« Hürriyet.com.tr

Anadolu’nun ikinci Kapadokya'sı: Frig Vadisi

Frig Vadisi Kütahya, Afyon ve Eskişehir üçgeninde bulunuyor. Anadolu'nun ‘İkinci Kapadokyası’ el sürülmemiş tarihi yerleriyle eşsiz bir seyahat yeri olarak görülüyor. Kapadokya’yı gezmiş ve tadına doyamamışsanız işte karşınızda Anadolu’nun ‘İkinci Kapadokyası’ olarak bilinen Frig Vadisi...

Hürriyet Haber
X

Kapadokya'yı gezmiş ve güzelliğine hayran kalmışsanız bir de Anadolu'nun 'İkinci Kapadokyası' lakaplı Frig Vadisi'ni görmenizde fayda var. Henüz el sürülmemiş güzellikleriyle 3000 yıllık tarihi her yerinizde hissedeceksiniz...

Anadolu’nun ikinci Kapadokyası: Frig VadisiKütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir üçgeninde, Pphrygia Epiktetus (Küçük Frigya) dağlık yerleşimi olarak tanımlanan Frig Vadisi, Kapadokya benzeri kaya oluşumları, kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı kayalara oyulan yüzlerce mağarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Anadolu’nun ikinci Kapadokyası: Frig Vadisi

Anadolu'nun 'İkinci Kapadokyası' olarak son yıllarda kültür ve doğa turizminde ilgi çeken, efsanevi kralı Midas ile bilinen Frig Uygarlığı'nın izinde, uçsuz bucaksız vadide yürüyüş yapan doğaseverler, karşılaştıkları onlarca eserle tarih sayfalarında gezintiye çıkıyor.

Anadolu’nun ikinci Kapadokyası: Frig Vadisi

M.Ö. 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından kullanılan bölgede kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntıları bulunuyor.

Türkiyenin en mutlu şehirleri
Türkiye'nin en mutlu şehirleri


Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir sınırlarında derin vadiler tarafından şekillenen ve dağlık bir alan olan bölge, volkanik tüflerden oluşan jeolojik yapısıyla dikkat çekiyor. Yürüyüş rotalarının belirlenmesi birkaç yıl önce gerçekleştirilen vadinin henüz çok fazla turist almaması ve turistik tesislerin bulunmaması da bölgenin bakir kalmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Fotoğraflar: Alamy, eskisehirkulturturizmHer ritimde başka bir şehir

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Şanghay
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yılbaşı tatilinizi geçirebileceğiniz en iyi 10 yer
GezginGezgin
Noel Baba, Anadolu’nun selamını getirdim
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kuzey Işıkları'nı görebileceğiniz en iyi 6 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en zengin köyü