ANKARA HABERLERİ

Sevmesek de hayatımız matematik

Hürriyet Haber
27.11.2015 - 14:28Son Güncelleme :

"Aşk ve Matematik" kitabının yazarı Kalifornia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Edward Frenkel, ODTÜ’nün kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Hürriyet Haber

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu'nda düzenlenen "ODTÜ'nün 60'ıncı Yılı Davetli Konuşmacılar Dizisi" etkinlikleri çerçevesinde, "Mathematics and Love in the Age of Artificial Intelligence" (Yapay Zeka Çağında Matematik ve Aşk) başlıklı İngilizce konferans veren Frenkel'i çok sayıda öğrenci ve akademisyen dinledi. Birçok insanın matematkten korktuğunu ancak, matematiğin gündelik hayatın içine işlediğini belirten Frenkel, "Aşk ve Matematik" kitabında matematiğin günlük hayatla olan ilişkisini anlattığını söyledi. "Kitabımın Türkçeye çevrilmesinden ve sizlerle bu vesileyle bir arada olmaktan çok mutluyum" diyen Frenkel, kitabını özellikle matematiği sevmeyen ve altyapısı olmayan insanlar için yazdığını vurguladı. Prof. Dr. Frenkel, ilham aldığı ve teoremlerinden yararlandığı Einstein, Roger Penrose, Ray Kurzweil, Lewis Mimford gibi bilim insanlarından örnekler vererek, halen çalıştığı "Langlands" teoreminden de bahsetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sevmesek de hayatımız matematik hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Kasım 2015 tarihinde saat 14 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sevmesek de hayatımız matematik haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı