"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilim beni üç kez aldattı

2,5 yıldır birlikte olduğum sevgilim beni tam üç kez aldattı. Bense onu her seferinde affettim.

Güzin Abla, ben 18 yaşında bir genç kızım. 2,5 yıldır süren bir ilişkim var. İlişkimiz boyunca sevgilim beni üç kez aldattı. Tabii bunlar sadece benim yakalayabildiklerim.
İlkinde, aynı semtte oturduğum bir kızla aldattı beni. Ben öğrenince barışmam için elinden geleni yaptı, ben de dayanamayıp barıştım.
Ancak beş ay sonra yine aldatıldığımı öğrendim. Üstelik bu sefer görüştüğü kişi arkadaşımdı.
Kız biliyordu çıktığımızı, ben de onların konuştuğunu biliyordum ama aklıma hiç kötü bir şey gelmiyordu.
Bunu da öğrendiğimde o kızı bırakıp yine bana döndü, yalvardı yakardı, yine affettim.
Her seferinde mutlaka bir bahanesi vardı. Beni, kızları tanımak için aldattığını söylüyordu.
En son iki ay önce aldatıldım. Öğrendikten iki gün sonra erkek arkadaşıma onunla buluşmak istediğimi söyledim. Yüz yüze konuşup her şeyi anlatmasını istiyordum.
Buluştuk ve ona beni sevip sevmediğini sordum. Beni çok sevdiğini, benim yerimin başka olduğunu, o kızın umurunda bile olmadığını söyledi. “Sen iste, şimdi ayrılırım” dedi, ben de “Ayrıl o zaman” dedim. O kıza beni sevdiğini, bensiz yapamadığını söyleyip ayrıldı. Yine barıştık.
İlişkimiz devam ediyor ama doğal olarak ona hiç güvenmiyorum. Hep bir şey yapacak diye bekliyorum. Üstelik bana çok karışıyor; giyinmeme, erkeklerle konuşmama, bir yere gitmeme...
Biz aynı yaştayız. O çalışmıyor, açıköğretimde okuyor. Ben bu sene üniversiteye gideceğim ama o hâlâ lise 2’de.
Ailem beni ona vermez, bizim sonumuz yok. Ne yapacağımı bilmiyorum.  Onu çok seviyorum, ondan ayrıldığımda perişan ve çok mutsuz oluyorum. Ama onunla da olmuyor. Bir akıl ver ne olur abla.

Rumuz: Çaresizim

Hata, hata, hata... Seni üç kez aldatmış, sense her defasında affetmiş ve ona dönmüşsün. Ne istediğini bilmeyen gençlerden biri işte o da.
Henüz duyguları, mantığı, hayata bakış açısı yerine oturmamış, hiç olgun değil ama seni sevdiğini söylüyor, sen de inanıyorsun, çünkü inanmak istiyorsun.
Aslında dönmeyerek ona hayatının dersini verebilirdin ama yapmıyorsun. Okuluyla, dersleriyle ilgilenip kendini hayata hazırlamak yerine, serkeşlik, çapkınlık, ondan ona gönül gezdirmekle zaman harcayan bu gencin ne sana ne de başkasına hayrı olur.
Umarım yaşı ilerleyip belli bir olgunluğa erişince aklı başına gelir. Ama kendini harcama onunla kızım, hiç mi gururun yok senin?

Evlilik çocuk oyuncağı değil, hemen pes etmeyin

Güzin Abla, yazılarını her gün okuyor, kendime dersler çıkarıyorum. Ben 35 yaşında, 17 yıllık evli, 16 yaşında ikizleri olan bir kadınım.
Evliliğimde o kadar büyük sorunlar yaşadım ki, anlatamam.
Evime tefecilerin gelip tehditler savurmasını mı, eşimin yalanlarını mı, aylarca eve para getirmemesini mi anlatayım...
Eşimin ailesi bile bana “Kızım çekme bunu, ayrıl, yazık sana” dedi. Ama ben kim ne derse desin yuvamı dağıtmak istemedim, ikizlerim için ayrılmadım.
Mücadelem de yıllarca sürdü. Hep eşimin yanında oldum. Pes edip, kendimi düşünüp ayrılsaydım çocuklara ne olacaktı? Onlar için dayanmak zorundaydım.
Şu an Allah’a şükür eşimle çok iyiyiz. Demek istediğim şu ki; insanlarımız çok tahammülsüz. Ufacık sorunlar karşısında hemen pes ediyorlar.
Ancak evlilik çocuk oyuncağı değil. Hele bir de çocuk varsa, onların psikolojisini düşünüp yuvalarını yıkmamalılar.
Bazı okurlarınız, eşlerinden sevgi görmediklerini söylüyor. Demek ki onlarda da bir sorun var. Hep hatayı karşıdakinde bulmak yanlış. Hayatta her şey karşılıklı...
Rumuz: Filiz

Sevgili kızım, olgunluğunu çok takdir ettim. Hele seninki gibi genç yaşta yapılan evliliklerde gerek erkek, gerekse kadın evlilik oturuncaya kadar badireler atlatmak zorunda kalabiliyorlar. Bunun için de gerçekten mücadele gerekiyor.
İhanet, şiddet ve kötü muamele dışında dayanmak, sabretmek, evliliğin selameti için gerekli olabiliyor. Boşanmalardaki inanılmaz artış, beni gerçekten çok üzüyor.

X