İZMİR HABERLERİ

Sevgiliye "zamsız" gül

AA / Tolga Albay
16.01.2015 - 11:37Son Güncelleme :

- Türkiye kesme çiçek üretiminin yüzde 60'ının karşılandığı İzmir'de soğuk hava ve düşük talep nedeniyle mezata giren ürün miktarında yarı yarıya gerileme yaşandı. Piyasanın 14 Şubat'a doğru hareketlenmesi bekleniyor - İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kar: "Geçen yıl kalitesine göre gülleri vatandaşa 5 ile 10 lira arasında satmıştık, bu yıl da herhangi bir değişiklik olmayacak"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY - Karanfil, gül ve krizantem gibi çiçeklerde ülke üretiminin büyük bölümünün karşılandığı İzmir'de çiçek piyasası yılın en durgun dönemini yaşıyor. Piyasanın 14 Şubat'a doğru hareketlenmesini bekleyen çiçekçiler, Sevgililer Günü'nde çiçek fiyatlarının geçen yılla aynı olacağı vaadinde bulunuyor.

Türkiye'de çiçek fiyatlarının belirlendiği önde gelen merkezlerden olan Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi İzmir Borsası'nda 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi durgun günler yaşanıyor. Karanfil, gül, krizantem ve gerbera başta olmak üzere yaklaşık 50 çeşitte günlük ortalama 100 bin dal çiçeğin satıldığı piyasa, talebin düşük olması nedeniyle 50 bin çiçeğe kadar geriledi.

Kooperatifin İzmir Şube Müdürü Muhammet Kazdal, İzmir'deki seralarda üretilen çiçeklerin iç piyasa ihtiyacının yüzde 60'ını karşıladığını ancak geçen hafta etkili olan dondurucu soğuğun Menderes ve Urla'daki bazı seralarda üretim kaybına neden olduğunu söyledi. Bir çok üreticinin de piyasanın "tatsız" olması nedeniyle çiçeğini kesmediğini, ürününü borsaya getirmek için 14 Şubat'tan önceki haftayı beklediğini ifade eden Kazdal, piyasanın önümüzdeki günlerde canlanmasını beklediklerini kaydetti.

Kazdal, bir çok üreticinin Sevgililer Günü'nde oluşacak talebe yanıt vermek için çaba gösterdiğini, fiyatı artıracak bir ürün sıkıntısı yaşanmasını beklemediklerini de dile getirdi.

- "14 Şubat'ı bekliyoruz"

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kar ise çiçek talebinin yaz aylarında düğün ve açılışlarla hareketlendiğine, kış aylarında ise bireysel çiçek tüketim kültürü olmadığı için durgunluğa girdiğine dikkati çekti.

Çiçekçiler için özellikle Ocak ayının zor bir dönem olduğunu, çiçekçi esnafının minimum oranda mal aldığını ve ayakta kalmak için mücadele verdiğini vurgulayan Kar, 14 Şubat'ın çiçekçi esnafı için "nefes alma günü" olduğunu ifade etti.

Bu yıl soğukların verdiği zarar nedeniyle üretimde bir miktar sıkıntı yaşandığını ancak talebin de düşük olması nedeniyle fiyatlarda bir yükseliş olmadığını söyleyen Kar, "İnşallah havalar güzel gider de ürün kendisini toplar diye ümit ediyoruz. Zarar gören seralar var ama çok ciddi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sevgililer Günü tüm çiçekçilerin bayramı. Herkes o günü bekliyor. Çok ciddi bir sirkülasyon oluyor. Yüzümüz güler diye umut ediyorum" dedi.

İzmir'in çiçek üretiminde çok ciddi bir üretime sahip olduğunu, çiçekçi esnafı olarak yerli ürünleri satmayı tercih ettiklerini belirten Kar, Sevgililer Günü'nde oluşan yüksek talep nedeniyle iç piyasa üretiminin yetişmediği durumlarda ithalatın yapılabildiğini, bu yıl ise ithalatın yüksek bir oranda olmasını beklemediklerini kaydetti.

"Yıllardır ürünü pahalıya bile alsak en uygun fiyatla satmaya çalışıyoruz" ifadesini kullanan Kar, "Geçen sene kalitesine göre gülleri 5 lire, 7,5 lira ve 10 liradan sattık. Bu sene de aynı fiyata satacağız. Değişen hiçbir şey yok. 3-4 sene önce de bu paralara satıyorduk. Fiyatlarda hava şartlarının getirdiği olumsuzluklardan kaynaklanan herhangi bir artış olmayacak" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sevgiliye "zamsız" gül hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sevgiliye "zamsız" gül haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı