ANKARA HABERLERİ

Sevksiz hasta uygulaması başladı üniversite hastaneleri doldu taştı

Eray GÖRGÜLÜ
07.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı’nın yeni başlattığı sevksiz hasta uygulamasıyla SSK’lılar da artık üniversite hastanelerinden yararlanabiliyor ama SSK hastanelerinde yaşanan kuyruklar azalmadı. SSK’dan alışık olunan sabah 05.00’te başlayan kuyruk görüntüleri, yeni uygulamayla üniversite hastanelerine de taşındı.

Eray GÖRGÜLÜ

SAĞLIK Bakanlığı’nın yeni başlattığı sevksiz hasta uygulamasıyla Ankara’da eğitim ve araştırma hastanelerinde genel bir rahatlama ve hasta sayısında azalma gözlenirken, üniversite hastanelerine SSK’lı akını başladı.

Sevksiz hasta uygulamasıyla SSK’lılar da artık üniversite hastanelerinden yararlanabiliyor ama SSK hastanelerinde yaşanan kuyruklar azalmadı. SSK’dan alışık olduğumuz sabah 05.00’te başlayan kuyruk görüntüleri, yeni uygulamayla üniversite hastanelerine de taşındı.

SSK’lı hastaların büyük çoğunluğu yeni uygulamadan memnun olduklarını belirtirken, bir kısmı sıra beklemekten hala şikayetçi. Bir kısım SSK’lı "Yine aynı sırayı beklesek de üniversite hastanelerinde daha iyi tedavi imkanları var" derken, bazı SSK’lı hastalar, sıra beklemenin de ortadan kaldırılması halinde yeni sistemin kusursuz olacağı görüşünde.

MEMURLAR HOŞNUT OLMADI

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’a mensup hastalar ise, yeni uygulamadan pek hoşnut olmamış durumda. Uygulamadan önce daha rahat tedavi imkanları olduğunu belirten hastalar artık, üniversite hastanelerinde tedavi imkanından yararlanabilmek için erken saatlerde kuyruğa girmek zorunda. Vatandaşlar, telefonla randevu sistemi uygulanan Hacettepe Hastanesi’nde ise, randevu alabilmenin büyük sorun olduğundan yakınıyorlar.

PERSONEL SIKINTISI AŞIYORUZ

Hastane yetkilileri de ikiye bölünmüş durumda. Üniversite hastaneleri yöneticileri hasta sayısındaki artışın bir yandan sevindirici olduğunu söylerken, personel sıkıntısı nedeniyle tedavi kalitesinin düşmesinden yakınıyorlar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Akal, yeni uygulamanın gayet iyi gittiğini belirtirken, "Hasta sayımızda yüzde 35’lik bir artış yaşandı. Ancak, personel sayısında sıkıntı yaşıyoruz ve bu da tedavi kalitesini düşmesine neden oluyor" dedi.

HASTA SAYIMIZ AZALDI

Ankara Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ahmet Bostancı da, şunları söyledi:"SSK’lı hastalar bugüne kadar kendilerini dışlanmış hissediyorlardı, halbuki üniversite hastanelerinin de devlet hastanelerinin de finansmanı kamu tarafından sağlanıyor. Bu durumda ayrım olması mantıksızlıktı. Yeni düzenleme bu mantıksızlığı ortadan kaldırdı. Bu arada bizim hasta sayımızda da belli bir azalma olduğunu gözledik."

NUMUNE DE RAHATLADI

Ankara’nın en büyük hastanelerinden biri olan ve hasta yoğunluğuyla dikkat çeken Numune Hastanesi’nde ise genel bir rahatlama gözlendi. Hastane yetkilileri hasta sayısında azalma yaşandığına dikkat çekerken, "Ancak, bir süre sonra üniversite hastanelerindeki yığılmadan dolayı yine geri dönüşler başlayacaktır. Dolayısıyla sistemin dengeli bir şekilde rayına oturmasını bekliyoruz" dediler.

Talep patlaması yaşandı

GAZİ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şare, çok yoğun taleple karşılaştıklarını belirtirken, "Ancak, bizi çok etkiledi diyemeyiz, biz zaten tam kapasite çalışıyorduk" dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yeşim Şardan da, hasta sayısında büyük bir artış yaşandığına dikkat çekti. Bu yüzden randevu vermekte sıkıntı yaşadıklarını belirten Şartan, "Ayrıca, Çocuk Hastanemiz alanında referans bir hastane olduğu için orada da yoğun bir talep patlaması yaşandı. Elimizden geldiğince talebi karşılamaya çalışıyoruz" dedi.

Vatandaş ne diyor

Vehbi Kelek (53): Kayaş’tan Gazi Hastanesi’ne tedavi için geldim. Yalnız muayene olabilmek için sabah 05.30’da buradaydım. Saat 09.00 hala sıra bekliyorum. Yeni uygulamayla hiç birşey değişmedi, yine aynı kuyruk yine aynı çile, SSK’lı olarak eziyet çekmeye devam ediyoruz.

Sevgi Çakırcı (43): Polatlı’dan tedavi olmak için Hacettepe Hastanesi’ne geldim. Telefonla randevumu aldım. Yeni uygulama bizi çok memnun etti. Çok sıra beklemeden tedavi olabiliyoruz. Yeni sistemden bir SSK’lı olarak memnunum.

Köksal Erdoğan (29): Yeni uygulamadan memnunuz. Çocuğumun tedavisi için geldim. Artık üniversite hastanelerinde tedavi olabiliyoruz. Saatlerce sıra bekleme ortadan kalkmadı yine sabah 05.30’da kuyruklara girdik ama en azından artık üniversite hastanelerinde tedavi olabiliyoruz ve buradaki şartlar daha iyi.

Ayşe Şenel Gerçekler (69): Yıllardır SSK hastanelerine gidiyorduk. Ancak, çok iyi tedavi alamıyorduk. Şimdi burda üniversite hastanelerinde verilen hizmetten çok memnunuz. Yalnız kuyruklar azalırsa daha da memnun olacağız.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sevksiz hasta uygulaması başladı üniversite hastaneleri doldu taştı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı