Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Sevemez kimse seni’ diye mırıldanıp eşine veda etti

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  14 Ocak 2012 - 01:32Son Güncelleme : 14 Ocak 2012 - 15:08

  Kıbrıs davasının en önemli ismi, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Mayıs ayında geçirdiği beyin kanamasının ardından sürdürdüğü inişli çıkışlı yaşam mücadelesini dün akşam saat 22.00’de kaybetti.

  Suni solunum cihazı takılmadan önce yoğun bakımdaki son sözleri, yine Kıbrıs sorunu oldu ve Kıbrıs Rum tarafına “Burası bağımsız bir cumhuriyettir” mesajı yolladı. Eşi Aydın Denktaş’a da “Sevemez kimse seni..” şarkısını mırıldandı. 88 yaşında yaşamını yitiren Denktaş, salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek.

  KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

  Rauf Denktaş hafta başından bu yana başkent Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi görüyordu. İshal rahatsızlığıyla başlayan ve iç organlarının yetersizliği ile devam eden rahatsızlığı dün akşam kritik aşamaya geldi ve kalbi saatler 22.00’yi gösterdiğinde durdu. Doktorları önce aileye bilgi verdi ve ardından KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük’ün huzurunda Denktaş’ın ölümü ilan edildi. Başbakan İrsen Küçük, Denktaş’ın salı günü devlet töreniyle defnedilmesini düşündüklerini açıkladı.

  DOKTORLARI DENKTAŞ'IN ÖLÜM HABERİNİ BÖYLE VERDİ / WEB TV 

  İŞTE FOTOĞRAFLARLA DENKTAŞ / WEB TV

  Günlerdir hastanede nöbet tutan Denktaş ailesi, gözyaşlarına boğuldu. Haber kısa sürede KKTC’ye yayıldı.Televizyonlar özel yas yayınına geçerken, yüzlerce Kıbrıslı Türk de hastaneye akın etti./images/100/0x0/55eadabbf018fbb8f89af968 

  Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş, “Babam sağlığında bazen 1985 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Raif’in yanına gömülmek istediğini söylerdi. Ama nereye nasıl gömüleceğini ailenin de onayıyla Kıbrıs Türk halkın karar verir” dedi. Denktaş için yapılacak devlet töreni ve nereye nasıl gömüleceğine KKTC Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi bekleniyor.

  İŞTE CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NUN O AÇIKLAMALARI / WEB TV

  DENKTAŞ'IN OĞLUNDAN İLK AÇIKLAMA / WEB TV

  Eşine son sözleri: Sevemez kimse seni?

  Önceki geceyi Rauf Denktaş’ın yanında geçiren kızı Ender Vangöl, babasının solunum cihazına bağlanmadan önce yoğun bakımdaki anlarını Anadolu Ajansı’na anlattı.

  Kızıyla konuşmasında, eşi Aydın Denktaş’a olan sevgisini, evlatlarına bağlılığını dile getirerek, Rum tarafına mesaj gönderen Rauf Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinden de bahsetti. Babasının sürekli yatmaktan dolayı ağrısı olduğunu, konuşarak durumunu izah etmeye çalıştığını anlatan Ender Vangöl, Denktaş’ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, “Sizleri kaybetmekten korkuyorum” dediğini aktardı.

  “Hristofyas diye bağırdı...”

  Babasının, Rumca bir şeyler söylediğini, “Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, “Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir’ dedi ve ‘Hristofyas’ diye bağırdı” ifadesini kullandı.

  Ender Vangöl, Denktaş’ın, Kıbrıs müzakerelerinden bahsettiğini, toprak ayarlamalarına, iskana değindiğini ve “Nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar” diye sorduğunu kaydetti. Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ile iki kızı hayatta.

  Denktaş, Türk ve KKTC bayraklarıyla örtüldü.

  EN SON DOKTORLARINI ZİYARET EDERKEN GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV 

  KKTC BAŞBAKANI'NIN AÇIKLAMALARI / WEB TV 

  RAUF DENKTAŞ HAYALLERİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI / WEB TV

  DENKTAŞ HAYATINI KAYBETTİ / WEB TV 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı