"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgi emek mi

Sevgili Güzin Ablam;

insanların en yakınlarına sırt çevirdiği, dostluğun kelimelerde kaldığı, insanlığın parayla ölçüldüğü, ne hatırın ne sevginin kaldığı şu zamanda senin koca yüreğini insanlara açman ve onların dertlerine derman olmaya çalışman gerçekten ayakta alkışlanacak bir durum. Yerin cennetlik olmalı.

Hayattaki tüm olumsuzluklara karşın başımı kaldırıp çevreme baktığımda yine de içimden "Şükürler olsun" diyorum; aç değilim açıkta değilim, karnım tok sırtım pek. İnsanların dertlerini tasalarını okuduğum zaman genelde kendime kızıyorum; "Seninki de dert mi Allah aşkına, şımarıklık sadece" diyorum içimden. Bazense içimdeki fırtına ne yaparsam yapayım dinmek bilmiyor. Oturmuş sana yazıyorum, sana sığınıyorum adeta...

Ufak ufak gözyaşlarını biriktirip sonra denizde boğuluyorum, bu bana oldukça acı veriyor.

Sevgi nedir Güzin Ablam? Yürek çarpıntısı mıdır? Emek midir? Ben insanları incitmek istemiyorum artık; sevgi nasıl olmalıdır bilmiyorum. Bana yaklaşan temiz, dürüst insanları, emek verenleri, saygıda ve sevgide kusur etmeyenleri hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. İnsanların hayalleriyle oynamak istemiyorum. Sırf iyi diye, emek veriyor diye, saygılı diye, dürüst diye karşımdakini sevdiğimi sanmak istemiyorum. Yoksa seviyorum da ben mi sevgiyi başka bir şey sanıp bunun farkına varmıyorum? Bu zamanda kendisine değer veren, emek veren, sevip sayan, el üstünde tutan birini sırf yüreğim kıpır kıpır olmuyor diye reddetmek doğru mu? Doğru olan nedir?

Öyle aklım karışık ki!

Ne olur bana bir akıl ver ablacığım...

RUMUZ: HERİN


Hakkımdaki o güzel düşüncelerin için yürekten teşekkürler... Umarım bunları hak ediyorumdur.

Bana sevgiyi anlatmamı istiyorsun kızım; sevgiyi, aşkı nasıl anlatsam... Şairler, yazarlar, filozoflar bile tam anlamıyla açıklayamamışlar. Sevgi elbette ki yürek çarpıntısıdır; o inanılmaz heyecandır; sevgiliyi uzaktan gördüğünde bile bacaklarının titremesidir. Coşkudur, mutluluktur. Onun için dağları devirecek kadar kendini güçlü hissetmektir. Onun için yapamayacağın yoktur. Kendini unutmak, o olmaktır...

Ama bazen bu sevgi ilk bakışta da çarpar seni. Bazen de yavaş yavaş gelir ve yüreğine yerleşir. Bazen karşındaki bu sevgiyi hak ettiği için gelir. Bazen ise hak etmediği halde, yine de yüreğine hükmedemezsin. Ama her ne olursa olsun, aşk, sevgi insanı yüceltir. Bulutlarda uçurur. Bazen de beklediğin halde gelmeyebilir.

Çehov’un çok sevdiğim bir sözü vardır, "Aslında önemli olan aşık olduğun değil, aşık olmaktır." Umarım beklediğin aşka kavuşursun.

Babamın başka bir kadınla ilişkisi var

Sevgili Güzin Abla, ben 17 yaşında genç bir kızım. Fransa’da ailemle beraber yaşıyorum. Babam Kurban Bayramı’nda Türkiye’ye gitti ve geldiğinde çok değişmişti ( mesela hep aşk şarkıları dinliyor, şiirler okuyor). Ben hayatında bir başka kadın olduğundan şüpheleniyordum, ama emin değildim. Bir akşam babam telefonunu yanımda bırakmıştı, televizyon izliyordu. Telefonuna bir mesaj geldi. Telefonun rehber bölümüne, resimlere ve mesajlara şifre bırakmıştı! Şifreyi buldum ve okudum. Bir kızdan gelmişti ve mesajda şunlar yazıyordu: "Aşkım, canım seni çok seviyorum..."

Çok kötü olmuştum, hiç kimseye belli etmeden okuduğum mesajı sildim. Bu yaşta psikolojim alt üst oldu; ne yapacağımı bilmiyordum. Annem yattıktan sonra babamla konuştum. Babam bana bağırdı, kızdı ve evden gideceğini söyledi. Annemin hiçbir şeyden haberi yok. Ne yapmalıyım Güzin Abla? Çok kötü durumdayım, artık sağlıklı düşünemiyorum; geceleri uykumda aklıma geliyor. Kızın numarasını aldım, erkek arkadaşıma verdim. O aradı, ama kız telefonu yüzümüze kapatıyor. Ailemizin yıkılmasını istemiyorum, en küçük kardeşim henüz 5 yaşında. 

RUMUZ: BABAM


Ah şu erkekler! Babanın annene yaptığı bu haksızlık bir yana, seni bu gencecik yaşında böylesine huzursuz etmeye ve sana böylesine mutsuzluk vermeye hakkı var mı?

Belli ki başını döndüren bir kadın var ortada. Belli ki orta yaş bunalımı içinde ve genç bir kadının ona yaşattığı bir heyecana kapılmış gidiyor. Sabırlı olmalısın kızım; babanın üstüne üstüne gitmemelisin. Annen bir şey hissetmemeli. Babanla konuştuğuna göre, kafasını önüne koyup düşünecektir. Ama bunun için ona zaman ver; umarım kısa zamanda aklını başına toplar.

Bayrampaşa Belediyesi hayvanlara dijital kimlik uyguluyor

Evcil ve sokak hayvanlarımıza uluslararası kimlik geliyor.

Bayrampaşa Belediyesi tarafından uygulamaya konulan mikroçip kimlik uygulamasıyla ilçe genelindeki tüm evcil ve sokak hayvanlarına dijital kimlik verilirken; tüm bilgiler internet ortamında kayıt altına alınacak.

Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, ilçe genelindeki sahipli ve sahipsiz hayvanları kayıt altına almak, onlara kalıcı bir kimlik kazandırmak ve kaybolma ve çalınmalara karşı korumak amacıyla mikroçip kimlik uygulamasına başlıyor.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan kulak küpesi ve dövme gibi alternatif kimlikler, zaman içerisinde kırılma, düşme, kimlik numarasının net olarak okunamaması gibi dezavantajlar taşımaktadır ve bu nedenle de ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir. Bu uygulama sayesinde internet üzerinden uygulanan aşılar, operasyonlar, evcil hayvana ait özel bilgiler ile gelecekte yapılması gereken aşı ve kontrollerin görülmesi mümkün olabilecektir. Bu çağdaş uygulama için Bayrampaşa Belediyesi’ni kutlarım.
X