"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilimin ailesi beni istemedi

Sevdiğim gencin ailesi “bizim kafamızdaki gelin tipi bu değildi” diyerek beni istemedi.

Sevgili Güzin Abla, ben 30’una yaklaşmakta olan bir kızım. Derdim çok büyük; 10 senedir tanıdığım kişiyle sevgili olmaya karar verdik. Başlarda her şey çok güzeldi, ama ilişkimizi ailelere açtığımızda işler çığırından çıktı.
Benim ailem bu genci önceleri bana çok yakıştırıyordu ve bu beraberliğin arkasında olduklarını hissettiriyorlardı. Bir yılbaşını onunla Ankara’da yaşadığı evde geçirdik. Ertesi gün beni kız kardeşleri ile tanıştırdı, bu olay daha sonra ailesine de yansıdı. Dini açıdan oldukça tutucu oldukları için benim hakkımda önyargıları oluştu. Biz aslında hiçbir şey yaşamamıştık. Ama “bizim kafamızdaki gelin tipi bu değildi ama sen bunu beğendiysen, ne yapalım bu olsun bari” şeklinde yaklaşımları oldu.
“Düğün yaparız ama takılan altınları biz alırız”, “Kızı istemeye gideriz ama evde içki şişesi varsa kaldırsınlar” gibi ifadeleri ailemi delirtti. Annem bu işin olamayacağını, aramızdaki kültürel farklılıkların çok önemli olduğunu, bunun ileride sorun yaratıp evliliğimize yansıyacağını söyledi. Aile rızası olmadan yola çıkmayı doğru görmedim ve bitirdik.
O Amerika’ya gitti, uzun zamandır görüşmüyorduk ama bir mail ile tekrar irtibata geçtik. Kafam çok karışık, aklımda hep o var. Bir yandan da tekrar bir araya gelsek, “Yine aynı sorunlar olacak” diyorum. Çok karışık duygular içindeyim, çok mu mantıklıyım yoksa çok mu cesaretsizim, karar veremiyorum.
Fikirlerinize ihtiyacım var. Lütfen size gelen binlerce mektup arasından bana da tavsiyenizi esirgemeyin. Çok yorgun ve ümitsiz hissediyorum artık kendimi.

Rumuz: Çare

Güzel kızım, beni bağışla ama annene hak vermemek elde değil. Senin ailenin yapısıyla, onlar arasında çok büyük bir uçurum var... Daha şimdiden seni küçümser bir tavır sergileyen bu aile, son derece anlamsız ve haksız bir şekilde size takılacak altınlara göz koymuşlarsa, bu işin sonu gelmez.
Seni hep tenkit edecekler, sevdiğin adamı etkileyecekler, senin giyimine kuşamına yaşam tarzına karışacaklar. Eğer zayıf davranırsa, eşin olacak adamın parasına bile göz dikebilecekler. Bu yüzden de ikinizin arasında sular hiç durulmayacak. Ailesi yüzünden mutluluğu bir türlü yakalayamayacaksınız kızım, bu yüzden iyi düşünmelisin...

Annem kansere yakalandı bir an önce evlenmemi istiyor

Merhaba, ben 24 yaşında bir okurunuzum. Annem göğüs kanseri, yıllardır tedavi oluyor.
Annem 35 yaşındayken üç çocukla dul kalmış. Şu anda 47 yaşında ve evlenip bir yuva kurmamı istiyor. Üç yıldır devam eden bir ilişkim var. Annem her defasında artık evlenmem gerektiğini söylüyor. Ama birlikte olduğum kişiyle evlenmemiz pek mümkün değil. Onu sevdiğim, yanında mutlu olduğum için ilişkimi sürdürüyorum. Bana bir akıl verirseniz sevinirim. - Rumuz: Y.Y.
Annenin genç yaşta böyle bir hastalığa yakalanmış olması gerçekten çok acı. Umarım bir an önce atlatır.
Bir anne olarak endişelerini de çok iyi anlıyorum. Her şey iyi gitmezse, senin bu dünyada yalnız kalmandan endişe ediyor olmalı.
Sevdiğin adamın evli olduğunu düşündüm, bu nedenle evlenemiyor olmalısınız. Bence onu olmayan bir ilişkiyi sürdürmemelisin. Gerçekten de aklı başında bir evlilik yapmayı düşünmelisin artık.

X