Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Sex and the RTÜK

  23 Mart 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 2011 - 09:22

  RTÜK, film satın alınan bir kanalda gösterilen dünyaca ünlü dizi ve sinema serisi Sex and the City’de yer alan eşcinsel evlilik görüntüsüne kızdı. Konuyla ilgili ikiye bölünen RTÜK, yayını yapan kuruluştan savunma istedi.

  RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sex and the City 2 filminde gösterilen eşcinsel evliliğin çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkisi olabileceği gerekçesiyle, Turkcell Salon 1 logosuyla yayın yapan Capella Televizyon Yay. A.Ş. unvanlı kuruluştan savunma istedi. Ancak bu karar RTÜK’ü ikiye böldü. Üyelerden 6’sı “Ceza verilsin” derken, 3’ü ceza verilmemesi gerektiğini savundu. Üyelerden Hülya Alp, Korkmaz Alemdar, Esat Çıplak ceza verilmesine karşı çıktı.

  ‘Eşcinsel evlilik Türk ailesine aykırı’

  Başkan Davut Dursun ise ceza maddesinin yanlış olduğunu ileri sürerek, “Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olmaması” ilkesini ihlalden ceza verilmesi gerektiğini savundu. Savunma isteyen RTÜK, savunmayı yeterli bulmazsa kanala en az 10 bin TL ceza verecek.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Hülya Alp, filmin şifreli bir kanalda gösterildiğini belirterek, “Bu Avrupa Birliği Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesi’nde de belirtilmiştir. Film erken bir saatte yayınlanmış olsa bile kanalın şifreli olması yayınları çocukların görmesine, işitmesine yeterince engeldir” dedi.

  ‘Ceza gerektirecek durum yok’

  Esat Çıplak ise cezaya gerek olmadığına ilişkin hazırladığı muhalefet şerhinde şunları söyledi: “Yayında iki erkeğin nikâh merasimleri 17 dakikadan fazla süre içinde sergilenmektedir. Bu çarpık ve ahlak dışı ilişkinin, filmin konusu bir yana toplumsal normların dışında kalan meşruiyet dışı ilişkinin olağanmış gibi sergilenmesi de rahatsız edicidir. Aynı zamanda da RTÜK yasalarıyla çelişmektedir. Lakin, ilgili yayın kuruluşu şifreli bir kanaldır. Yani izlemeden önce, izleyecek olanların bilinçli bir tercihle, o yayın fiyatını ödeyerek satın alması söz konusudur. Müşteri, ilgili yayın kuruluşunun bütün yayınlarını içeriği her ne olursa olsun peşinen kabullenmiş durumdadır.”

  Türkiye’de sinemada da gösterilen ‘Sex And The City 2’, dört yakın arkadaş Carrie, Samantha, Charlotte ve Miranda’nın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tatilini anlatıyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 24 Yorum }
  • Guve Ture 23.3.2011 11:12:20
   Su RTUK denilen aptal kurumdan ne zaman kurtulacak bu millet?! birilerine devletin cebinden maas baglamak icin uydurulmus sacma sapan bir kurum! Insanlarin agzi acik seyrettigi bir suru dizide ve filmde siddet, adam oldurme, tecavuz girla... Bunlar Turk aile yapisininda olan seyler mi peki?
  • fırat taşkın 23.3.2011 10:41:38
   İleri demokrasinin olduğu bir ülkedeyiz. Güya başbakan yasaklara karşı ama kendi zihniyetlerindeki insanların yasak koymalarına se çıkarmıyorlar.
  • erkan özdemir 23.3.2011 10:33:53
   yasak konusu diziler olunca bakıyorum konuşan çok peki başka yasaklarda var bu ülkede neden kimse konuşmuyor eğer o dizileri izlemek istiyorsanız veya onlar gibi olmak istiyorsanız burası o ülke değil doğru amerikaya
  • son nokta 23.3.2011 10:16:18
   kapatin tum kanallari sadece trt -samanyolu-kanal 7 -mesaj bu tarz yayinlar yapan kanlalr kalsin moder tabir ettigimiz kanallar da haberleri zaten istenidlgi gibi yayinliyorlar programlari da sir kapisi vs programlarla gecisrinler <br>ya da tv ekranini akvaryum gibi gosterelim bos durmasin
  • Taner Engin 23.3.2011 10:06:46
   Türkiyede her kurum görevini yapsa ne sorun kalır ne bu hale düşerdik. RTUK dinci kanallardaki saçmalıkları izlemiyor mu acaba??
  • Deniz E 23.3.2011 10:06:02
   Ben çocukken hiç bu kadar yasak yoktu. İnternetten her siteye girebiliyordum... tvde istediğimi izliyordum... sadece eğer görmemem gereken bir şey varsa kanal değiştirilirdi o esnada olur biterdi. Ne sapık oldum ne de adam öldürdüm...
  Sayfa Başı
  HaberlerAfrikaDünya turuAnnapurnaAğvasapancakandıraistanbulda sonbahar