"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgililer Günü kutlu olsun

Bugün Sevgililer Günü ve de sizler aşkla, sevgiyle yanıp tutuşuyorsunuz... Sevgi ne kadar güzel bir duygu. Hayatın anlamı. Tabii acı vermediği sürece.

Ben de bugünü aşk, sevgi üzerine yazılmış bu çok anlamlı satırlara ayırmak istedim. Sevgililer Günü’nüzü kutlarım canım okurlarım... Önce sevgili Can Yücel’i anmadan olur mu?

Aşk ve ayakkabılar

"Aşklar da ayakkabılar gibidir... Bazıları çamur yağmur, toz toprak, kar buz gibi her türlü kötü hava koşullarına dayanıklıdır.

Bazıları ise ummadığınız kadar kısa zamanda çabucak yamulur. İlk yağmurlu havada altı açılır veya güzel havalarda bile iki günde bozulup gider.

Aşkları da ayakkabılar kadar itinayla seçmezseniz, tıpkı ayağınızda olduğu gibi yüreğinizde nasır oluşabilir...

Evet, aşk ayakkabıdır. Aynen ayakkabınıza bakım yapmayıp hor kullandığınız zaman kolayca eskittiğiniz gibi, aşkınıza da dikkatli davranmayıp özen

göstermediğiniz zaman kısa sürede eskitirsiniz.

Ve nasıl ki delik bir ayakkabıyı tamir ettirdiğinizde yalnızca bir miktar ömrünü uzatmış olursanız; delik bir aşkı onarmaya kalkıştığınızda da asla eskisi gibi olmayacaktır!"

<ı>CAN YÜCEL

İçimizdeki kapıları sevgi açar

"Yaşamdaki temel ders sevgidir. Sevgi o kadar güçlüdür ki, hiçbir şey onu bozamaz. Üstelik elle tutulabilen bir şey de değildir. Onu tanırsın ama dokunmaya kalktığında o elinden cıva gibi akıp gider.

Sevgi sahiplenilemez; o rüzgar kadar özgürdür ve nereye gitmek isterse oraya gider. Ona kapılıp gitmelisin.

Sevgi birliktir, bütünlüktür. Sevgi sınır tanımaz, engel tanımaz. Sevgiyle birlikte özgürlük de gelir. Bir ruhu sınırlayan ve zincire vuran korkudur; sevgiyse özgürleştirir ve tüm zincirleri kırar. Sevgi tüm kapıları açar, yaşamları değiştirir ve en katı kalpleri bile yumuşatır.

Sevgi yaratıcıdır; yapılandırır, birlik ve uyum içinde güzelliği yaratır. O, her şeyi mümkün kılar, hiçbir şeye karşı değildir. Sevgi öyle bir neşe getirir ki, bastırılamaz. O neşeli bir yaşam şarkısıdır.

Senin yüreğinde sevgi var mı? Başkalarına sevgi duyabiliyor musun? Sevgi senin özünden doğar ve daima dışarıya taşar da taşar..."

<ı>EILEEN CADDY/ FINDHORN

Sevgiyle yaşamak

"Çocuklarımıza sevgimizi hissettirerek, sevgimizin ışığını dolu dolu yansıtarak anne babalık görevlerimizi yapmalıyız. Sevgilimize; tüm sımsıcak duygularımızı, ilk anlardan itibaren ifade edebilmeli, sevgimizi en yoğun şekliyle anlatabilmeliyiz. Sevgide tasarruf yapmaya kalkarsak, bayatlatıp tadının değişmesine neden olabiliriz. Turfanda, ama en bol olduğu zamanda, sevgi dolu dolu yaşanmalı. Rengi değişip solmadan ve tadı kaçıp lezzeti bozulmadan...

Sevgiyi balıkların pullarına işlesek, sahildeki çakıl taşlarıyla paylaşsalar. Paylaşıldıkça çoğalıp, denizler sevgiyle dolsa... Kuşların kanatlarına yükleyip dünyanın dört bir yanına yaysak sevgiyi... Bulutlara yazsak, yağmur kadar bereketli sevgiler yağsa üzerimize...

Güneş doğarken her sabah, sevgiyle doğsa. Yıldızlar, geceleri sevgiyle göz kıpsa... Ve sevgiyle dönse dünya... Sevgililer Günü’müz kutlu olsa!"

<ı>EMEL AYGÖREN ŞEN

Öyle bir sevda ki bu


"Seni sevmekle başladı hayatımın en anlamlı günleri. Kim bilir belki de hayatımın gizlerini, yüreğimle seni görmeye başladıktan sonra açığa vurdum. Seni tanımak seni sevmek zor, ama bir o kadar da keyifli bir yolculuğa çıkmak için yapılan heyecanlı bir hazırlıktı. Öyle bir sevdaydı ki bu, yazı, kışı, ilkbaharı ve sonbaharı bir yürekte buluşturuyordu.

Káh Muson yağmuru oldun gözlerime yağdın, káh çöl fırtınası oldun yüreğime estin, káh güneş oldun buz tutmaya başlayan tenimi ısıttın.

Seni sevmek, seninle olmak zaman zaman sırtımda yük olan hayatı bir bakıma ciddiye almak, bir bakıma da tiye almak demekti.

Yüreğimdeki acıya dayanıyorsam

Hálá yaşıyorsam ve hálá içimde bir umut varsa

Seni özlediğim, seni sevdiğim içindir

Bu gece de erken çöktü yalnızlığıma

Hasretini yüreğime gömdüm

Sevdan ince ince sızar gözlerimden

Tenim ateş olmuş yangınlarda

Arar seni, sesini, bir de tenini.

Ruhuna ihanet etmeden, sadece yüreğinin sesini dinleyerek onun izinden gidebilir misin?

Söyle ey sevgili, sen gerçekten bana aşık olabilir misin?"

<ı>MUHİTTİN ERSUNGUR, Çukurova Üniversitesi/AdanaBelki de imkansız olduğun için aşığım sana

"Sevgililer Günü’nü hep yalnız geçirdim. Ancak bu sene farklı olacak. Buradan hayatımın anlamına seslenmek istiyorum. Seni çok seviyorum, iyi ki varsın!

Nasıl uzaktaki yıldızlar parlak gelirse insana, uzak olduğun için tutkunum sana. Hani bazı aşklar imkansız gelir ya, imkansız olduğun için aşığım sana..."

<ı>Erşan’dan hayatının anlamına
X