"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilim Askerden Sonra Değişti

Güzin Abla

B.U /

Sevgili Güzin Abla, ne olur bana sakın kırılmayın ama günün birinde size mektup yazacak hale geleceğimi hiç düşünmemiştim. Yani 'Güzin Ablalık' olacağım aklıma bile gelmemişti. Derdime artak kendim çözemiyorum. Tek çarem sizsiniz. Hayatımdaki gençle beş yıldır beraberiz. İki yıldır da nişanlıyız. 18 aylık askerlikten birkaç ay önce döndü. Çok büyük değişiklikler olmuş. Daha önce çok mutluyken şimdi bana karşı soğuk ve uzak bir insan var karşımda. Beni eskisi gibi sevmediğini söylemekten çekinmiyor. Ancak ayrılmak isteyip istemediğinden de emin değil. Ona karşı çok sabırlı davrandım. Askerden yeni geldi, diye düşünüp bütün kabalıklarını affettim. Ancak artık savaşacak ve sabredecek gücüm kalmadı. Onu kaybetmek istemiyorum ama onu ne kadar seversem seveyim, yine de sabırımın bir noktada tükendiğini hissediyorum. Ona sorarsanız 'Ben artık değiştim. Eskisi gibi olamam' deyip, kestirip atıyor. Gerçekten de eskiden bana karşı sevgi dolu, saygılı bir insan olan nişanlım şimdi soğuk, ilgisiz, bomboş biri oldu çıktı. Ben hep düzelecek, diye kendi kendimi kandırdım. Ama görüyorum ki hiçbir şey düzelmiyor. Lütfen ablacığım, beni çok yıpratan bu ilişkiyi sürdürmeli miyim? Ya da ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

Sevgili Kızım, bildiğin gibi askerlik dönemi erkeklerin üzerinde zaman zaman bir takım duygusal değişikliklere yol açabiliyor. Özellikle Güneydoğu'da askerliğini yapan gençler, orada yaşadıkları gerilimli günlerin sonunda, hele biraz da hassas bünyeliyseler, depresyona bile girebiliyorlar. Her gün, ölümle karşı karşıya kalmak, doğunun zor iklim ve coğrafi koşularıyla mücadele etmek, sevdiklerinden uzakta, ’’gidip de dönmemek var’’ psikolojisi içinde, askerlik yapmak elbette ki onlarda bunalıma yol açabiliyor. Onun bu 18 ay içinde nelerle karşılaştığını bilemezsin ki... Üstelik erkekler, bu duygusallıklarını göstermekten kaçınırlar, sanki duygusallık zayıflıkmış gibi, bunu saklamak için çırpınırlar. İşte bu nedenle ona biraz zaman tanımalısın. ’’Ben artık eskisi gibi değilim’’ demesi boşuna değil. Bu dönemde belki gerçekten duygusal bir karmaşa yaşıyordur. Evliliğe kendini hazır hissetmiyordur. Seninle nişanlı olduğu için de herkese karşı kendini evlenmek zorunda hissediyor, ne yapacağını bilemiyordur. Bırak kızım bir süre dinlensin. Onu hiçbir şeye zorlama. Sevgisini de sorgulama. Aslında senden soğumamıştır ama belki şu anda duygularını tahlil edecek durumda değildir. Bırak kendi haline, seni istediği zaman arar. Aramadığı zaman sitem etme. Ona daha çok arkadaşça davran. Bir sevgili, nişanlı gibi değil, onu güldüren, hoşça vakit geçirten, sevimli bir dost gibi davran. Zaman içinde her şey yerli yerine oturacaktır, üzülme. Bırak o sana kendiliğinden yakınlaşsın.

X