GeriSeyahat 36 saatte Helsinki / Finlandiya
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
36 saatte Helsinki / Finlandiya

36 saatte Helsinki / Finlandiya

Dört yıl önce Helsinki ismi, Dünya Tasarım Başkenti unvanıyla dünyada yankılanmıştı. O günden bu yana Finlandiya’nın başkenti Helsinki tasarımda, çağdaş sanatlarda, şehir plancılığında mükemmeli aramayı sürdürüyor. Helsinki'de dev vinçler çalışadursun, uzun planlamanın sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Helsinki gelecekteki silüeti belirginleşti: Yenilenen sahil, müzeler, dönüştürülüp sosyal kullanıma açılan endüstriyel tesisler...

Cuma 

16.00
Yerel tasarımlar

Alvar Aalto’yu takdir eden, günümüzün yaratıcı Fin sanatçılarını tanımak isteyenler Lokal’e uğramalı. Dört yıl önce fotoğrafçı Katja Hagelstam’ın açtığı sanat galerisi yerel sanat, el işleri ve tasarım ürünlerine odaklanmış. Duvarlarda fotoğrafçı Onerva Utriainen’ın puslu doğa fotoğrafları ve meşe palamutu şeklindeki matruşkalar asılı. Birkaç haftada bir yeni sergi açılıyor. Elişleri bölümünde ağaç kabuğundan hasır dokumalar, seramik Nathalie Lahdenmaki’nin porselen fincanları gibi pek çok hediye seçeneği var.

18.00
Buhar banyosu

Zen duygusunu yaşayacağınız kamuya açık sauna Kulttuurisauna’da tamamen soyunmanız gerekiyor, hazır olun. İki yıl önce açılan saunada Fin kültürü kadar Japon etkisini de hissedeceksiniz. Bu minimalist mekanı mimar Tuomas Toivonen ve sanatçı eşi Nene Tsuboi tasarlamış. Ahşap kaplı odada terledikten sonra havlunuzu kapın, Baltık Denizi’ne kendinizi atın. Giriş 50, havlu 13 TL.

36 saatte Helsinki / Finlandiya

21.00
Fransız usulü

Baskeri & Basso’nun bir avlu içinde, ilk bakışta dikkat çekmeyen kapısını bulun. İçeriye girdiğinizde Paris’in sakin restoranlarına benzeteceksiniz. Geçen kasımda açılan bu popüler bistro beton zemindeki İran halıları, bar üstündeki fabrika aksesuvarları, mumla aydınlatılan loş atmosferiyle özel bir havaya sahip. Ahşap tahtaya tebeşirle yazılmış mönüden ağzınızda eriyecek burrata peynirli, fesleğenli yanak etini tavsiye ederiz. Doğal şaraplar da harika.

23.30
Yudum ve sohbet

Trillby & Chadwick’i bulmak için biraz dedektiflik yapmanız gerekecek. Sıradışı bir temayı seçen barın tabelası yok. Koyu camlar ve çok aydınlatılmış giriş kapısını gördüğünüzde, içeride alkol yasağı yıllarını yaşatan bir bar olabileceğini tahmin etmeniz zor. Lobideki antika telefonla geldiğinizi haber verin. Garson sizi içeri alıp mönü verecek. Pek çok yaratıcı kokteyl göreceksiniz. Her birinin öyküsü resimle anlatılmış. Örneğin “Hayatta Olduğum İçin Şanslıyım” kokteyli Tanqueray cin, Aperol, limon, greyfurt, tonik ve mandalinadan yapılıyor (49 TL).

36 saatte Helsinki / Finlandiya

Cumartesi
11.00
Brunch öyküsü

Sabaha Helsinki’nin yenilenen rıhtımında başlayın. 19’uncu yüzyıldan kalma Tarihi Pazar Binası başarılı bir renovasyondan sonra 2014’te açıldı. Tuğla binanın merkezindeki meydana doğru yürürken onlarca ahşap tezgâhın önünden geçeceksiniz. Mevsimlik balıkları, renkli manav tezgâhlarını gözden geçirin… Meydandaki kafe-restoran Story yeni açıldı. Mönüsünde taze çöreklerden meyveli keklere kadar ne ararsanız var. Sabah bunlara ilave olarak omlet, tütsülenmiş somon ve havyar (26 TL), patatesli, dereotlu, krema kıvamındaki somon çorbası (42 TL) tadılabilir.

13.00 Sanat avı

Tasarım başkentinde sanata da eşit oranda önem veriliyor. Güçlü yanlarından biri olan müzelerine yeni bir bina katılacak. Amos Anderson Sanat Müzesi’nin 2018’de açılması planlanıyor. O zaman kadar beklemek yerine müzenin asıl binasını ziyaret edin. Şu anda “Helsinki Noir” sergisi var. 1930’larda geçen bir polisiye öyküsü resim ve enstalasyonlarla canlandırılmış. Ziyaretçiyi aktif katılımcıya dönüştüren sergi yıl sonuna kadar sürecek (Giriş 40 TL). Geçen sonbaharda kapsamlı renovasyondan geçirilen Helsinki Art Museum Tennis Palace da etkileyici bir müze (33 TL). Yıldızı parlayan Fin sanatçıların eserlerini öne çıkaran müzede yıl sonuna doğru Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın retrospektif sergisi açılacak.

16.00
Mezbaha çetesi

2012’de başlayan restorasyon sayesinde Teurastamo, yani eski mezbaha ürpertici bir yer olmaktan çıktı, kahvecilerin, restoranların ve bir radyo istasyonunun bulunduğu cazip bir mekâna dönüştü. Keşif turunuza Jadelino’dan başlayın. Butik dondurmacıdan birer top yerfıstıklı, şam fıstıklı alın. Sonra birkaç dükkan ilerideki B-Side Bar’a uğrayın. Komşu Helsinki Distilling Company’nin ürünlerini deneyin. Dilerseniz avlunun karşısına geçip, firmanın kendi barında ürünlerini tadın.

19.00
Kolmon3n’de geyik dili

Merkezin kuzeyindeki canlı semtlerden Kallio bir zamanlar seks mağazaları ve her türlü satışın yapıldığı barlarıyla meşhurdu. Şimdilerde yokuşlu sokaklarında klasik giyim satan butikler, pek çok kafe, şehrin heyecan verici restoranlarından bazıları bulunuyor. En iyilerinden biri Doner Harju. Döner, krema kıvamındaki humus, ızgara sebze, acılı sos, taze nane ve pideyle servis ediliyor (45 TL). Biraz daha ciddi bir yemek için Kolmon3n’e rezervasyon yaptırın. İki yıl önce açılan sakin restoranda geyik dili ve fırınlanmış pancar, Baltık balığı havyarlı krep gibi geleneksel Fin mutfağının ürünleri sunuluyor. İki kişi ortalama 110 TL.

36 saatte Helsinki / Finlandiya

36 saatte Helsinki / Finlandiya

22.00
Bar ritmi

Kallio ve yakın çevresinde iki tek yuvarlayacak yer bulmak pek zor değil. Gece turunuza Bar Molotow’la başlayın. Çocuk boyunda ışın kılıçlı, zırh başlıklı çocuk manken sizi kapıda karşılayacak. Bar butik biralarla dolu. Sonra rotanızı Rytmi’ye çevirin. Kırmızı halıları, duvarlarda dönüp duran sanat eserleri, gece yarısı konserleriyle ilgi çekici bir mekan. Geceyi yakındaki sanayi sitesinde, Stadin Panimo’da noktalayın. Butik biracının fıçılarının musluklarından Cascadian Dark Ale gibi mevsimlik özel çeşitler akıyor...

Pazar
10.00
Zen anı

Kamppi Şapeli’nin önünden kolayca geçip gidebilirsiniz. Penceresiz oval yapı şehrin en işlek noktasında. “Huzur Şapeli” olarak tanınan mekan Fin K2S Mimarlık firmasınca inşa edildi Helsinki’nin 2012 Dünya Tasarım Başkenti kutlamaları sırasında açıldı. Duvarları ahşap kaplı şapelin doğal ışıklandırması tavandaki dar davlumbazdan geliyor.

36 saatte Helsinki / Finlandiya

13.00
Kafein tayfası

Fin başkentindeki yeni kahve kültürü dalgası sayesinde kadife gibi macchiato ya da dumanı tüten bir fincan açık kavrulmuş kahveyi her semtte bulmak mümkün. Kallio’daki bir köşede öncü kafelerden Kahvila Savy mükemmel espresso’lar hazırlıyor, ayrıca Turun Kahvipaahtimo, Good Life Coffee gibi butik Fin kahvecilerinin kahve çekirdeklerini satıyor. Rıhtımdaki Katajanokka semtinde İsveçli firma Johan & Nystrom yeni bir kafe açtı. Tarihi tuğla binanın ahşap kaplı salonları bilgisayarlı serbest meslek sahibi müşterileri mutlu edecek konforlu eşyalarla döşenmiş.

14.00
Kültür fabrikası

Cable Factory’nin kireçtaşı ve tuğla kaplı tarihi binası kablo fabrikasından kültür mekanına dönüştürüldü. Batı semtlerinde, bir zamanların fabrika bölgesindeki yedi katlı fabrika şimdi sanatçı atölyelerine, performans merkezine, galeri, okul ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Burayı gezerken, şu anda politik temalı bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapan Finnish Museum of Photography’yi atlamayın (giriş,25 TL).

Helsinki'ye nasıl gidilir?
Ağustos başında bir aktarmalı KLM ile gidiş-dönüş 861 TL, THY ile direkt uçuş 1.522 TL.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle