GeriSeyahat Akdeniz'in kuş cenneti: Karataş Gölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Akdeniz'in kuş cenneti: Karataş Gölü

Akdeniz'in kuş cenneti: Karataş Gölü

Zarifliği ve güzelliğiyle göz dolduran Karataş gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek duyuramamış olsa da göle çok canlı renkler kazandıran sazlıklarıyla, barındırdığı yüzlerce balık çeşidiyle, her yıl misafir ettiği çok farklı kuş türleriyle Akdeniz'in kuş cenneti...

Karataş gölü, doğal rezervuar bir göl. Kağılcık Dağları'ndan kopup gelen Bozçay tarafından beslenmekte. Özellikle kirlenmemiş ve tahrip edilmemiş doğal yapısıyla dikkat çekiyor. Göller bölgesinde barındırdığı zengin kuş ve balık çeşitliliğiyle en canlı göllerden bir tanesi. Özellikle Boz Sakarca Kazı, Fiyu, Gri Balıkçıl, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Çamurçulluğu gibi kuş türleri barınıyor. Birçok farklı balık çeşidinin bulunduğu gölde özellikle yayın ve sazan bol miktarda bulunmakta. Son yıllarda yoğunlaşan tanıtım faaliyetleri, kuş gözlem evi ve kulesi, seyir terasları, doğa eğitim merkezi çalışmalarına başlamasıyla adını daha da fazla duyurmaya başladı.

Akdenizin kuş cenneti: Karataş Gölü

DÖRT MEVSİM KUŞLARIN UĞRAK YERİ
Burası bir tatlı su gölü... Gölün geniş bir kesimini kaplayan sazlıklar ve göle özgü endemik yapı birçok besin açısından zengin bir ortam oluşturuyor. Bu özellikleriyle su kuşları için önemli bir barınma ve üreme alanı. İster kışın isterseniz de bahar aylarında gelin birbirinden güzel manzaraları yakalayacaksınız.

Akdenizin kuş cenneti: Karataş Gölü


Kiralayacağınız sandalla gölde konaklayan farklı türdeki kuşları, su yüzeyinde özgürce dolaşan balıkları, Karataş tepesinin gölle birlikte oluşturduğu armoniyi, kuş cıvıltıları eşliğinde dolaştığınızda keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet olduğunu düşüneceksiniz.

Akdenizin kuş cenneti: Karataş Gölü


NASIL GİDİLİR
Karataş gölü, göller bölgesinde Burdur'un Karamanlı sınırları içerisinde Tefenni ovasında bulunuyor. Burdur il merkezine 46, Karamanlı ilçe merkezine ise 16 kilometre uzaklıkta. Ulaşımı son derece kolay. Ankara Afyon Burdur karayolunu izleyerek Gölhisar Fethiye istikametine girdikten sonra Karamanlı ilçesine varmadan tabelalardan Karataş Gölü'ne rahatlıkla ulaşıyorsunuz. İzmir-Aydın-Denizli hattından ise Serinhisar-Yeşilova-Karamanlı hattını takip ederek de göle ulaşabilirsiniz.

Akdenizin kuş cenneti: Karataş Gölü


Birbirinden güzel göllerin mesken tuttuğu göller bölgesinde misafirlerini sakladığı birbirinden güzel enstantaneleriyle bekleyen Karataş gölüyle tanışmakta daha fazla geç kalmak istemiyorsanız, özgürlüğünüzü alın ve Karataş gölüne yelken açın, hep seyahatte kalın...

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle