"Erdinç Çelikkan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdinç Çelikkan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdinç Çelikkan

Sessiz sedasız geldiler

Kolombiya heyeti geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız Kalkınma Bakanlığı’nın kapısını çaldı.

Ankara’da bakanlık bürokratlarıyla biraraya gelen heyete Türkiye’nin konut, altyapı ve GAP tecrübesi anlatıldı. Türkiye’nin inşaattaki tecrübesine hayran kalan heyet, temaslarını gelecek günlerde Dışişleri Bakanlığı ile sürdürücek. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa bürokratlar, Kolombiya’ya giderek konut projeleri ve GAP benzeri bir proje için çalışmaya başlayacak. O zaman 10 bin kilometre uzağımızdaki Amerika ülkesinde yeni Türk tarzı konutlar ortaya çıkacak.

Zam “dalgası”

YENİ yılın yaklaşması zam tartışmalarını da alevlendirdi. “Suya, elektriğe, gaza zam” derken, ekonomi yönetimi, bir süredir üzerinde çalıştığı tedbir paketinin ilk somut adımını alkole, akaryakıta ve tapu harcına yapılan vergi artışlarıyla attı.
“Zamların devamı gelecek mi?” derken, bu kez de doğalgaz ve elektriğe yapılacak olası zamlar konuşulmaya başladı.
Ekonomi yönetimi her sene olası kazalara fırsat vermemek için bu tip paketler üzerinde çalışsa da dedikodular bile vatandaşın canını sıkmaya yetiyor. Konuştuğum bir ekonomi bürokratına göre ufukta doğalgaz ve elektrik dışında yeni bir zam dalgası görünmüyor.

Zam ikiye ayrıldı

Çünkü ekonomi yönetimi zamların dışında, bugünlerde en çok kayıtdışı ekonomiyle mücadele üzerinde duruyor. Kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almak için yeni bir tedbir paketinin masada olduğunu biliniyor. Bu nedenle sırf kaçakçılığı arttıracağı gerekçesiyle olası bir sigara zammından bile vazgeçildiği belirtiliyor.
Bu arada kulislerde esprilere neden olan zamlar şimdiden “dedikodu zamları ve somut zamlar” olarak ikiye ayrıldı bile. “Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar” hesabı “Zam dalgası” henüz gelmedi ama, dedikoduların dalgası çoktan geçilmeye başladı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI