« Hürriyet.com.tr

36 saatte Lima

Başkentte dünya çapında mimari örnekler göremeseniz de geçmişte yakıştırılan ‘Çirkin Lima’ lakabı hızla doğruluğunu yitiriyor. İlk bakışta dikkat çeken güzel sokaklar, özenle düzenlenmiş parklar, büyüleyici okyanus manzarası... Ve ilk anda göze çarpmayan diğer değerler: Kolomb öncesinin zengin kültürü, etnik çeşitlilik, hızla gelişen sanat, moda dünyası, kışkırtıcı lezzetler.

Paola Singer / © 2015 The New York Times Çeviren: Serhan Yedig
X

36 saatte Lima

15.00
TEKNEDE DİNÇLEŞİN

Lima’nın 16 bin ‘ceviheria’sı arasında en küçük ve en lezizi Hijo de Olaya. Geçen ekimde açıldı, damak tadına düşkün Limalılar arasında popüler oldu. Başarısının nedeni hızlı servis, küçük mönü ve Villa María del Triunfo balık pazarından alınan günlük deniz ürünleri. Klasiklerden ‘olaya’ (22 TL) ile başlayın. Çiğ balık, kuzey Piura bölgesinden ultra kışkırtıcı aromalı limon, biberle marine edilmiş; kırmızı soğan, kızarmış mısır ve yosunla birlikte sunuluyor.

16.00
RIHTIM VE ELİŞLERİ

Sahildeki Barranco semtinde keşif turuna çıkın. Bir zamanlar Lima zenginlerinin yazlıklarının bulunduğu bölge şimdi sanat galerileriyle yeni çehreye bürünmüş. Eski görkemli konaklardan bazıları Las Pallas gibi hediyelik eşya mağazasına dönüşmüş. Sahipleri Gallerli bir çift, her ikisi de Peru halk sanatında uzmanlaşmış. Amazon’dan kil objeler, dağ köylülerinin ‘retablos’ adını verdiği rengârenk portatif dua kutuları ilginizi çekecektir. Sonra ağaçların gölgelediği Saenz Peña Bulvarı’nı izleyip, kıyıdaki falezlerden yukarıya yürüyün, kuşbakışı Pasifik Okyanusu’nu seyredin.

19.00
KIYIDA APERATİF

36 saatte Lima

Kentin 120 kilometrelik sahili restoran ve barlarla dolu olsa da okyanus kıyısında oturup bir şeyler içecek yer bulmak zor. Cala bir istisna. Sörf yapılan bölgede, gözden uzak... Denize uzanan geniş terası günbatımında şık, zarif müdavimleri ağırlıyor. Kışkırtıcı Pisco (20 TL) kokteylinizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarın. Okyanusa daha da yakın olmak istiyorsanız yakındaki iskelenin ucunda, klasik bir bar olan La Rosa Naútica’ya gidin.

21.00
YEREL DEĞERLER

Peru’nun biyolojik çeşitliliğini yansıtan, irtifa farkıyla birbirinden ayrışan, birinin malzemesi okyanusun derinliklerinden, diğerininki yüksek dağlardan gelen iki özel mönü Virgilio Martinez’i bir anda şöhrete ulaştırdı. San Pellegrino’nun ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ listesinde Martinez’in restoranı Central, bu yıl dördüncülüğe yerleşti. Soğuk çiftçilik anlamına gelen Cultivo Frio, deniz tarağı tabağı. 3 bin metrelik yaylalarda otlayan hayvanların leziz pirzolalarının üstüne ise kurutulmuş sütten çıtır tabaka yapılıyor, üstüne inek yüreğinden yapılmış toz serpiliyor (11 tabaklık mönü 270 TL).

36 saatte Lima

10.00
SAHİLDE KOŞU

36 saatte Lima

Lima’nın en çekici bölgelerinden biri Miraflores. İyi düzenlenmiş parklar sahil boyunca kilometrelerce uzanıyor. El Malecon rıhtımı koşu ya da uçuş için ideal. Kenti kuşbakışı görmek isterseniz Parque del Amor’daki yamaç paraşütü okullarından birine gidip, pilot eşliğinde 10 dakikalık atlayış yapabilirsiniz (180 TL). Sükuneti tercih ederseniz rıhtımın güney ucunda, Larcomar adlı AVM’deki Arabica Espresso Bar’a oturup bir fincan espresso (7 TL) eşliğinde kuşbakışı kumsalları ve okyanusu seyredebilirsiniz.

12.00
SANDVİÇ ŞÖLENİ
Vietnam’da banh mi, İtalya’da panini, Türkiye’de dürüm neyse Peru’da sánguche o! Miraflores’teki restoranlardan La Lucha’nın (Dövüş) leziz etli dürümleri öğle saatlerinde büfe bölümünde kapış kapış satılıyor. Şefin söylediğine bakılırsa ızgaradaki lezzetin sırrı algarrobo ağacından kömür, patates kızartmasında ise huayro patatesi.

14.00
RENGARENK DÜŞ GÜCÜ

Barranco’da onlarca galeri ve müze var. Tura M.A.T.E. (13 TL) ile başlayın. Limalı fotoğrafçı Mario Testino’nun eserlerini görün. Sonra küçük galerilerden Cecilia González Arte Contemporáneo’da kumaş, kurukafa, porselen gibi malzemeleri fotoğraf tekniğiyle işleyen, şiirsel mesajlar iliştiren Mariú Palacios’un işlerine göz atın. Birkaç adım ötedeki 2500 metrekarelik Galería Lucía de la Puente, Paris’te yaşayan Pier Stockholm’ün uluslararası fuarlarda sergilenmiş resim, kara kalem ve enstalasyonlarını sanatseverlere sunuyor.

17.00
AND DAĞLARI MODASI
Kısa zaman öncesine kadar Lima’da önemli modacı yoktu. Şimdi Alessandra Petersen gibi modacılar yerel kumaş ve desen teknikleriyle yaratıcı koleksiyonlar geliştiriyor. Petersen’in butiği geçen yüzyıl başından kalma tuğla kaplı bir köşkte. Zincirli savaşçı zırhlarını andıran yünlü ceketler, tüyle süslenmiş örgü kolyeler dikkat çekici. Diğer tasarımcılardan Susan Wagner, köylere özel üretim yaptırıyor. Oya işleri Huanuco, el örgüsü çanta, kazak ve pançolar Huaycan’dan. Mağazası, Miraflores’te, piramit şeklindeki antik Huaca Pucllana sunağının karşısında.

21.00
HEP BERABER AKŞAM YEMEĞİ

36 saatte Lima

Rafael Osterling, Peru ve Kolombiya’nın yıldız şeflerinden. İki ülkede birer restoranı var. Miraflores semtindeki Rafael ile başlamıştı işe. Küçük restoranı yazar Maria Vargas Llosa, DJ ve şovmen David Guetta gibi şöhretlerin uğrak yerine dönüşünce şef ünlü oldu. Rafael yerel lezzetleri dünya mutfağıyla buluşturuyor. Madeira şarabıyla pişirilmiş, fasulyeli pilavla (tacu-tacu) sunulan oğlak (55 TL), baharatlı, fesleğen soslu, pureli ton balığı (50 TL) mönüden tadılması gerekenler.

23.00
NABIZ ATIŞI

Yerel müzikçilerin toplandığı de Barranco, kültür merkezi gibi çalışan küçük bir bar. Burada La Sarita’nın punk-rock müziğinden, besteci, şarkıcı Cristina Valentina’nın içli şarkılarına kadar her tür müziğe yer var. Birkaç sokak ötedeki El Dragón ise çekici bir mekânda reggae, funk, Latin cazı gibi türleri sunuyor.

36 saatte Lima

9.00
ÖZEL KOLEKSİYONLAR

Kentin ana meydanı Plaza Mayor’da sömürge dönemi mimarisiyle inşa edilmiş katedrali gördükten sonra köşkten müzeyi dönütürülmüş Casa de Aliaga’ya (27 TL) gidin. Beş asır önce, ülkeyi işgal eden komutan Francisco Pizarro’nun tahsis ettiği arazide Yüzbaşı Jerónimo de Aliaga tarafından inşa edilen köşk tam 17 kuşak boyunca korunmuş. 16’ncı yüzyıl Endülüs’ünden gelen karolar, ahşap oymalı kapılar, Vatikan’ın kutsadığı şapel görülmeye değer. Sömürge dönemi Peru’sunun bu anıtsal mimari örneğini gördükten sonra bir taksiye atlayıp güneye, 30 dakikalık yolculukla ulaşacağınız Oro del Peru Müzesi’ne gidin (27 TL).

13.00
ÖNCÜLERLE ÖĞLE YEMEĞİ

36 saatte Lima

Gastón Acurio ve eşi Astrid, Lima’nın gastronomi konusundaki öncülerinden. Geçen yıl restoranlarını San Isidro semtinde, 18’inci yüzyıldan kalma çiftlik evine taşıdılar. Astrid & Gastón’da bir de gastro bar var: La Barra. Mutfaktan buharı üstünde gelen kırmızı biber soslu kinoa burger (35 TL) ile lor peyniri ve pralinle doldurulmuş toplardan oluşan çikolata bombasını (49 TL) bu barda tadabilirsiniz.

14.00
PISCO'NUN 30 TÜRÜ

Peru rakısı pisco’nun tarihini ve inceliklerini öğrenmeden, tadım yapmadan Lima’dan ayrılmayın. Perulular bu kültüre öylesine sahip çıkmış ki ‘Peru’dan değilse pisco değildir’ diyorlar. Jacada Travel, uzman rehberliğinde yarım günlük tadım turları düzenliyor (1.050 TL). Keşif, işçi mahallelerinden Pueblo Libre’deki Antigua Taberna Queirolo’dan başlıyor. Restoranın mönüsünde, mısır eriştesi ve domuz etiyle doldurulmuş işkembe gibi yerel lezzetler var. Pisco ise restoranın kendi bağlarından. Yemekten sonra zarif Country Club Hotel’in barına gidin. Mönüdeki sek ya da aromatik 30 çeşit pisco’yu tadın, öykülerini öğrenin. Aman dikkat, içimi hoştur ama fena çarpar...

NASIL GİDİLİR?
Temmuzun son haftasında İstanbul’dan Amsterdam aktarmalı Lima uçuşları KLM’de gidiş-dönüş 1.730 TL’den başlıyor. Toplam yolculuk süresi 20 saat.

Kaynak: Paola Singer / © 2015 The New York Times Çeviren: Serhan Yedig

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’de karavan seyahati için uygun rotalar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir günde gezilecek ülke: Kosova
GezginGezgin
Film seti tadında seyahat! Sonbaharın en gözde adresi...
SonbaharSonbahar
Sonbaharın en güzel yurt içi adresleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Medeniyetin göbeğinde doğal yaşam!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tam da şu sıralar gidilmesi gereken yerler! Hepsi hem vizesiz hem de çok ucuz...