GeriSeyahat 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer

Ulusça kutladığımız bayramlarımızdan olan ’30 Ağustos Zafer Bayramı’ Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesini anmak için kutlanıyor. İşte bu anlamlı günde gezilecek altı yer…

1- Anıtkabir / Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yer. Anıtkabir’in yapımı dokuz yıl sürmüş. Yaklaşık 150 ton ağırlığındaki Anıtkabir’de birçok heykel, kabartma ve süslemeler bulunmakta. Anıtkabir’in değeri Türk toplumu için çok büyük. Zafer Bayramı’nda Anıtkabir’i ziyaret ederek törene katılabilirsiniz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Cumhurbaşkanı eşliğinde tören yapılır. Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret eder ve Atatürk’ün mezarına çelenk koyar, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Cumhurbaşkanı tarafından Zafer Bayramı resepsiyonu verilir.

Törenden sonra Anıtkabir içerisinde bulunan başta Atatürk Müzesi olmak üzere müzeleri ziyaret edebilir, içeride bulunan hediyelik eşya dükkânlarından kendinize ve sevdiklerinize anı olarak çeşitli şeyler alabilirsiniz. Atamızın kabrine giden 262 metre uzunluğunda Aslanlı Yol vardır. Bu yolun sağ ve solunda tarafında karşılıklı olarak toplamda 24 aslan bulunmakta. Buradaki aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Kültürümüzde aslan gücü temsil etmekte. Milletimizin birlik ve bütünlüğünü temsil eden şey ise aslanların karşılıklı olarak durmasıdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Anıtkabir ziyaret saatleri

Haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Protokol veya resmi törenlerin olduğu günler saatler değişiklik göstermekte... Anıtkabir’e giriş ücretsiz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Anıtkabir’e ulaşım

Ankara’da Anıtkabir’e ulaşım çok rahat. Ankaray’a binip Tandoğan durağında inerek, 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından Anıtkabir’in giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Ankara’nın farklı bölgelerinde iseniz Ankaray’a ulaşmak için metroya binerek Kızılay durağında aktarma yapabilirsiniz. Ankara’ya demiryoluyla geldiyseniz anıt mezar, Ankara Tren Garı’na yürüme mesafesinde. Garın alt katından Tandoğan Çarşısı’nı geçip Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na doğru çıkın. Buradan Anıt Caddesi’ni takip ettiğiniz takdirde yol sizi Anıtkabir’e götürecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


2- Gelibolu Yarımadası ve Milli Parkı / Çanakkale

Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan ve 1973 ‘te kurulmuş olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, 33 bin hektarlık bir alanla Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda yer alıyor. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde olağanüstü direnişle kazanılan bir savunma destanı olan Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin dünyanın en güçlü devletlerine karşı çarpıştığı savaştır. Yaklaşık 8,5 ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki tarafı adeta kan gölüne dönüşmüştür.Bölge 1973 yılında milli park ilan edildi. Savaşta yaşamını yitiren şehitlerin anısını yaşatan anıtlar ve müzeler, o dönemlerin izlerini canlı tutarak gelecek nesillere ulaştırmakta... Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Savaş’ında yaşamını yitiren neredeyse 250 bin Türk şehidinin yanı sıra İngiliz, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız askerlerinin de mezarlarına sahiplik etmekte.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Gelibolu Tarihi Milli Parkı’nda bulunan şehitlik, anıt mezarlar ve başlıca görülmesi gereken yerler

Çimenlik Kalesi
Conkbayırı Mehmetçik Parkı Yazıtları
Değirmen Burnu Tabyası

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Dur Yolcu yazısı
Son Ok Anıtı
İlk Şehitler Anıtı
Çamburnu Kalesi (Milli Park Merkezi)
Conkbayırı Yeni Zellanda Anıtı ve Mezarlığı
Conkbayırı Atatürk Anıtı
Gözetleme Tepe Şehitlik Anıtı
Anzak Koyu ve Tören Alanı
Mehmetçiğe Saygı Anıtı
Çanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Tarihi Milli Parkı’na ulaşım

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Pazarlı köyünde bulunuyor. Buraya İstanbul, Bursa ve Çanakkale üzerinde ulaşabilirsiniz. Çanakkale üzerinden ulaşmanız için merkezden Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleriyle, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Aracı olmayanlar Kilitbahir feribot seferleri sayesinde milli parka giden minibüslerle ulaşım sağlayabilirler.

3- Dolmabahçe Sarayı / İstanbul

Sarayın inşasına 1843 yılında başlandı. Açılışı 1856 yılının ramazan bayramının üçüncü günü gerçekleşti. Birçok hatırayla dolup taşan Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı İmparatorluğu’na hem de Cumhuriyet’e “Devlet başkanının makamı ve devletin temsil mekânı” olarak hizmet etmiştir. 15 bin metrekare yer kaplayan saray, en güzide semtlerden olan Beşiktaş’ta denize nazır bir alanda kurulu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Giriş ücreti ne kadar?

Selamlık (Tam) 60 TL
Selamlık ( İndirimli ) 30 TL
Harem (Tam) 40 TL
Harem (İndirimli ) 20 TL
Selamlık+ Harem (Tam) 90 TL
Selamlık+ Harem (İndirimli ) 45 TL

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


4- Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi / Sivas

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, 1892 yılında Sivas Lisesi olarak yaptırılan ve 1981 yılına kadar Sivas Lisesi olarak kullanılan tarihi bir bina... Atatürk, 2 Eylül 1919 günü Sivas Kongresi’ni başlatmak üzere Sivas’a geldi. Sivas Lisesi binası kongreye ayrılmış ayrıca Atatürk ve arkadaşları Sivas’tan ayrılıncaya kadar bu binada kaldılar.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ne ulaşım

Müzeye ulaşım, merkezde yer aldığı için oldukça rahat. Şehrin her bölgesinden toplu taşımayla ulaşım sağlanıyor.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi ücreti ve ziyaret saatleri

Halka açık olan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi 09.00 – 17.00 saatleri arasında pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık.5- Erzurum Kongre Binası / Erzurum

Erzurum Kongre Binası, Türkiye’nin bağımsızlığına ve bugünlere gelmesine vesile olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri bu binada atıldı. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma eşsiz eserlerin sergilendiği binada Türkiye’de tek olan Esma-ül Hüsna sergisi yer alıyor. Milli Mücadele’nin başlangıcı olarak bilinen bina 1960 yılında Atatürk ve Erzurum Müzesi olarak hizmete girdi

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Günümüzde de müze olarak kullanılan binanın içerisinde kongreye katılan 53 delegenin isimleri mermer plakalara yazılarak sergileniyor. Ayrıca duvarlarda ve vitrinlerde kongreyle ilgili tutanakların, yazışmaların, beyanname ve telgrafların fotokopileri, delegelerin fotoğraflarıyla birlikte kısa biyografileri, Atatürk’ün çeşitli fotoğrafları, Erzurum’daki tarihi anıtlardan bazılarının yağlıboya tabloları yer alıyor.

6- Bandırma Vapuru / Samsun

Samsun’da bulunan Bandırma Vapuru, gerçek vapurla aynı boyutlu olup birebir aynısı. 1999 yılında Samsun Valiliği tarafından yapımına başlanan Bandırma Vapuru, 2001 yılında ziyarete açıldı. 2005’te ise Samsun Belediyesi’ne verildi. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gezilecek 6 yer


Gemi mürettebatı da dahil olmak üzere Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunan kısım müzede en çok dikkat çeken yer. Vapurda Atatürk’ün yatak odasının yanı sıra geminin alt katında geniş bir sergi de bulunuyor. Sergi salonunda Atatürk’e ait eşyaları ve fotoğrafları da göreceksiniz. Öğrenci ve çocuklar için giriş ücreti 1, yetişkinler için ise 2 TL.

Kaynak: Biletall.com

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle