« Hürriyet.com.tr

36 saatte Makao

Hong Kong’un yanı başındaki Makao, uslanmaz bir teşhirci gibi; güzelliğini sergilemekten vazgeçmiyor.

Jeanine Barone The New York Times Çeviren: Serhan Yedig
X

36 saatte Makao

15.00
BİLİMSEL BÖLGE
Pek çok turist, Senado Meydanı’nda siyah-beyaz taşlardan dalga şeklinde yapılmış zemin kaplamasını görünce fotoğraf çektirir. Meydan, dev yarımadanın sembolik merkezidir. Burada zaman kaybetmek yerine, neoklasik Leal Senado’ya uğrayın. IACM Building’in granit merdivenleri sizi avludaki gizli bir bahçeye ulaştıracak. Portekiz seramikleri, duvarlardaki fildişi kaplamalar, açılmış çiçekler, burasını huzur vahasına dönüştürüyor.

16.00

EL ÇANTALARI VE KAROLAR
Bir zamanlar bekâr kadınların kullandığı ‘Yaşlı Hanımlar Evi’ geniş bir avluyu çevreleyen Akdeniz üslubunda villalardan oluşuyor. Albergue SCM’nin avlusunda moda, sanat gösterileri, atölye çalışmaları, sergiler düzenleniyor (Calcada da Igreja de Sao Lazaro, No: 8). Portekizli tasarım ikilisi Brita ve Manuel Correia da Silva’nın atölyesi de burada. Lines Lab’de satışa sundukları yaratıcı tasarımlar arasında el çantaları, giysiler, aydınlatma cihazları, ev eşyaları bulunuyor (lineslab.com). Bitişikteki Portuguese Corner Shop geleneksel Portekiz el sanatlarına odaklanmış. Telkari mücevheratın en pahalısı 240 TL, el işi resimlenmiş karoların en pahalısı 40 TL.

36 saatte Makao

19.00
MAKAO'DA PİZZA

Bunca yolu pizza yemek için gelmediniz tabii ki... Yine de Antica Trattoria da Isa, dekorasyonu ve Portekiz sosisli pizzalarıyla akıl çeliyor. Aile işletmesi olan İtalyan restoranının rüstik dekorasyonu, duvarlardaki antikalarla zenginleştirilmiş. Bolonya usulü işkembe, yaban domuzundan papperdelle (makarna) mönüdeki bazı egzotik lezzetler. Şarap hariç iki kişi ortalama 40 TL (Avenida Sir Anders Ljungstedt, No: 40-46).

21.00

SWING, CAZ, ŞARAP
Macau Soul (macausoul.com), bölgedeki şatafattan, görkemden sıkılanlara ilaç gibi geliyor. St. Paul’s Kilisesi’nin yıkıntılarından aşağıya doğru inerken karşınıza çıkan bu sempatik şarap barı duvarlarındaki resimler, fotoğraflar, Asya seramikleriyle dikkat çekici. Dekorasyon, barın sahibi İngiliz çift David ve Jacky Higgins’in eklektik beğenisini yansıtıyor. Barın kavında Alentejo bölgesinin ünlü kırmızıları dahil 400’den fazla çeşit Portekiz şarabı var. Swing’den caza uzanan müzik seçkisi kimi zaman gruplar tarafından sahnede icra ediliyor.

36 saatte Makao

9.00
SAĞLIK ADIMLARI

Macau halkına katılın ve ferah Camoes Garden’da (Praca Luis de Camoes) yürüyüşe çıkın. Kentin en eski parkına, Portekizli şairin adı verilmiş. Asırlık dev ficus ağaçlarının gölgesinde tai chi yapılıyor, yaşlılar ahşap oyma kafeslerde kanaryalarını gezdiriyor. Ayakkabılarınızı çıkarın ve taşlı refleksoloji patikasını boydan boya yürüyün.

36 saatte Makao

10.00

MANZARASI MÜTHİŞ
Guia Tepesi’nden müthiş şehir manzarasını seyretmek, 17’nci yüzyıl kalesini görmek isteyenler genellikle teleferiği tercih ediyor. Telaşa ne gerek? Spor ayakkabılarınızı giyip, yokuş yukarı yürüyün. Yakındaki deniz fenerine uğrayın. Çin kıyılarındaki en eski fener bu. Küçük şapeldeki İncil ve Çin temalı freskleri görün. Sonra biraz aşağılara inip, 1800 metrelik parkurda koşun. Çevrenizdekiler gibi yalınayak koşup koşmamak size kalmış...

13.00

TADIMLIKLAR VE KUŞLAR

Rua do Cunha, restoran caddesi olarak biliniyor. Taipa Island burada önereceğimiz ilk mekân. Atıştırmalıkları arasında ünlü acıbadem bisküvileri, kurutulup kâğıt inceliğinde dilimlenmiş etler, baharatlı tavuk, yabandomuzu gibi alternatifler bulunuyor. Sonra ünlü şef Antonio Coelho’nun kafesi Casa do Antonio’a uğrayın. Eski Portekiz tatlılarından yumurtalı tartı (4 TL) tadın (Rua dos Negociantes, No: 7). Şefin diğer restoranı Antonio, caddenin diğer tarafında. Taipa Evleri Müzesi’ne doğru yürüyün. Yeşil-beyaz boyanmış müstakil evler sömürge döneminden miras. Macanese Evi’nin çalışma odasındaki elişi gül ağacından masayı mutlaka görün. Huzur dolu villaların yanı başında nilüferlerle kaplı, huzurlu bir sazlık var. Balıkçıl ve kaşıkçı kuşları bu sazlığın müdavimleri (housesmuseum.iacm.gov.mo; giriş: 1,5 TL).

36 saatte Makao

16.00

SANAT KAÇAMAĞI
Macau’nun çağdaş sanat atmosferini Tap Seac’de keşfedin. Galerinin tarihi binasında kapılar kemerli, pencereler ahşap panjurlu. Günışığıyla dolup taşan salonlarında yerel ve uluslararası isimlerin soyut resimleri, avant gard heykelleri sergileniyor (macauart.net/TS/indexe.asp).

19.00

KULAK SALATASI
İlk bakışta sıradan görünmekle birlikte, leziz Portekiz yemeklerinden oluşan mönüsüyle sıradışı bir restoran A Petisqueira. Ekose masa örtüleri, Portekiz mezeleri ev duygusu veriyor. Mönüde ağırlık taze deniz ürünlerinde. Kızartılmış kum istiridyesi, ızgara domuz bonfilesinin yanı sıra domuz kulağı salatası kayda değer yemekler (Rua de Sao Joao No: 15). Rezervasyon zorunlu. İki kişi, içki hariç 160 TL.

36 saatte Makao

22.00

KAYALIKLARDA ROMANTİZM

Romantik değilseniz bile Terrace’ı görmelisiniz... İç liman bölgesine bakan yüksek kayaların arasına sıkıştırılmış 17’nci yüzyıldan kalma kale şimdilerde bir otel. Pousada da Sao Tiago otelinin kafe-barı ise Terrace adını taşıyor. Su şıpırtılarının yankılandığı taş ve tuğladan örülmüş tünelden geçin, bardaki huzurun tadını çıkarın. Cin ve elma, portakal dilimleriyle tatlandırılmış kırmızı sangria şarabının litresi 100 TL.

36 saatte Makao

10.00
TASARIMIN SİHRİ

Macau Creations, yerel sanatçıların ürünlerini bulabileceğiniz bir cennet (macaucreations.com). St Paul’s yıkıntıları yakınındaki galeride sıradan objeler sanat eserine dönüştürülüyor. Ay takvimli demliklerin her birinde farklı hayvan simgeleri kullanılmış (160 TL), Tütün Savaşları (23 TL) adlı magnetlerde sigara yasağı protesto ediliyor. Ödüllü çocuk resimlerinin kullanıldığı organik el çantaları 53 TL.

11.00

ADIMLAYIN, YÜZÜN

Çantanıza mayo, havlu ve şişe suyunuzu yerleştirip tepelere doğru yürüyüşe çıkın. Macau’nun en uzun yürüyüş parkuru, 7,5 kilometrelik Coloane Yolu hafta sonunda yürüyüşçülerin gözdesi. Yaşayan ağaç müzesinden başlayın turunuza. Yaprak kaplı patikadan geçip, ulaşacağınız noktadaki manzara yüzünüzü güldürecek. Bir yanda Çin anakarası, diğer yanda Coloane Adası’nın kumsalları ayaklarınızın altında... Buradan 25 ya da 26 numaralı otobüse binip Hac Sa (Kara Kum) Plajı’na ulaşabilirsiniz.

36 saatte Makao

13.30

PORTEKİZ LEZZETLERİ
Sakin Coloane köyünün tam ortasındaki Restaurante Espaco Lisboa, Portekiz lezzetlerinin kalesi... Asırlık yapıdaki en güzel manzaralı masalar ikinci katın küçük balkonunda. Yer bulmak için önceden rezervasyon gerekiyor. Beyaz şarap, kişniş ve sarmısak sosuyla kum tarağı ya da karides, kumtarağı ve balıkla dolu deniz ürünleri pilavını tadabilirsiniz. İki kişi, şarap hariç 100 TL. (Rua das Gaivotas No: 8)

NASIL GİDİLİR?
Martın üçüncü haftasında İstanbul’dan Makao’ya gidiş-dönüş biletleri China Southern’da iki aktarmalı 2 bin 353 TL’den, THY ile Air Machau’nun gidişte iki, dönüşte tek aktarmalı ortak uçuşlarında 2 bin 386 TL’den başlıyor.

 

Kaynak: Jeanine Barone The New York Times Çeviren: Serhan Yedig

SOKAK YEMEKLERİ CENNETİ
Tapınaklar Kenti
Floating Market / Yüzen Pazar
Bangkok sosyal hayatına dair 10 güncel şey
Hayallerin ötesinde bir kent Bangkok
Bangkok’un en ayrıcalıklı restoranları