ANTALYA HABERLERİ

SES'ten fiili hizmet süresi zammı eylemi

DHA
20 Nisan 2016 - 15:56Son Güncelleme : 20 Nisan 2016 - 15:57

SES'ten fiili hizmet süresi zammı eylemi

DHA

 

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA) - SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi üyeleri, fiili hizmet süresi zammı konusunda, Sağlık-Sen ve Ak Parti'ye tepki gösterdi.

Hükümetin yıllardır sağlık çalışanlarını oyaladığını iddia eden SES üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi (A) Blok önünde eylem yaptı. Yaklaşık 50 kişinin destek verdiği eylemde konuşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, sağlık emekçilerine 5 yıla 1 yıl şeklinde fiili hizmet süresi zammı uygulaması için talimat vereceğini açıklayan hükümetin, bu konudaki düzenlemeyi her seçim öncesinde dile getirdiğini belirtti. Kara, “2016 Eylem Planı'na ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi içinde yer alan fili hizmete dair taslağa göre sağlık hizmetlerinde çalışıp (icap nöbeti hariç) her nöbet 8 saatten az olmamak üzere fiilen nöbet tutanlara fiili hizmet süresi zammı verileceği belirtilmiştir. Bu nedenle planlanan düzenleme, yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır" dedi.

Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması başlıklı genelgeye göre, taşeron işçilerin ve intörnlerin sağlıkta şiddet konusunda devletten hukuki yardım almalarının engellendiğine vurgu yapan İbrahim Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler şiddete, fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere rağmen hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bunların yanı sıra, vardiya, aşırı çalışma, çalışma süresinin uzunluğu ve düzensizliği, fiziksel ve ruhsal yorgunluk ve strese bağlı oluşan alkol ve ilaç bağımlılığı, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma gibi çalışma koşulları ve çalışma ortamının sonucunda gelişen 'psiko-sosyal sorunlarımız' söz konusu. Bizler, yaşamsal bir hizmet olan sağlık hizmetini üretirken sağlığımızdan olmamak için 'oyalanmak' değil, hakkımız olan fiili hizmet süresi zammını istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz."

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden SES'ten fiili hizmet süresi zammı eylemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SES'ten fiili hizmet süresi zammı eylemi haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:31
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:53
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı