"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilimin annesinden çekiniyorum

Güzin ABLA

İstanbul'dan Çiçek

Güzin abla, ben 18 yaşında bir genç kızım. İki yıldır bir gençle yakınlığım var. O şu anda askerde. Askerden döndüğü zaman evlenmeyi düşünüyoruz. Ancak beni düşündüren onun ailesi. Daha doğrusu annesi ve ablası. Babası çok iyi bir insan, ama annesi çok büyük sorun yaratacağa benziyor. Bir tanıdığımız ablasına benden söz etmiş ve sevdiğim gençle belki de evlenebileceğimizi söylemiş. Ama ablası ‘‘Onun evleneceği genç kız benden güzel olmalı, uzun boylu ve endamlı olmalı. İyi hoş kız, ama kardeşime uygun değil’’ demiş. Çevremden öğrendiğime göre annesi askerden dönünce evlensin diye kız araştırıyormuş. Sevdiğim genç de benim için ‘‘Aramızda ciddi bir şey yok’’ demiş. Artık bunu ailesinin yanında mı söyledi bilemiyorum. Zaten herkes o genç çok iyi bir çocuk, ama annesiyle yapamazsın diyor. Babam da benim onunla evlenmemi istemiyor. Ben şimdi ne yapmalıyım?

***

Sevgili kızım, annesini, ablasını bırak bir kenara önce bu genç seninle ciddi olarak evlenmeyi düşünüyor mu, sen onu anlamalısın. Bu dedikodular pek hoş değil. Annesiyle ablasını kırmak istemese bile seninle ilgili böyle olumsuz konuşmamalıydı. Anladığım kadarıyla bu genç seninle ilgili kararsız. Belki ailesinin etkisi altında olabilir. Ama bu etki her zaman süregelecektir. Aile çok önemlidir kızım. ‘‘Ne olacak ben ailesiyle evlenmeyeceğim ki’’ diye düşünebilirsin. Ama işin aslı öyle değil. Aile çoğu zaman evliliklerde çok önemli rol oynar. Maalesef istemedikleri bir gelin ya da damat olursa, artık bu evliliği bozmak için ellerinden geleni yaparlar, ne yazık ki...X