Ege Haberleri

EGE

  Sevdaları cimnastik hedefleri olimpiyat

  İZMİR, (DHA)
  01.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  KIZLARI Asiya Askerova ile Arslana Askerova'nın ritmik cimnastik alanında iyi bir eğitim alıp, çok başarılı olmalarını isteyen, bu uğurda eşini ve ülkesini bırakıp İzmir'e yerleşen Özbekistanlı anne Svetlane Bulatova, kızlarıyla birlikte olimpiyat hedefine adım adım ilerliyor. Küçük sporcular, Türkiye vatandaşlığına kabul edilip, olimpiyatlarda ay yıldızlı formayı giymek istiyor.

  29-30 Kasım'da Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Spor Kulübü tarafından yapılacak 1. Uluslararası Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Ritmik Cimnastik Turnuvası'na hazırlanan Şavkar Spor Kulübü sporcuları kız kardeşler Asiya Askerova ile Arslana Askerova'nın spor sevdaları filmleri aratmıyor.

  Kızları 10 yaşındaki Asiya Askerova ile 8 yaşındaki Arslana Askerova'nın ritmik cimnastik alanında iyi bir eğitim alıp, bir gün olimpiyat şampiyonu olmalarını isteyen Özbekistanlı anne Svetlane Bulatova, bu uğurda 5 bin kilometreye yakın yol kat edip çocuklarıyla İzmir'e yerleşti. Çok küçük yaşta cimnastiğe başlayan ve turnuvalarda başarılar kazanan çocuklarını Özbekistan'da eğitecek antrenör bulamayan anne, eşi Ajdar Askerova'nın da desteğini alınca İzmir'e geldi. Eşini ve memleketini bırakıp iki yaşındaki oğlu ve kızlarıyla 2013'te İzmir'e gelen anne, kızlarının iyi birer cimnastikçi olmaları için Şavkar Spor Kulübü'nde eğitim almalarını sağlıyor.

  Sevdaları cimnastik hedefleri olimpiyat

  HER ŞEY CİMNASTİK İÇİN

  "Her şey çocuklar için" diyen ve kendisi de 16 yaşına kadar sporla uğraşan Özbek anne Svetlane Bulatova, çocuklarının iyi birer sporcu, cimnastikçi olmaları için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi. Kızlarına ritmik cimnastik alanında iyi bir gelecek sağlamak için Türkiye'ye yerleşen Bulatova, en büyük hayalinin kızlarının olimpiyat şampiyonu olması olduğunu dile getirdi. Çocuklarının büyük zorluklara rağmen İzmir'de öğrenimlerini sürdürdüklerini ifade eden Bulatova, "Her şey çocuklarımın cimnastikte başarı yakalaması için. Onları mutlaka olimpiyatlarda şampiyonluk kürsüsünde görmek istiyorum. Kızlarımın olimpiyatlarda ay yıldızlı formayı giymesini, Türkiye'yi temsil etmesini istiyorum. Kızlarımın milli takıma seçilmesi için Türk vatandaşlığına kabul edilmesini istiyorum" dedi.

  Sevdaları cimnastik hedefleri olimpiyat

  Annesi ve kardeşiyle birlikte doğduğu toprakları bırakıp İzmir'e yerleşen 10 yaşındaki Asiya Askerova, 4 yaşından beri cimnastik yaptığını anlattı. 8 yaşındaki Aslana Askerova ise 3 yaşında cimnastiğe başladığını ve bu sporu çok sevdiğini belirtti. Hedeflerini olimpiyat şampiyonluğu olarak belirleyen kardeşler, cimnastiğin yaşam tarzları olduğunu, başarı için haftanın 6 günü günde 6 saat antreman yaptıklarını dile getirdi. Yoğun çalışma temposuyla yorulduklarını ifade eden kardeşler ülkelerinde bırakıp geldikleri ve dönem dönem kendilerini ziyaret eden babalarını çok özledikerini de vurguladı.

  Sevdaları cimnastik hedefleri olimpiyat

  Büyüğü 5. sınıfa, küçüğü 4. sınıfa devam eden Askerova kardeşler, Türkçe bilmedikleri için eğitimlerini güçlükle sürdürüyor. Spor konusunda çocuklarının hep yanında olan anneleri ise eğitimde de çocuklarının en büyük destekçisi. Çocuklarını okuldan alıp antremana götüren anne Svetlane Bulatova, gece yarılarına kadar da çeviri yaparak çocuklarının derslerine yardımcı oluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı