GeriSeyahat Aksaray'daki Somuncu Baba Minyatür Müzesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Aksaray'daki Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Aksaray'daki Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde Aksaray'da yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden Somuncu Baba adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, kenti ziyaret edenleri renkli minyatürleriyle ağırlıyor.

Hacı Bayram-ı Veli’nin de hocası olan Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli’nin kıldırdığı cenaze namazıyla bugün de türbesinin bulunduğu yere defnedilmiş. Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Somuncu Baba'nın doğumundan ölümüne kadar olan yaşantısını anlatıyor.

Aksaraydaki Somuncu Baba Minyatür Müzesi

1331 yılında Kayseri’de doğan Şeyh Hamid-i Veli, (Somuncu Baba) ilim çalışmalarını Şam, Erdebil ve Tebriz’de sürdürmüş. Safeviyye Tarikatının Anadolu’ da yayılmasını sağlayan Şeyh Hamid-i Veli, Tebriz'den sonra Bursa'ya yerleşmiş çilehanesinin yanında yaptırdığı ekmek fırınında somun pişirip sokak sokak dolaşarak ‘somunlar, müminler’ nidasıyla insanlara ekmek dağıtmış.

Aksaraydaki Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Bu sebeple Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba veya Ekmekçi Koca olarak da tanınmış. Yıldırım Beyazıd, Bursa Ulu Camii’ni yaptırdığında ilk açılış hutbesini Somuncu Baba okumuş. Hacca gidiş yolunda Hacı Bayram-ı Veli’yle tanışmış ve onu dünyaya ve ahrete ait ilimlerle eğiterek yetiştirmiş ve irşad görevi için Ankara’ ya görevlendirmiş. Hactan dönüşte Aksaray’ a yerleşmiş ve burada 1412 yılında vefat etmiş.

Aksaraydaki Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Fotoğraflar: DepoPhotos

Yorumları Göster
Yorumları Gizle