Gündem Haberleri

  Sevginin gücü

  Birsel SANCAR İSTANBUL
  26.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hidayet Cerrah, beyninde fazladan bir damarla dünyaya geldi. 1 milyon kişiden 16’sında rastlanan bu durum, onun ağır bir beyin kanaması geçirmesine neden oldu. Doktorlar yaşamaz dedi ama o eşi Şenay Cerrah’ın sevgisiyle beslenerek bir mucize yarattı.

  İMAR Bankası’nda güvenlik görevlisi olarak çalışan 34 yaşındaki Hidayet Cerrah, bankaya el konulduğu günlerde yaşadığı stresin de etkisiyle beyin kanaması geçirdi. İki gün arayla iki defa ameliyat edildi. Kafa içi basıncının yükselmesi ve beynin şişmesi nedeniyle kafatası kemiğinin bir bölümü çıkarıldı. Henüz 32 yaşında felç oldu.

  Memorial Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde 47 gün tedavi gören, 50 gün de serviste yatan Hidayet Cerrah, artık eskisi gibi değildi. Konuşamıyordu, vücudunun tamamı hareket yeteneğini kaybetmişti. Kaşlarını bile oynatamıyordu. Yaşıyordu ama doktorlara göre mutlak bir ölümden kurtulmuştu.

  DOKTOR ANLATIYOR

  Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Dr. Kadir Doğruer, "Tıbbi durumu o kadar kötüydü ki, beyni yüksek basınç nedeniyle adeta infilak etme noktasına gelmişti. Beyni rahatlatmak için çıkarılan kafatası kemiği, beslenmesi amacıyla, sonradan başına yerleştirilmek üzere karın boşluğuna konulmuştu. Başka servislerdeki doktorlar yaşatmak için boşa uğraştığımızı söylüyordu. Ancak eşinin büyük aşkını görünce o kadar etkilendik ki biz de Hidayet’e sımsıkı sarıldık" diye konuştu.

  Hidayet Cerrah başını bile oynatamaz halde yatarken, eşinin önerisi ve ısrarı üzerine yoğun bakıma çocukları Bora ve Burak’ın alınması, genç adamın yaşamında dönüm noktası oldu. Dr. Doğruer, yoğun bakıma çocukları almadıklarını belirterek, "Bu kuralı delmek zorunda kaldık. Çocuklar babalarının yanına geldiğinde tepki vermeye başladı. Çok mucizevi bir andı, sonra servise de çocukları almaya devam ettik. Bu noktada artık tıp kitaplarındaki klasik bilgiler değil sevgi konuşuyordu" dedi.

  AYAĞA DA KALKACAK

  Hastanedeki bakım dönemi sona erip evine gelen Hidayet Cerrah, artık çok sevdiği eşi ve çocuklarının yanındaydı. Onların kendisine nasıl sımsıkı sarıldığını biliyordu. Eşi ona sabahlara kadar kendisine yazdığı aşk mektuplarını, tuttukları günlükleri, sevdiği kitapları okudu. Doktorların önerisi üzerine yüksek sesle müzik dinleterek beyin hücrelerinin uyarılmasına yardımcı oldu. Çocukları da babalarını sevgiye boğdu. Şenay Cerrah, tüm bunları yaşarken eşini kaybetmeyeceğini hep hissettiğini söylüyor. Cerrah, "Önemli olan yanımda olması. Önce sol koluna, bacağına hareket geldi. Şimdi sağ tarafında hareketlenme var. Başını oynatıyor, gözlerini kapatıp açıyor. Çok sevdiği tavlayı el ve göz işaretleriyle oynuyoruz" diyor.

  Mucizelere inanın

  İnsanların birbirine duydukları sevgiyle her türlü zorluğun üstesinden geleceğine inanan Şenay Cerrah, eşine duyduğu büyük sevgiyle hem doktorları hem çevresindekileri şaşırttı. Cerrah, mucize öyküsünü şöyle noktalıyor: "Lütfen mucizelere inanın. İşte biz bu inancın canlı kanıtıyız. Ölecek diye beklediğimiz eşim her geçen gün daha iyiye gidiyor. Bir gün yürüyeceğine de inanıyorum. İnanmaktan hiç vazgeçmedim. Bu sevgiyi görmeseydi Hidayet aramızda olamazdı."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı