Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sevgisizlik hükmü cezaların en ağırı

KİMİ insanlar yaşama dair her şeyi ansiklopedilerden öğrenirler..

Örnek mi..?
Sevgi ile karşılaştıkları zaman, hemen Türkçe sözlüğü açarlar..
“İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu”
Türk Dil Kurumu’nun sözlüğündeki bu karşılığı okuduktan sonra, ilgi ve bağlılık duydukları kavramlara yönelirler ve onlar için sevgi sadece bunlardan ibaret olur..
Ne yazık ki ilgi ve bağlantı yelpazelerinde gerçek sevgi pek nadir görülür..
Herkes her şeyi sevmek zorunda değil elbet..
Ancak sevginin bittiği yerde saygının başlaması da insanlığın bir gereğidir..
Sıkıntılı durumlar, genellikle sevgiyi sadece Türkçe sözlükteki karşılığı ile tanıyan, ona dokunamayan insanlar yönetmeye talip olduklarında ortaya çıkar.
Benim oturduğum sitenin yönetiminde de böyle insanlar var..
Ama önceki gün önüme gelen bir yazının her satırında, yukarıda özetlediğim sosyal-trajedinin en belirgin izlerini görünce, doğrusu irkildim..
Sokak köpeklerini ‘saldırganlar’ bahanesinin arkasına saklanıp katletmeye yeltenen zihniyetin, ‘sokak kedileri parklara işiyor’ saçmalığı ile tezahürü..
Çayyolu’nda bulunan OYAK 7 sitesinin, bir site sakinine ‘yasal ihtar’ başlığı ile gönderdiği ‘resmi yazı’yı aynen aktarıyorum:

İŞTE O SİRKE MİSALİ KESKİN YAZI

Sitemiz ortak alanları dahilinde ve yakın çevremizde yaşayan sokak kedilerine olan yakın ilginiz, tüm hayvan sever site sakinlerinin iyi duygularını ve sevgisini kazanmıştır. Bizler de Site Yönetimi olarak çabalarınızı takdirle karşılıyor ve destekliyoruz.
Ancak, çok büyük sevgi ve fedakarlıkla yapmakta olduğunuz bu işlem giderek çevreye ve sakinlerimize zarar verebilecek bir boyuta ulaşmaktadır. Çünkü, fedakarane biçimde temin ederek civara yerleştirdiğiniz yem ve mamalar, bölgedeki tüm kedilerin ilgisini çekmiş, gerek site arazisi dahilinde, gerekse hemen yakın çevremizde kedi nüfusu hızlı bir artış göstermiştir.
Bu kediler, haliyle barınma ihtiyaçlarını da bölgemizde karşılamakta, özellikle çocuk oyun parklarındaki kumları bu amaçla kullanmaktadırlar.
Diğer taraftan, anılan hayvanlar yetkili bir otorite tarafından gerektiği gibi aşılanmamakta, sağlık durumları takip edilmemektedir. Civarda başıboş biçimde dolaşmakta, kontrolsüz biçimde çoğalmaktadırlar.
Bu durum sakinlerimiz, özellikle çocuklarımız için çok ciddi bir tehdit ve tehlike oluşturmaktadır.
Her ne kadar takdire şayan çabalarınıza saygı gösteriyor isek de, Site Yönetimi olarak böyle bir duruma müsaade etmemiz kesinlikle mümkün olmayacaktır.
Sorunun çözümüne yardımcı olmak amacıyla söz konusu kedilerin meskun mahallerden uzak bir bölgede beslemenizi önermekteyiz. Bunun şu aşamada en uygun çözüm olacağını değerlendiriyoruz.
Söz konusu kedileri site sınırları içerisinde veya yakın çevremizde beslememenizi diler, aksi takdirde ilgili makamlar nezdinde yasal işlemlere başvuracağımızı üzülerek bildiririz.

SANKİ BİR CİNAYET İDDİANAMESİ

OYAK 7 Sitesi’nin yönetimi, sokak kedileri için ‘çocuklarımıza yönelik çok ciddi bir tehdit ve tehlike’ değerlendirmesi yapmış..
Yetmemiş, sokak hayvanlarının soğuk havalarda yaşama tutunması için “1KAPSU” kampanyası başlatan Yenimahalle Belediyesi’ne, ‘otorite gerektiği gibi aşılamıyor’ diyerek iftira atmış..
O da yetmemiş, hayvan sever bir çifte ‘kedini de al git’ demiş..
Allah’tan kedilere bu iyilikleri yapan iki güzel insandan birisi emekli bir astsubay, diğeri de eşi..
Yoksa kamuoyunda, çoğunlukla emekli askerlerin oturduğu OYAK 7 Sitesi’sin bu ‘çok büyük tehdit ve tehlike’ değerlendirmesi, maazallah Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı bir ‘tehdit ve tehlike’ değerlendirmesi bile sanılabilirdi.
Yazıktır..
Günahtır..
İki tanesi dişi ve kısır, dört tanesi erkek olan ve üremeleri tıbben mümkün olmayan altı tane kedi ile uğraşmak, ayıptır..
Bakalım OYAK 7 Sitesi’nin başvuracağını açıkladığı mahkemenin reisi ne diyecek..?
Dünyanın en ağır cezası, insanların vicdanlarında verdikleri ‘sevgisizlik’ hükmüdür..
Aman dikkat..
Ağır gelmesin..

Mesaj panosu

ANAFARTALAR Caddesi’nde görev yapan trafik ekibinin, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Napolitano’nun Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyareti sırasında trafiği düzenlerken, vatandaşlara karşı kibar ve yapıcı tutumuma tanık oldum. Örnek olması dileğiyle teşekkür ederim.
X