« Hürriyet.com.tr

Ağrı Dağı'nın eteğindeki yeşil cennet!

Türkiye'nin en kurak bölgeleri arasında ilk sıralarda yer alan Ağrı Dağı'nın eteklerindeki ‘İrem Bağları’, doğal güzelliği ve yaban hayatıyla turistleri adeta büyülüyor.

AA
X

Rakımı itibarıyla ‘Türkiye'nin çatısı’ olarak nitelendirilen ve yurdun en yüksek rakımlı noktası olan Ağrı Dağı'ndan çıkan lavlar sonucu çölleşen bölgede, onlarca farklı bitki türü ve ağaçlardan oluşan İrem Bağları, volkanik bir coğrafyanın ortasında yüzlerce dönüm arazi üzerinde bölgeye hayat veriyor.

Ağrı Dağının eteğindeki yeşil cennet

Yöre halkı arasında ‘İrem Bağları’ olarak bilinen yeşil vadi, barındırdığı renk tonlarıyla ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunuyor. İçerisinde kayısı, elma, şeftali, üzüm, kiraz, mısır başta olmak üzere birçok meyve ve sebze bağlarını barındıran İrem Bağları, birçok yaban hayvanına da ev sahipliği yapıyor. Vadi, doğal güzellikleri ve yaban hayatı ile yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor.

Karadenizin iki yeşil cenneti
Karadeniz'in iki yeşil cenneti

İrem Bağları'nda gönüllü olarak faaliyet yürüten vatandaşlardan Coşkun Oluz, vadinin özellikle hafta sonu bölgeden çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. Onlarca farklı bitki türünü barındıran vadinin bölge için vazgeçilmez zenginlik olduğunu belirten Oluz, "Büyüklerimiz bu bölgeye İrem Bağları derlerdi.

Ağrı Dağının eteğindeki yeşil cennet

Bu alanın asırlardır böyle yeşillik olduğunu ve o günden beri doğasının hiç zarar görmediğini anlatırlardı, günümüzde de eski güzelliğini koruyor. Yöre halkı Hz. Nuh'un gemisinin tufanın dinmesiyle Ağrı Dağı'na oturduğuna inanır ve bu yüzden bu bölge İrem Bağları olarak anılır.

Ağrı Dağının eteğindeki yeşil cennet

İrem Bağları, Ağrı Dağı'nın devasa çölünün ortasında mükemmel bir yeşil alan olarak birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

YazYaz
Batı Karadeniz'in incisi, Türkiye'nin turizm cenneti oluyor!
GezginGezgin
Düşler adası: Cunda
GezginGezgin
Amerikan okul otobüsünü tekerlekli hostel yaptılar, dünyayı geziyorlar!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en tehlikeli havaalanları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul’un birbirinden muhteşem 20 tabiat parkı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın orta yerinde iki ilginç hayalet kasaba