GeriSeyahat Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Köln, Almanya’nın en büyük dördüncü şehri. Orta Çağ’dan günümüze kadar önemini ticaret merkezi olarak önemini koruyan Köln, aynı zamanda birçok tarihi eseri ve leziz yemekleri de bünyesinde barındırıyor. İşte Köln gezi rehberi…

Birden çok kez gittiğim, Köln hakkında yeni gideceklere ipuçları, gezilecek yerler, yenilecek yemekler konusunda biraz ipucu verme zamanı geldiğini düşünerek özet bir yazı kaleme aldım. Almanya’nın dördüncü büyük kenti, Türklerinse yoğun olarak yaşadığı Berlin’den sonraki ikinci şehir Köln… İstanbul’da, İzmir’de veya başka bir denize komşu şehirlerde yaşayanlar bilir, gittiğiniz şehirde nehir, deniz görmek mutlu eder insanı. İşte tam da bu yüzden Köln’e gittiğinizde Ren Nehri’ni ve çevresinde yeşil park alanlarını gördüğünüzde içiniz açılır. Her ne kadar akıntı nedeniyle rengi çamur gibi olsa da nehrin kenarında oturmak keyif verir. Şehri tam ortadan ikiye bölen Ren Nehri, yanında mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında gelen Köln Katedrali(DOM) günde ortalama 20.000 ziyaretçi ağırlıyor. Gerek içi ve dışındaki heykeller, gerek yapımının 600 yıla yakın sürmesi açısından oldukça dikkat çekici bir mimariye sahip. Yerel halktan tarif aldığınızda genelde gideceğiniz mekâna göre bu Katedralin sağında solunda gibi tariflerle karşılaşırsınız ki, o yüzden bunun yerini iyi benimsemeniz yararınıza olacaktır.

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Katedralin hemen yanında ‘Hauptbahnhof’ tren istasyonu bulunuyor. Bu istasyondan şehir içi tramvay, metro ve şehirlerarası trenlere ulaşım mümkün. Tren istasyonunun içerisinde mini marketler, her çeşitten yemek yerleri mevcut. Hızlı atıştırmalık ve orta karar yemek molaları için oldukça ideal. Ayrıca ücretsiz wifi bulabileceğiniz alanlar mevcut. Elinizde bavulunuz varsa bu istasyon içindeki otomatik bavul bırakma alanları yararınıza olacak.

Şehri gezerken bir çok belli başla yere yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim ama 30 dakika ve üzerinde yürümek istemezseniz şehrin hemen hemen her yerine ulaşan tramvay ve metro hattını kullanabilirsiniz. Bunları kullanmanız için günlük ya da haftalık bilet alabilirsiniz. Duraklarda ve içlerinde bilet otomatları bulunuyor. Aldıktan sonra mutlaka biletlerini bindiğiniz toplu taşıma içindeki bilet okutma makinelerine okutup günün tarihini işletmeniz gerekiyor. Aksi halde bilet kontrolü yapıldığında bu biletleri okutmadıysanız ciddi bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. En son hatırladığımda 60€ civarındaydı. Biletler ise mesafeye göre yaklaşık 2,6 € civarındadır. Ya da çok yaygın olan bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz.   

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Avrupa’ya trenle gidiyorsanız Köln mola şehirlerinden biri... Daha önce bahsettiğim büyük istasyonda indiğinizde 2-3 günlük bir gezi fazlasıyla yeterli olacaktır. Gezilecek birçok yeri Google de arattığınız da karşınıza çıkacaktır. Fakat benim tavsiyelerim sizin için olmazsa olmazlar arasında... ‘Altermarkt’ diye tabir edilen eski pazar bölgesi öncelikli yerlerden. Çevresinde birçok hediyelik eşya dükkânı, publar, barlar, restoranlar nehir kıyısı boyunca uzanıyor. Oldukça keyifli bir yer. Katedralin arkasından yürüyünce 15 dakika civarında. Katedrale biraz uzak bir mesafede çokça adını duyacağınız ‘Çikolata Müzesi’ bulunuyor. Fakat oraya gittiğiniz de boşuna bilet alıp müzeye girmeyin müzede pek bilete değecek bir şey göremeyeceksiniz. Fakat hemen içinde yer alan biletsiz girilen, kafesinde istediğiniz çikolatalı lezzetleri nehir manzarasına karşı tadabilirsiniz. Ayrıca kafenin yanında kocaman bir çikolata süpermarketi bulunuyor. Burada aklınıza gelmeyen çikolata çeşitlerini bile görmeniz mümkün.

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Şehri yukardan görmek isterseniz ‘Köln Triangle’ adıyla anılan kuleye çıkabilirsiniz. Gün batımına yakın gidip en güzel kareleri yakalayabilir, şehri gece seyredebilirsiniz. 3€ bilet ücreti var ve çocuklar üç yaşa kadar ücretsiz. Gerek manzarası gerek yolunuzun üstünde olacağından dolayı ‘Hohenzollern’ köprüsünde yürüyüş yapmanız, üzerindeki yüzlerce kilidin fotoğrafını çekmeniz, hatta çevrede kilit satan dükkânlardan kilit alarak siz de bir anı bırakabileceğiniz bir yer.

 

Köln’de neler yenmeli, hangi mekânlara gidilmeli?

Birçok detay daha var ama bence en önemli konu nerede ne yiyeceğiniz olacak. Çünkü Almanya yemek çeşidi açısından benim gibi seçici kişilere pek hitap etmiyor. Sizlere birkaç tane denediğim ve önerebileceğim yerleri listeledim.

  FRÜH am DOM

Adından da anlaşılacağı üzere Katedrale çok yakın konumda. Bira ağırlıklı ve lokal halkın, bölgenin yaygın olarak tükettiği Kölsch Birası’nı burada rahatlıkla içebilirsiniz. İçimi çok hafif ve 0,20 cc olarak servis ediliyor. Eğer siz bardakaltına konulan kaydırmazları bardağın tepesine koymazsanız bardağınız bittikçe otomatik olarak yenisiyle değişecektir.

  Hardrock Cafe

Yemeklerinden çok ortamı güzeldir. Klasik bir hardrock kafe. İçeride girip soğuk bir içecek içebilirsiniz.

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Eğer bildiğim yemekleri yiyelim, aç kalmayalım diyorsanız Katedrale yürüme mesafesinde olan ‘Weiden gasse’ sokağını bulmanız olacaktır. Burası Türk lokantalarının, marketlerinin olduğu bir sokak... O sokakta yer alan birçok restoranda damak tadınıza göre yemek bulabilirisiniz. Şöyle bir uyarım olacak Türkiye’ye göre porsiyonlar yemeğe göre 1,5 ya da 2 porsiyon büyüklüğünde. Nehrin öteki kıyısında konaklıyorsanız da ya da metro ile giderim diyorsanız ‘Keupstrasse’ yine Türk restoranların olduğu büyük bir sokak. Meşhur süpermarketlerinden alışveriş yaparak, Ren Nehri kenarında yeşillikler üstünde ve ya bir bankta keyifli bir yemek molası da verebilirsiniz.

Alışveriş konusuna da kısaca deyineyim. ‘Hohe strasse’ katedrale çok yakın olan bildiğiniz mağazaları bulabileceğiniz bir sokak. Altermarkt sahil kenarında yer alıyor. Hem restoran hem de hediyelik eşya bulabileceğiniz bir yer. Neumarkt (Yeni Pazar)   ise ağırlıklı olarak alışveriş dükkânları bulabileceğiniz bir yer. Büyüklü küçüklü dükkânları hediyelik eşyaları yürürken göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Köln’de nerede kalınmalı?

Konaklama alternatifleri olarak uygun bir yerde kalmak istiyorsanız Nehrin öteki kıyısında yani Katedralin karşı kıyısında bir otelde kalmanız ve metro ile gidilecek yerlere ulaşmanız gerekecek. Bütçesi düşük olanlar için ideal. Özellikle ‘Kölnmesse Fuar Alanı’ çevresinde düşük bütçeli oteller bulunuyor. Merkeze yakın olmak istiyorsanız Katedrale yakın otellerden seçebilirsiniz.

Almanya’nın dördüncü büyük şehri: Köln

Köln tam bir festival cenneti gibi... Yılın belli başlı dönemlerinde irili ufaklı birçok festivale ev sahipli yapıyor. Özellikle Köln Karnavalı ciddi büyük ve eğlenceli bir karnaval... Bunlar haricinde Şarap Festivali, Yılbaşı Festivali gibi dönemler de birçok festival var. Özellikle Yılbaşı Festivali alışveriş ağırlıklı. Şehrin altı veya yedi farklı noktasına büyük alışveriş alanları kuruluyor. Buralardaki ufak dükkânlarda hem birçok lezzetin tadına bakar hem de alışveriş yapabilirsiniz. Tabi böyle dönemlerde aylar öncesinden uçak ve otel ayarlamanız gerekli. Son olarak gezmek için en ideal aylar yaz ayları... Diğer zamanlar mevsim çok değişken olabiliyor. Unutmadan, şehirde pazar günleri birçok yer kapalı. Planlarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederim.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle