« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sevinç:Yasemin rekora değil reklama dalıyor

Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Harun Sevinç, "Limitli Değişken Ağırlıkta Serbest Dalış Dünya Rekoru'' kıran dalgıç Yasemin Dalkılıç'ı rekor için değil reklam için dalmakla suçladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sevinç, spor teşkilatının elektronik spor dergisi "sporum.gov.tr"ye yaptığı açıklamada, "Yasemin Dalkılıç, gerçekten başarılı bir sporcu ancak bu antrenörle tanıştıktan sonra, onun kurduğu şirket kazansın diye dalmaya başladı ve çizgiden çıktı" dedi.

Mısır'ın Kızıldeniz kıyısındaki Hurgada'da 105 metreye dalarak yeni bir dünya rekoruna imza atan Dalkılıç ile federasyon arasındaki tartışmalar yeniden alevlendi.

Rekor haberlerinin artdından bir açıklama yapan Sevinç, "Yapılan çalışmanın rekor kabul edilebilmesi için ilgili kurumlar tarafından tescil edilmesi gerekir. Asansörle aşağı inip balonla yukarı çıkmak gibi bir stil yok. Yasemin'in dalışını antrenörünün şirketi FREE tescil ediyor. Bunun hiçbir geçerliliği yoktur. Onlar, kendilerinin yaptığı bir organizasyonda en derine daldı." dedi.
  
HER SPOR DALININ KENDİNE ÖZGÜ BRANŞI VARDIR
CMAS'ın reglemanında serbest dalış olduğunu, ancak bu dalda dahi insan gücünün kullanılmasının ön planda tutulduğunu vurgulayan Sevinç, "Her spor dalının kendisine özgü branşları vardır. Örneğin yüzmede, kurbağalama ve kelebek stilleri vardır. Kimse çıkıp da 'ben kedileme yüzmek istiyorum' diyemez. Bu da aynen öyle. Yasemin Dalkılıç, Bodrum'da kol, palet ve nefesini kullanarak 60 ve 68 metrelere daldığı sırada rekor kırmıştır. Asansörle inip balonla çıkarak rekor kıramaz. Futbolu FIFA, basketbolu FIBA'nın yönetmesi gibi sualtı çalışmalarını da CMAS yürütür." diye konuştu.
  
Federasyonun Yasemin Dalkılıç'ın yanında yer almadığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını da ifade eden Sevinç, Yasemin'i bugünlere kendisinin getirdiğini, genç sporcunun da federasyon sayesinde tanındığını söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz