Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şevardnadze, Abhazya'ya Türk barış gücü istedi

  Hürriyet Haber
  09 Kasım 2001 - 08:53Son Güncelleme : 09 Kasım 2001 - 08:53

  Tiflis'te bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le birlikte basın toplantısı düzenleyen Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, Abhazya'dan çekilecek Rus askerlerinin yerine Türk barış gücü görmek istediklerini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, resmi ziyaret için geldiği Gürcistan`ın başkenti Tiflis`te temaslarının ardından Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile yaptığı ortak basın toplantısında, Türkiye`nin Gürcistan`ın sorunlarıyla yakından ilgilendiğini söyledi. Şevardnazde de, Abhazya’ya Türk barış gücü gönderilmesini istedi.  

  Türkiye ve Gürcistan`ın birbirlerinin sorunlarına kayıtsız kalamayacaklarını vurgulayan Sezer, ``Gürcistan`ın bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasının bizim için vazgeçilmez önemde olduğunu bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum`` dedi.

  Sezer, Kafkasya bölgesinde herkesin yararına olacak barış ve istikrarın sağlanmasında zaman yitirilmemesi gerektiğini belirtti ve “Türkiye ve Gürcistan olarak elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız” dedi.
  Şevardnadze de açıklamasında, Türkiye ile ilişkilerin duraklamadan, dinamik bir şekilde her alanda geliştiğine işaret ederek, sorunlu bölge Abhazya`dan çekilecek Rus askerlerinin yerine gelmesi düşünülen çokuluslu barış gücünde Türk askerini de görmek istediklerini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve beraberindeki heyetin bugün öğle saatlerinde Tiflis`ten ayrılarak Türkiye`ye dönmesi bekleniyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı