GeriSeyahat 14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesi Asmacık köyünde, verilen göç nedeniyle yedi hanede 14 kişi yaşıyor. Sandıklı ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki 500 yıllık geçmişe sahip Asmacık Köyü’nde, yedi hanede toplam 14 kişi yaşıyor. Tek geçim kaynağı hayvancılık olan köyde yaşayan 14 kişinin yaşlarıysa 55’le 80 arasında. Köy sakinleri, nüfus azlığı nedeniyle imam verilmediğinden yakınırken, köyün desteklenerek iş sahaları açılmasını, tersine göçün başlamasını istiyor.

Köyün 25 yıldır muhtarlığını yapan Ahmet Coşar (62), Asmacık Köyü’nde yedi hanede 14 kişinin yaşadığını kaydetti. Altıncı dönem için muhtar adayı olduğunu belirten Ahmet Coşar, “Tek muhtar adayı benim. 500 yıllık tarihe sahip köyümüz. Tek geçim kaynağımızsa hayvancılık. Orman alanlarına zarar verdikleri için keçi yetiştirilmesi yasak. Bu nedenle koyun ya da büyükbaş hayvan yetiştiriliyor. Tarım arazimiz çok az. Zaten orman köyü olduğumuz için ormandan gelen domuz sürüleri ekinlere zarar veriyor. Bu nedenle tarım da yapamıyoruz.” dedi.

14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

10 yıl önce köy nüfusunun 160 olduğunu, 65 seçmen bulunduğunu kaydeden Ahmet Coşar, “Şimdi 14 seçmen var. Köyde yaşayanların yaşları 55’in üstü. Genç yok. Nüfus az olduğu için imam yok. Onun için imam istiyoruz. Burada bir işletme olsa gençler burada çalışır. Böylelikle tersine göç başlar. Gençler zaten iş olmadığı için gitti.” diye konuştu.

14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

Sandıklı ilçesinde oturan muhtar Ahmet Coşar’ın oğlu Feridun Coşar da “Babam 25 yıldır muhtar. Ben de Sandıklı’da kalıyorum. Köyde bir iş sahası kurulursa pek çok kişi geri dönecektir. Ben de köyüme dönmek istiyorum” diye konuştu.

14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

Köy sakinlerinden Fatma Coşar (70) ise “Köyün nüfusu çok azaldı. Gençler çalışmak için gitti. Beş çocuğum ve yedi torunum var. Hepsi dışarda.” dedi.

14 kişinin yaşadığı yedi haneli köy

Yorumları Göster
Yorumları Gizle