GeriSeyahat Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde Ege Deniz’i ile çevrili Urla'nın gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...

M.Ö. 2000 yıllarındaki adıyla Klazomenai, şimdilerde Ege'nin incisi Urla. Nobel Edebiyat ödüllü ünlü Yunanistanlı şair Yorgo Seferis ve Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Necati Cumalı'nın yaşadığı Urla’nın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

KLAZOMENAİ ANTİK KENTİ

Oniki İon kentinden biri olan Klazomenai, MÖ 4000 yıllarından itibareniskan görmüş olan Limantepe mevkiindedir ve Demir Çağında kurulmuştur. Geometrik dönemde (M.Ö. 900-650) apsidal ve dikdörtgen planlı evlerde oturan Klazomenaililer, kentlerini M.Ö. 7. yüzyılda bir sur duvarı ile çevirmişlerdir. Arkaik yerleşme, Pers işgaliyle MÖ 546 civarında kesintiye uğramış olup Perslerin ılımlıyönetimiyle M.Ö. 525-520 civarında eski kent alanlarına geri dönüş görülmektedir. Zeytinyağı üretim işlikleri ve yerleşimin yaygınlaşması M.Ö. 6.yüzyılın son çeyreğinde yükselen refahı göstermektedir. MÖ 499'da patlak veren İon İsyanı sonrasında M.Ö. 5. yüzyıl başlarından itibaren, Klazomenai,Karantina adasında artık bir ada kenti olarak yaşamını sürdürecektir. Daha sonra, fikir ve çıkar ayrılıkları kentte ikili bir iskâna sebep olmuştur. MÖ 4. yüzyılın ilk yarısında Atina sempatizanı olmayan bir grup halk, Limantepe mevkiinde, Khyton adıyla anılan ızgara planlı yeni bir kent kurarlar. Anakaradaki bu yerleşim, M.Ö. 350 dolaylarında terk edilmiştir. Bu tarihten sonra Klazomenaililer anakarayı tarım amaçlı olarak kullanmış, yaşamlarına Karantina adasında devam etmişlerdir.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

LİMAN TEPE KAZI ALANI

1979 yılında keşfedilen ve İskele Mahallesi'nde yer alan Liman Tepe Höyüğü yeni bir zenginliktir. Liman Tepe'de Türkiye'nin ilk su altı kazı ve araştırmaları gerçekleştirilmektedir. Batı Anadolu sahil kesiminin en önemli yerleşmelerinden biri olan Liman Tepe, Kalkolitik Çağ'dan Roma Dönemi sonuna kadar yaşam kesintisiz sürmüştür. Ele geçen buluntulara göre, kentin en eski kültür tabakalarından itibaren denizaşırı ticaret ilişkilerinin merkezinde olan güçlü bir liman kenti konumunda olduğu anlaşılmaktadır. Liman Tepe'de 2000 yılından bu yana sürdürülen su altı kazı ve araştırmaları bugün su altında kalmış olan liman tesislerinin araştırılmasına yönelik olarak sürdürülmektedir.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

KLAZOMENİA ZEYTİNYAĞI İŞLİĞİ

Klazimenai Antik Kenti zamanında kullanılan Klazomenai Zeytinyağı İşliği, Anadolu'nun ilk zeytinyağı üretim tesisi olup bu topraklarda bulunan en eski zeytinyağı işliği olma özelliğindedir. Urla'nın iskele bölgesinde 1992 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış olan işlik, aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2005 yılı sonunda ziyarete açılmıştır.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

KARANTİNA ADASI

Buraya Karantina adası denilmesinin sebebi; Osmanlı Devleti zamanında İzmir'e gelen yabancılar ve hac kafileleri önce bu adaya alınıp kontrol edildikten sonra şehre alınırmış. Osmanlı Devleti'nin ilk karantina bölgesi olan ada ve karantina yeri olarak kullanılan bina 1865 yılında Fransızlara yaptırılmış ve günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca bu adada dünyanın en güzel manzarasına sahip Urla Kemik Hastalıkları Hastanesi bulunmaktadır. Günümüzde yemyeşil doğaya sahip bu adada Sağlık Bakanlığının dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

ÇEŞMEALTI

Şehir merkezine 36 kilometre uzaklıkta yer alan Çeşmealtı, plajlarının yanı sıra, İçmeler mevkisinde bulunan kaplıcaları ile de ünlüdür. Kıyı bandı İçmeler sahillerinden sonra Karaburun'a kadar devam eden Çeşmealtı'nın nüfusu, yaz sezonunda artar.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

ÖZBEK KÖYÜ

Urla’ya 7 kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir balıkçı kasabası olan Özbek Köyü yeşil tabiatı, tertemiz denizi ve deniz kıyısında bulunan yazlıkları ile ön plana çıkmaktadır. Bu köyün kurucusu Oğuz boylarından Çaka Bey. Buraya ilk geldiklerinde önce Yuva Köy'e yerleşmişler. Köyde bir veba salgını olunca oradan şu anda yerleştikleri Özbek Köyü'ne gelmişler. Çaka Bey'in yerleşim keşfi için yolladığı komutanın adı Uzbek olduğu için köyün adı Uzbek'den zamanla evrimleşerek Özbek Köyü olmuş. Özbek Köyü'nün en önemli yeri Akkum Sahili. Muhteşem bir manzara ve benzersiz bir kumsal sunan Akkum hem köylülerin hem de misafirlerin vazgeçilmezi olmuş durumda.

Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Urla

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle