Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sessiz kalmadığını göstermek istemiş

  BERLİN
  11 Mayıs 2017 - 11:49Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 11:50

  “Biz burka değiliz” sözleriyle yoğun eleştirilere hedef olan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bunu çok bilinçli yaptığını savundu.

  ALMANYA’da süper seçim yılında İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin ‘öncü kültür’ tezlerini yeniden gündeme getirmesi geniş yankı uyandırdı. Thomas de Maiziere, “Biz burka değiliz” sözleriyle muhafazakarlardan yoğun destek, ancak Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Sol Parti’den ise sert tepki gördü. Sert eleştirilere bir süre sessiz kalan de Maiziere, şimdi yeniden bu sözlerini savundu. Bakan de Maiziere, bu sözleri ayrıca bilinçli söylediğini vurguladı.

  BİLEREK TIRMANDIRDIM

  Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Thomas de Maiziere, Kölner Stadt-Anzeiger Gazetesine verdiği demeçte, “Biz burka değiliz” sözünü bilinçli olarak tırmandırdığını söyledi. De Maiziere, bununla Almanya’da insanların gelişmelere karşı sessiz kalmayıp tavır aldığını göstermek istediğini belirtti.
  İçişleri Bakanı de Maiziere mayıs ayı başında 10 maddelik katalog başlığıyla kaleme aldığı yazıda Almanları öncü kültürlerine sahip çıkmaya çağırmıştı.
  Eski cumhurbaşkanlarından Christian Wulff de öncü kültür kavramının yeniden gündeme getirilmiş olmasına destek verdi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı