Ege Haberleri

EGE

  Sevgi timi göreve

  Bülent KATARCI / İZMİR
  06 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2009 - 19:55

  Emniyet Müdürü Yılmaz, ilk kez Ankara’da uygulanan projeyi İzmir’de başlatarak ilköğretim birinci sınıflardaki 60 bin öğrenciye trafik eğitimi verileceğini açıkladı.

  İZMİR Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, trafikte sevgi seferberliği başlatacaklarını belirterek, “Vatandaşların trafikte sevgi eksikliğini bu seferberlikle  aşıp herkesi birbirine sevgi ve saygılı olmasını sağlıyacağız. Bu projeye de ilköğretime başlayan çocuklarımızdan başlanacak” dedi. “Ailemin ve ülkemin trafik polisiyim” diyen Yılmaz projeyi şöyle açıkladı:
  Trafik büyük problem
  “İzmir’de trafik bir problem, herkes kırmızı ışıkta duracağını biliyor, ama durmuyor. Burada demek ki bir kültür eksikliği, eğitim eksikliği var. Veya yanlış bir kültürün  uygulanması var. Sevgisizlik, saygısızlık var. En azından insan olarak kendi canınızı, aracınızın mal varlığını düşünseniz durmanız lazım. Trafik önemli bir olgu ve önemli bir olay, ülkemiz için çok önemli bir sorun. Bununla  ilgili ‘Ailemin ve ülkemin trafik polisiyim’ diye çalışmamız var. Hedef kitlemiz  ilköğretim birinci sınıf çocuklarımız. 10 sene sonra bu çocuklarımız üniversiteye giden, sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Onları koruyup kollamak ve yarına  hazırlamak için bu kitleyi seçtik. Proje Ankara’dan sonra İzmir’de uygulanacak.  Ankara’da 480 bin çocuğa eğitim ve kimlik kartı vermiştik. Bunu keşke bütün illerde uygulasak. İzmir’de bu dönem başlıyoruz. İnşallah İzmir diger illere örnek olur.” Emniyet Müdürü  Ercüment Yılmaz, yeni okula başlayan çocukların birinci dönemde okuma yazmayı öğreneceğini belirterek, şöyle konuştu:
  “O sürede Milli Eğitim Müdürlüğü ile çocuklarımızın fotoğraflarını, isim soyisimlerini ve okul numaralarını alacağız. Birer kimlik kartı bastıracağız. Kimlik kartının üstüne bunları işleyeceğiz. Daha sonra arka yüzüne çocuklarımızın kendi uyacakları kurallar,  anne babaların uyacakları kurallar yazacak.
  60 bin çocuğa kart
  İlgiyi, sevgiyi birlikteliği görecekler. Neden ilköğretim çağını seçiyoruz? Üniversiteye giren ya da üniversiteyi bitiren çocuğumuz meslek sahibi olmuş insanımız bunları biliyor onları değiştirmek zor. Ağaç yaşken eğilir. Biz, daima çocuklarına ilgi gösteren toplumuz. O çocuklarımız 18 yaşına gelene kadar anne babayı yönetir. Anne, baba, dede olarak çocukların ve torunların her istediğini yaparız. Yanlışlık burada. Onlar bizi yönetir, biz anne baba olarak 18’inden sonra çocuğumuzu yönetmeye kalkarız.”
  İzmir’de ilköğretim birinci sınıfa gidecek 60 bin çocuğa kimlik kartı hazırlanacağını söyledi.

  Kırmızı ışıkta duracağım

  Kartın arkasında, “Kırmızı ışıkta duracağıma, okul servis aracı durmadan inmeyeceğime, binmeyeceğime, trafiğin yoğun olduğu sokaklarda, caddelerde oyun oynamayacağıma, karşıdan karşıya geçerken önce sağa, sonra sola bakacağıma, annem babam emniyet kemerini takmadıysa ‘tak’ diyeceğime, ‘alkollü araç kullanma’ diyeceğime, ‘aşırı süratli araba kullanma’ diyeceğime söz veriyorum” yazacak ve çocuklar söz verecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı