi ve yetişen çeşitli bitkiler ile uzun yıllar süren fiziksel hava koşullarının bir sonucu.

Avatar filmine ilham veren park

Alanı daha iyi görebilmek için ziyaretçiler bir asansör yardımıyla Yuanjiajie manzaralı bir tepeye çıkarılıyorlar. Burada Southern Sky Sütununu ve bir doğal köprünün yer aldığı ve aynı zamanda filmin adını verdiği Avatar Hallelujah Dağı'nı ziyaret edip görebilirsiniz

Fotoğraflar: Alamy, BBC, NTV

 

Üç turistin çektiği Türkiye videosu izlenme rekorları kırdı
Yorumları Göster
Yorumları Gizle