« Hürriyet.com.tr

Adını daha önce hiç duymadığınız 14 canlı

Dünya olağan dışı hayvanlar ve su altındaki ilginç canlılarla dolu büyüleyici bir yer. Bu canlıların birçoğunu çıplak gözle görme şansına sahip olan insan sayısı gerçekten çok az. Bazı canlılar film karesinden fırlamış gibi görünür, bazıları da sanki photoshop hilesi gibi... Ancak bu canlıların hepsi gerçek. İşte farklı coğrafyalarda yaşayan en renkli 14 canlı…

Hürriyet Haber
X

Lila renkli kuzgun (Coracias caudatus)

Bu büyüleyici güzellik Afrika kökenli, aynı zamanda Kenya ve Botswana’nın milli kuşu. 


1 lila renkli kuzgun


Tavus Örümceği (Maratus speciosus)

Canlı renkleri ve desenleri olan Michael Jackson’ı bile utandıracak dans hareketleri bilen bir örümcek familyası... Buradaki dostumuz ise bir kıyıda yaşayan bir tavus örümceği. Palyaço suratı ve asimetrik kesik bacaklarıyla ilgi çekici. 

 

2 Tavus orumcegi

Deniz Tavşanı (Hypselodoris bennetti)

Bilinen 3 bin farklı tür deniz tavşanı, canlı renkleri ve süsleri ile birbirinden ayrılıyor. Gezegendeki en parlak renkli hayvanlardan biri.

3 Deniz tavsani

Mandalina Balığı (Synchiropus splendidus)

Batı Pasifik Okyanusunun yerlisi olan ve Ryukyu Adaları'ndan Avustralya’nın güneyine kadar uzanan mandalina balığının Latince ismi Synchiropus splendidus  bu ismi olağanüstü renklerinden dolayı alıyor.

4 Mandalina Baligi

Semerli Tırtıl (Acharia stimulea)

Bu egzotik semerli tırtıl Kuzey Amerikalı. Eğer karşınıza çıkarsa dikkat edin! Büyüleyici ponponların sizi kandırmasına izin vermeyin, vücudunun geri kalanı gibi ponponları da zehir salgılayan kaşındırıcı tüylerle kaplı. 

5 Semerli tirtil

Kırmızı gözlü ağaç kurbağası (Agalychnis callidryas)

Çoğu renkli ağaç kurbağasının aksine kırmızı gözlü ağaç kurbağaları zehirli değildir. Renkli desenleri sayesinde savunma mekanizmalarını kullanırlar. Rahatsız edildiklerinde dev kırmızı gözlerini açarlar ve büyük turuncu ayaklarını gösterirler, böylece avcıyı şaşırtıp kaçmaya yetecek kadar zaman kazanmış olurlar.

6 Kirmizi gozlu agac kurbagasi

Gökkuşağı Loriini (Trichoglossus haematodus

Kuşların avcılardan kaçma yeteneği onları kamufle olma derdinden kurtarıyor, bu da renklerini özgürce sergileyebilmeleri anlamına geliyor. Avustralya, Endonezya, Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda ülkelerinde yaşayan gökkuşağı lori... 

7 Gokkusagi Loriini

Mandril

Gezegenin en renkli hayvanlarının çoğu kürklü hayvanlar kümesinde olmasa da Mandril gösterişli bekleneni veriyor. Bu maymunlar babunlara benzeseler de, aslında mangabey maymunları ile akrabalar. En büyük ve en renkli maymunlardır. Charles Darwin’in sözünü unutmamak gerek: “Memeliler arasında yetişkin erkek mandriller kadar inanılmaz renklere sahip olan başka hiçbir canlı yoktur.”

8 Mandril

Mavi Halkalı Ahtapot (Hapalochlaena lunulata)

Sadece bir kurşun kalem boyutunda olmasına rağmen dünyadaki en zehirli hayvanlardan biridir. 25 gram ağırlığında bir mavi halkalı ahtapot 10 kişiyi öldürmeye yetecek kadar tetrodoksin barındırır.

9 Mavi Halkali Ahtapot

Peygamberdevesi Karidesi

Genelde huysuzlar, etrafı kırıp dökmeyi sever ve hayvanlar aleminin en hızlı yumruğunu atarlar. Bir çekiçleri vardır ve dünyadaki her şey onlara çivi gibi gözükür. Büyük olanların akvaryum camını tek vuruşta kırdığı görülmüştür.

10 Peygamberdevesi Karidesi

Panter Bukalemunu

Bukalemunlar kılık değiştirmede ustalıklarıyla ünlüdür ve bulundukları ortamın rengini aldıklarına dair süregelen bir inanış vardır. UC Berkeley tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre bukalemunlar ruh hallerine ve belli etmek istedikleri duyguya göre renk değiştiriyorlar, kamufle olmak için değil.

11 Panter Bukalemunu

Mavi Morpho (Morpho peleides

Üst kısmı muhteşem bir mavi iken, alt kısımları donuk kahverengidir, böylece kanatlarını kapattığında kolayca kamufle olabilir. Uçarken mavi ve kahverenginin birbirini izleyen hareketi, kelebek önce kaybolup sonra tekrar ortaya çıkıyormuşcasına bir illüzyon yaratır. 

12 Mavi Morpho

Yeşil Taçlı Sinek Kuşu (Heliodoxa jacula)

En küçük kuşlardan olmalarının yanı sıra çılgın uçuş tekniklerine sahipler. Sağa, sola, yukarı, aşağı, geriye doğru uçabilirler. Tabii baş aşağı da. Üstelik havada da durabilirler. 

13 Yeşil Taçlı Sinek Kuşu

Mavi zehirli ok kurbağası (Dendrobates tinctorius “Azureus”)

Bu mavi zehirli ok kurbağasının ismini nereden aldığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Rengi mavidir ve toksinleri zehirli ok yapımında kullanılmıştır. Zehirli ok kurbağaları ailesinde mavi renkliler en zehirli olanlar değildir, bu unvan 10 yetişkin insanı öldürecek zehre sahip altın zehirli ok kurbağalarına aittir.

14 Mavi zehirli ok kurbağası

Kaynak: Tree Hugger

Kaynak: Hürriyet Haber

En İyi
Kapadokya’da görülmesi gereken en iyi 10 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Ljubljana
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavulunuzu sağlama alın
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir sörf, bir uçurtma, bir de Akyaka
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kaçırılmaması gereken seyahat etkinlik ve fırsatları