Ege Haberleri

  Sevilen dizilerle hazır giyim tanıtımı

  Burcu TANER / (DHA)
  19.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki talep kısıntısı hazır giyimcilerin yönünü doğuya çevirdi. Moda Federasyonu Başkanı Nedim Örün, yerli dizilerle prestij kazandığımız komşu ülkelere ağırlık vereceklerini açıkladı.

  YUNANİSTAN’daki krizle birlikte bazı Avrupa ülkelerinin kemer sıkmaya yönelmesi, hazır giyim ihracatçılarına rota değiştirtti. Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu (TMHF) ve Ege Hazır Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün, Türkiye’nin yerli dizilerle prestij kazandığı komşu ülkelerle ticaretinin artırılmasının önem kazandığını söyledi. Avrupa’nın durumunun sektörü için önemli olduğunu dile getiren Örün, Yunanistan’da başlayan krizin İspanya, Portekiz ve İrlanda ile devam edeceğinin öngörüldüğünü hatırlattı. Örün, “Euro bölgesinde meydana gelecek sarsıntılar ülke olarak bizi etkiler. 2001 krizinde de gördüğümüz gibi AB öncelikle harcamaları kısma tedbiri alıyor ve ticaret hacmi düşüyor” dedi. Bu tehlikeye karşı sektörün acil önlem alması gerektiğini kaydeden Örün, “Bu nedenle yakın çevremizdeki pazarlara yönelmek konusunda harekete geçtik. Bu ülkelerin büyük bölümü petrol veya doğalgaz gelirine sahip olduğu için güçlü ekonomilere sahip” diye konuştu.

  POPÜLER OLDUK

  Sözkonusu ülkelerde yoğun ilgi gören Türk dizileri ile birlikte tekstil ve hazırgiyim sektörünün de önemli bir prestij kazandığına işaret eden Örün, “İran, Azerbaycan, Irak, hatta Suriye gibi ülkeler son yıllarda Türkiye’ye daha fazla ilgi duymaya başladı. Konfeksiyon ve hazırgiyim sektöründe Türk ürünleri büyük ilgi görüyor. Son yıllarda bu ülkelerde popüler olan televizyon dizileri oralarda prestijimizi bir kat daha artırdı. Odizilerdeki karakterlerin giydikleri, kullandıkları taklit ediliyor” diye konuştu.

  OYUNCULAR PODYUMA

  Bu ülkelerdeki alıcıların bitmiş ürün almasının ve nakit ödeme yapmasının da avantaj olduğunu vurgulayan Örün, iki ayrı fuar organizasyonu düzenleyeceklerini açıkladı. 25-27 Haziran’da Bakü’de, 22-25 Temmuz’da da Halep’te fuar düzenleyeceklerini anlatan Örün, “Batıya dönük olan yüzümüzü doğuya da çevirerek krizden az etkilenmiş pazarlarından da gereken payı almamız lazım” diyerek, fuarlarda düzenleyecekleri defilelere dizilerde oynayan tanınmış isimleri götürmek istediklerini, bu yönde ajanslarla görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı