"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevdiğim evli ve çocuklu bir kadın, ben ise henüz öğrenciyim

Sevgili ablacığım, sizi çok seviyor ve takdir ediyorum. Lütfen yardımlarınızı benden de esirgemeyin.

Ben 21 yaşında genç bir erkeğim. Üniversitede son sınıftayım. Yakında mesleğimi ele alacağım ama benim çok ciddi bir sorunum var; hemen hemen 3 yıldır benden 7 yaş büyük bir hanıma çılgınlar gibi aşığım.

Üstelik bu hanım evli ve iki çocuk annesi. Yine de benim kalbimde ondan başkasına yer yok. Onun da evliliğinde çok mutsuz olduğunu biliyorum. Bana çok yakın davranıyor ama geleceğimiz olmadığını o da biliyor.

Zaten aramızda pek çok engel var. Onunla seyrek de olsa gizlice buluşuyor, birlikte oluyoru.. Bu kaçamak buluşmalarla yetinmem çok zor. Ama başka çaremiz olmadığını o da söylüyor. Zaman zaman da telefonlaşıyoruz. Ancak ben bu durumu annem dahil hiç kimseye açamıyorum. Herkesten tepki göreceğimi biliyorum. Kimse bu yasak aşkımı kabul etmeyecektir. Bu yüzden size yazıyor ve hoşgörünüze sığınarak beni bunalıma sürükleyen bu durumdan nasıl kurtulabileceğimi söylemenizi bekliyorum.
RUMUZ: YASAK AŞKIM

Sevgili oğlum, aslında sen de içinde bulunduğun durumun zorluğunun farkındasın. Bu sevginin sana mutluluk vermeyip, bunalıma sürüklediğini de görüyorsun. Ancak bu sevgiden çok senin için tutku, hatta saplantı haline gelmiş bir duygu. Belki bu hanımı çok ulaşılmaz gördüğün için böyle bir tutkuya dönüşmüş sevgin. Aslında onu tanıdığın, 19 yaşının tüm saflığı ve heyecanı içinde bu hanım senin için olağanüstü bir çekicilik taşıyormuş.

Genç bir erkek için olgun bir kadının yakınlığı, onunla olan, eminim ilk cinsel deneyimin, seni bulutlara taşımış. Ama işte şimdi bu olmayacak sevgi yüzünden tüm dünyaya kapılarını kapatmışsın. Yazık olmuyor mu bu güzelim gençlik günlerine oğlum. Evli barklı, iki çocuk annesi bu kadınla, boşansa da, evlensen mutlu olabilecek misin? Bu evliliğe karşı çıkacak o kadar çok insan olacak ki çevrende... Hem sanırım o hanım da hiç böyle bir hayal peşinde değil. Eşinden boşanmayı, çocuklarını bırakmayı düşünmüyordur bile.

Bu gençlik sevdasını çok güzel bir anı olarak kabul etmelisin. Bir an önce ondan uzaklaşmalısın. Bunu elbette başaracaksın? Senin gibi duygulu ve saf bir insan için böyle bir yasak ilişkiyi daha fazla kaldırmak mümkün mü?
Her şeyden önce kendine yakıştırıyor musun bunu, bir düşün istersen?

Biraz daha romantik olmasını istiyorum

Sevgili Güzin Abla; benim hiç kardeşim veya ablam olmadığı için sorunumu size danışmak istiyorum, gerçek bir abla-kardeş gibi. Ben bir yıldır evliyim, eşimi de seviyorum fakat aramızda bazen problem çıkıyor. Problemler genelde onun beni anlamadığını düşündüğüm için çıkıyor. Bazen kitap okumasını ve biraz romantik olmasını istiyorum. Ama hayat şartları yüzünden birbirimizi fazla göremiyoruz. Tabii bu da canımı sıkıyor. Eskisi gibi bana ilgi göstersin ve beni sevdiğini her fırsatta söylesin istiyorum. İnan Güzin Abla eskiden sevgiliyken benim için ağlardı. Ayrıca yazılarınızı devamlı okuyorum; sizi çok takdir ediyorum. İnsanlara bu kadar candan, samimi cevaplar verdiğiniz için size yazdım. Sizin gibi biri oldukça gençlik daha bilinçli olacaktır. Herkes ve kendi adıma teşekkür ederim.
RUMUZ: ŞEKER KIZ

Benim canım evladım, hangi evlilikte erkek romantizmini, şefkatini, ilgisini bir kenara atmıyor ki? Günümüzde bütün evlilikler hep bu tür sorunlar nedeniyle çatırdıyor. Erkek genellikle evlendikten sonra, “ tamam artık evlendik, eskisi gibi iltifat etmeye, sevgimi göstermeye, onunla ilgilenmeye kendimi zorlamama gerek yok ” diyor. Rahatına bakıyor. Eşini genellikle evde yol arkadaşı, iyi bir dost olarak görmeye başlıyor. Eşler birbirlerine artık eski heyecanı duymuyorlar.
Kadın da biraz rahatlayıp, kendisini bırakabiliyor. Genç kızken, annesinin himayesi altında, ev işi yapmazken, sadece giyimine, kuşamına, bakımına zaman ayırabilirken, evlilik ona tabii ki bazı önemli sorumluluklar yüklüyor. Bir anda omuzlarına yüklenen ev işi, çocuk bakımı, eşin istekleri sonucunda o da o pek hoş ve ilgili sevgili olmaktan çıkıyor.

İşte karşılıklı olarak bir “ boş veriş” benimsenince de sorunlar ve şikayetler başlıyor. Belki sizinki biraz erken başlamış. Hem sanırım daha bebeğiniz de yok? Hele bir çocuğunuz olsun, sen o zaman gör sorunları? Gözünü korkutmak için değil, gerçekleri söylemek istiyorum.

Eşini karşına alıp konuş? İçine atma duygularını, beklentilerini bilmeli. Sana uyum sağlamaya çalışmalı. Boş vermemeli, bunca sevmiş olduğu kadının üzüntüsünden haberdar olmalı. Evliliğinizin flört döneminiz gibi olamayacağını da aklından çıkarma?
X